Menu główne

Sukcesy w koszalińskiej kulturze

ŚWIATOWY  SUKCES KOSZALIŃSKIEGO  GITARZYSTY KLASYCZNEGO MATEUSZA KOWALSKIEGO !!!

W dniu 21 lipca 2019 r. w Londynie Mateusz Kowalski zdobył 1. nagrodę i tym samym został zwycięzcą prestiżowej drugiej edycji EuroStrings-Europejski Festiwal Gitary Collaborative 2018/2019. To druga europejska edycja składająca się z 14 festiwali gitary klasycznej w Europie, kończąca wyłonieniem najlepszego gitarzysty Europy. Jako laureat 1. nagrody z 2018 r. w Rust Austria, Mateusz uczestniczył w projekcie zapewniającym udział w koncertach festiwalowych po Europie: Chorwacja, Belgia, Austria, Węgry, Włochy, Anglia, Szwecja. Finał tego wielkiego wydarzenia odbył się w Londynie  i miał na celu wyłonić najlepszego artystę roku z 17-stu laureatów EUROSTRINGS ARTISTS 2018/2019 na EUROPEAN GUITARFESTIVAL COLLABORATIVE.  Zmagania 17 najlepszych gitarzystów z całego świata trwały 4 dni (18-21.07.2019 r. były transmitowane na żywo. Trzyetapowe przesłuchania konkursowe były transmitowane na kanale youtube. Obecnie do odsłuchania na stronie: https://www.facebook.com/84338985731/posts/10156390309255732/. Każdy z uczestników musiał zaprezentować 30 minutowy program z repertuaru kompozytorów z różnych epok. Do półfinału dostało się 8 gitarzystów a do finału 4. (dwóch gitarzystów z Włoch, jeden z Japoni i jeden z Polski  - Mateusz Kowalski). Konkurencja była na najwyższym poziomie. Wszyscy byli faworytami. Grali fascynująco. Jury konkursowe składające się z 17 najlepszych gitarzystów z całego świata (byłych przewodniczących konkursów gitarowych EuroStrings) wyłoniło jednego zwycięzcę MATEUSZA KOWALSKIEGO. Dopełnieniem Nagrody jest czek na 8 000 euro, oraz trasa koncertowa po świecie w 2020 r. : USA,CHINY,EUROPA (60 koncertów). 

GRATULUJEMY !

Mateusz Kowalski jest czterokrotnym  laureatem nagrody Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia artystyczne w dziedzinie kultury. Te nagrody otwierały mu furtkę do realizacji pasji i talentu. Mateusz jest absolwentem ZPSM w Koszalinie w 2014 r. w klasie mgr Dariusza Schmidta. W 2019 roku został absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie gitary st. wykładowcy Ryszarda Bałauszko, które także ukończył z wyróżnieniem grając koncert dyplomowy z orkiestrą symfoniczną w Filharmonii Narodowej w Warszawie,  w dniu 7 czerwca 2019 r.


KATALOG "KOLEKCJA OSIECKA MUZEUM W KOSZALINIE" DOCENIONY !!!

Miło nam poinformować że 18 czerwca w trakcie konferencji naukowej pn. "Lokalność - Regionalność - Narodowość" zorganizowanej przez Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział w Szczecinie katalog "Kolekcja Osiecka Muzeum w Koszalinie" został wyróżniony nagrodą 2019 r. w konkursie Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne roku 2018.

„Kolekcja Osiecka Muzeum w Koszalinie” to pierwsze wydawnictwo, które w sposób całościowy ukazuje kolekcję sztuki współczesnej zwaną Kolekcją Osiecką. Jest to zbiór gromadzony przez prawie 20 lat, a składa się głównie z darów uczestników Plenerów Osieckich (które odbywały się w latach 1963-81). Kolekcja ta znajduje się pod opieką Działu Sztuki Współczesnej Muzeum w Koszalinie.

Katalog prezentuje reprodukcje wszystkich dzieł znajdujący się w kolekcji, czyli 597 obiektów, wraz z notami katalogowymi (opisem, który zawiera: imię i nazwisko autora, tytuł, wymiary, technikę, numer inwentarzowy nadany przez Muzeum w Koszalinie oraz sposób pozyskania – dar poplenerowy, dar artysty, zakup), notami biograficznymi, które w zwięzły sposób przybliżą sylwetki artystów – uczestników Spotkań Osieckich.

Dodatkowo wydawnictwo zawiera 6 tekstów o kolekcji i Plenerach, tle politycznym i artystycznym, przybliżających czytelnikowi klimat polskiego środowiska artystycznego drugiej połowy XX wieku oraz sposób tworzenia Kolekcji Osieckiej.

Katalog wydany jest w dwóch językach: polskim i angielskim. Tak duża publikacja z pewnością będzie cennym materiałem dla krytyków i teoretyków sztuki, którzy badają zjawiska polskiej sztuki współczesnej, a także dla wszystkich miłośników sztuk pięknych.

Warto podkreślić, że nad katalogiem pracował sztab ludzi: oprócz koordynatorki projektu p. Marty Adamczak, kierownika działu sztuki wspólczesnej Muzeum w Koszalinie, w prace zaangażowane było kolegium doradcze, któremu przewodził Piotr Pawłowski, a sekretarzował Ryszard Ziarkiewicz, za zdjęcia odpowiedzialna była p. Ilona Łikjaniuk, fotoedycję Wojtek Szwej, projest graficzny i okładki Dorota Lesiak, rozliczenia finansowe Ewa Plich-Pieńkowska, a redaktorem naczelnym był p. Jerzy Buziałkowski.

Wyżej wymienione osoby  włożyły ogrom pracy w przygotowanie tego cennego wydawnictwa. Wszystkim zaangażowanym należąsię wielke podziękowania !

Strony

Zapraszamy do umieszczania informacji o koszalińskich wydarzeniach na ratuszowym telebimie. Kontakt: telebim@um.koszalin.pl

Zamknij pasek z informacjami Pauza infobar scrolling

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku