Menu główne

Rok 2023

Stypendyści Miasta Koszalina w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami w 2023 r.


- w kategorii działań twórczych we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki:

1. Alina Moś -  reżyserka i dramatopisarka, absolwentka Wydziału Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim i Studium Stosunków Międzykulturowych na Uniwersytecie Warszawskim. Nagrodzona nagrodą za reżyserię „Ferdydurke" z Teatru Powszechnego w Radomiu na 44. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Żywa oraz statuetką Talantona podczas gali Splendory 2019 w Teatrze Polskiego Radia za debiut dramatopisarski. Jest stypendystką Programu Stypendialnego MKiDN „Młoda Polska" (2015) oraz Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego (2022), laureatką Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego dla Młodych Twórców (2019), finalistką 20. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej (spektakl „Ony" M. Guśniowskiej z Teatru im. Osterwy w Gorzowie Wlkp.), finalistką IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa" („Ferdydurke" W. Gombrowicza z Teatru Powszechnego w Radomiu), zwyciężczynią Konkursu dla młodych reżyserów Czytelnia Kontrrewolucyjna organizowanego przez Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy, laureatką Nagrody Jury Społecznego IX konkursu dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości. Zdobyła II miejsce w konkursie na scenariusz słuchowiska pod nazwą „Znajdź historie/ę" zorganizowanego przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Polskie Radio, a następnie wyreżyserowała owo słuchowisko („Daisy") w Teatrze Polskiego Radia. Jej spektakle pokazywano i nagradzano na licznych festiwalach: m.in. na 39. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach, OFTJA we Wrocławiu, Festiwalu Nówka Sztuka w Warszawie, Konfrontacjach Młodych m-Teatr w Koszalinie, R@port w Gdyni, Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie. Jednocześnie Alina Moś realizuje własne inicjatywy artystyczne na Górnym Śląsku, w których sięga do kulturowej historii regionu i łączy tradycję z nowoczesnością, jak w wyreżyserowanych przez siebie monodramach własnego autorstwa „Karin Stanek" (wyst. Agnieszka Wajs) czy „Rajcula warzy" i „Rajcula warzy na wilijo" (wyst. Joanna Gorzała), które również zostały docenione na branżowych festiwalach. Reżyserka znana koszalińskiej publiczności dzięki spektaklom „Dziękuję za różę” i „Kora. Falowanie i spadanie”.

W ramach stypendium zrealizowała projekt „Napisanie Sztuki teatralnej inspirowanej postacią Ewy Larysy Krause” podczas którego napisała sztukę teatralną pt. "Ippon" inspirowaną tragicznie zmarłą w wieku 22 Ewą Larysą Krause. Koszalińską judoczką, mistrzynią Europy i olimpijką z Atlanty. Autorka stworzyła tekst monodramu, w którym przeprowadziła dowód na to, że sukces w sporcie to nie tylko kwestia fizyczności ale także, a może przede wszystkim, hartu ducha, dyscypliny, pracowitości i pokory. Powstał utwór dramatyczny, przeznaczony na scenę kameralną, na jednoosobową obsadę aktorską. Tekst stał się podstawą do rozmów z dwiema dyrekcjami teatrów nt realizacji utworu "Ippon" w formie monodramu scenicznego. 

Tekst sztuki "Ippon" dostępny do pobrania: "Ippon" A. Moś

Adrianna Jendroszek, aktorka Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. J. Słowackiego w Koszalinie czyta fragmenty sztuki "Ippon": https://youtu.be/E7uapiEWqlg?feature=shared

2. Maciej Mazurkiewicz - od 25 lat zajmuje się tworzeniem graffiti i malowaniem murali. Jest absolwentem kierunku Wzornictwo i Komunikacja Wizualna Politechniki Koszalińskiej. Obecnie zajmuje się tworzeniem witraży oraz sitodrukiem, który pokazuje podczas licznych warsztatów. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych. Stypendysta Miasta Koszalina w dziedzinie kultury na rok 2022.

W ramach stypendium zrealizował projekt "Ceramiczny mural". Artysta stworzył unikatową graficzną kompozycję inspirowaną architektoniczną strukturą Koszalina. Grafiki przeniesione zostały na kafle, stanowiące w efekcie budulec ceramicznego muralu. Umieszczenie go na ścianie przy ul. Krakusa i Wandy, dzięki uprzejmości Spółdzielni Mieszkaniowej "Jutrzenka", w miejscu dobrze widocznym i przyciągającym uwagę mieszkańców niewątpliwie wpłynie na estetykę otoczenia i pozwoli przechodniom obcować ze sztuką inicjowaną wyjątkowym układem naszego miasta. Zapraszamy do spacerów i podziwiania muralu!

Zdjęcia Marcin Golik, Magda Golik, Jola Kwarciak, Marcin Torbiński.

3. Krzysztof Rećko - Rapsa - jest jednym z pierwszych absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie. Współzałożył grupę twórczą TWA. Swoje obrazy maluje techniką własną, z użyciem farb akrylowych i olejnych. Oprócz malarstwa uprawia grafikę użytkową, rysunek i fotografię.

W ramach projektu zrealizował dwie wystawy prac podsumowujących 35 lat swojej pracy twórczej. Pierwsza, zapowiadająca wystawa odbyła się 26 maja 2023 r. w Centrali Artystycznej, gdzie pokazano część prac powstałych dzieki stypendium. Ich komplet został zaprezentowany 16 listopada 2023 r. na II piętrze Galerii Ratusz. Wernisaż otworzył Prezydent Miasta Koszalina Piotr Jedliński. Prace wchodzące w skład ekspozycji pod hasłem "Podróże" będą dostępne dla mieszkańców odwiedzających koszaliński ratusz do 9 stycznia 2024 r. 

Zdjęcia Tomasz Majewski.

4. Magdalena Sadłowska - pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Absolwentka Wydziału Malarstwa w pracowni prof. Jarosława Baucia na ASP w Gdańsku (2018r.) Od 2016 r. Rezydentka w Kolonii Artystów - Dolne Miasto w Gdańsku. Realizuje swoje prace z wykorzystaniem różnych mediów: malarstwo, rysunek,obiekt i instalacja.

W ramach stypendium zrealizowała wystawę "Ćwiczenia z przemieszczania". Motywem przewodnim prac jest refleksja na temat doświadczania dynamicznych zmian, takich jak: przeprowadzka i organizacja przestrzeni życiowej na nowo. Zamysłem autorki było pokazanie procesu udomowienia, przyzwyczajeń czy przeniesienia historii do nowego otoczenia. Do refleksji nad tym tematem skłoniła artystkę między innymi przeprowadzka WAiW z kampusu przy ulicy Racławickiej do kampusu przy ulicy Śniadeckich. Wystawę można oglądać  do 6 stycznia 2024 r. w godz. 10-18 w budynku Wydziału Architektury i Wzornictwa przy ul. Śniadeckich 2.

fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska

- w kategorii działań związanych z upowszechnianiem kultury:

1. Andrzej Kuczkowski-  autor publikacji historycznych na temat Góry Chełmskiej i przewodnika archeologicznego „Ziemia sławieńska – kraina skarbów”. Prowadził spacery historyczne w ramach współpracy z Koszalińską Biblioteką Publiczną w ramach „Dni Koszalina” 2021 i projektu „Wytropić zbójców z Gracjanem”, który otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Koszalina za „Inicjatywę Kulturalną Roku 2020”. na co dzień pracownik Działu Archeologii w Muzeum w Koszalinie.

W ramach stypendium zrealizował projekt "Kryminalny Koszalin", podczas którego przygotował i zorganizował 10 spacerów historycznych. W oparciu o informacje zawarte w kronikach kryminalnych, publikowanych w prasie koszalińskiej i pomorskiej, opracował dwie trasy spacerów w obrębie centrum miasta. Spotkania odbywały się w sezonie wiosennym i jesiennym. Dla mieszkańców, którzy nie wzięli w nich udziału stypendysta przygotował przewodniki po obu trasach, umożliwiające samodzielne spacerowanie (do pobrania ponizej).

POBIERZ: Przewodnik "Kryminalny Koszalin" trasa I

POBIERZ: Przewodnik "Kryminalny Koszalin" trasa II

2. Julian Merecki - uczeń Ogólnoksztalcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Koszalinie, gdzie uczy się gry na waltorni. Uczestnik wielu konkursów i przeglądów instrumentów dętych. Brał udział w warsztatach kierowanych do młodych instrumentalistów w całej Polsce.

W ramach stypendium zrealizował projekt "Rozwój, promocja i upowszechnianie koszalińskiej waltorni", dzięki któremu wziął udział w warsztatach dla instrumentów dętych: Akademia Młodego Waltornisty w Katowicach, Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych w Kaliszu i Corno Brass Music Festival w Zielonej Górze. Podsumowaniem pracy warsztatowej było przygotowanie koncertu "W jak Walt, W jak waltornia", który obejmował wykonanie na waltorni z akompaniamentem podkładu muzycznego pięciu popularnych utworów z filmów animowanych Walta Disneya. Koncert odbył się 17 października 2023 r. w Przedszkolu nr 8 przy ul. Bałtyckiej w Koszalinie. Miał formę audycji umuzykalniającej, podczas której dzieci mogły wysłuchać interpretacji młodego waltornisty.

3. Jakub Staniak - absolwent Szkoły Muzycznej w Lublińcu (fortepian). Od 2008 r. członek zespołów: Fade Out, Romantycy Lekkich Obyczajów. Występował m.in. na Pol’And”Rock Festival i koncercie główny WOŚP pod Pałacem Kultury w Warszawie. Koncertował na jednej scenie z zespołami takimi jak: Łąki Łan, Happysad, Artur Rojek, Piotr Bukartyk. Z zespołem WHOISWHO mają na swoim koncie sukcesy na ogólnopolskich przeglądach i konkursach np. olsztyńskim KORTOFEST, brodnickim OPEN MUSIC, koszalińskich ŁOWCACH TALENTÓW, RoCK Festiwal w Kołobrzegu czy szczecińskim Festiwalu Garaże.

W ramach stypendium zrealizował projekt "Fonoterytorium", który zakładał nakręcenie materiału typu "live session" prezentującego nowe, autorskie kompozycje w wykonaniu swojego zespołu WHOISWHO. Nagranie zostało zrealizowane w przestrzeni dawnej Fonoteki w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Materiał audio video powstał dzięki współpracy z pohuk studio, które zrealizowało nagranie.

Materiał jest dostępny w poniższym linkuWHOISWHO | pohuk live session (youtube.com)

(klikając w link zostaniecie państwo przeniesieni na stronę youtube.com)

4. Szymon Borys - absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – Wydział Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu. Trzykrotny stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego. Laureat wielu konkursów dyrygenckich, kompozytorskich i pianistycznych.

W ramach stypendium zrealizował projekt pt. „Karl Adolf Lorenz (1837-1923). Koncerty – prelekcje muzyczne w 100. Rocznicę śmierci koszalińskiego kompozytora”, który miał na celu przywrócenie życiu kulturalnemu miasta Koszalina twórczości Karla Adolfa Lorenza (1837-1923). Pochodzący z Koszalina Lorenz był jednym z najistotniejszych XIX-wiecznych kompozytorów na terenie Pomorza. Pamięć o nim wśród społeczności miasta Koszalina nie przetrwała próby czasu, na co zasadniczy wpływ miała II wojna światowa i jej konsekwencje. W ramach projektu odbyły się dwa muzyczne spotkanie. Pierwsze z nich miało miejsce w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie, drugie w Centrum Kultury 105. Podczas prelekcji widzowie zapoznali się z życiem i dorobkiem kompozytora. Szczególnie ważnym osiągnięciem projektu był odzew zgromadzonej publiczności, zwłaszcza uczniów i młodzieży podczas koncertu-prelekcji w koszalińskiej szkole muzycznej. Pielęgnowanie świadomości muzycznej tożsamości miasta Koszalina wśród młodych adeptów muzyki może istotnie wpłynąć na przyszłą artystyczną postawę oraz poczucie przynależności do ich „małej ojczyzny”.

W ramach projektu powstał także odcinek podcastu, który można odsłuchać na kanale YouTubehttps://youtu.be/39AWjQmRkOk  



Informujemy, że zgodnie §10 Uchwały Nr XVIII/327/2020 Rady Miejskiej w Koszalinie, po zapoznaniu się z opinią Komisji Stypendialnej, Prezydent Miasta Koszalina przyznał stypendia w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2023. Do Prezydenta Miasta wpłynęło 38 wniosków o przyznanie stypendium. To największa liczba od początku realizacji programu stypendialnego. Wsparcie finansowe otrzyma 9 osób, a jego łączna kwota to 50 000 zł. 

Stypendium otrzymali:

- w kategorii działań twórczych we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki:

1. Alina Moś - na realizację projektu "Napisanie sztuki teatralnej inspirowanej postacią Ewy Larysy Krause”,

2. Krzysztof Rećko Rapsa na realizację  projektu "Wystawa jubileuszowa pt. Podróże”,

3. Maciej Mazurkiewicz na realizację projektu "Ceramiczny mural",

4. Julia Goska na realizację projektu "Baśń o złocie" (projekt nie został zrealizowany, autorka zrezygnowała ze stypendium),

5. Magdalena Sadłowska na realizację projektu "Cykl malarski".

 

- w kategorii działań związanych z upowszechnianiem kultury:

1. Andrzej Kuczkowski na realizację projektu "Kryminalny Koszalin",

2. Szymon Borys na realizację projektu "Karl Adolf Lorenz (1837 - 1923). Koncerty - prelekcje w 100 rocznicę śmierci koszalińskiego kompozytora",

3. Julian Merecki na realizację projektu "Rozwój, promocja i upowszechnianie koszalińskiej waltorni",

4. Jakub Staniak na realizację projektu "Fonoterytorium".

Poziom tegorocznych zgłoszeń był bardzo wysoki, a wybór stypendystów stanowił nie lada wyzwanie. Gratulujemy laureatom, a także wszystkim, którzy złożyli wnioski 

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku