Menu główne

Rok 2022

Stypendyści Miasta Koszalina w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami w 2022 r.

Upowszechnianie kultury:

Bartosz Zaj (Dj Zaju) – koszalinianin. Od 2000 roku związany z dwoma gramofonami i mixerem. Wicemistrz Polski w kategorii Scratching (ITF/IDA Poland 2005), dwukrotny zwycięzca „Toruń Turntable Contest” (kategoria Scratching). Organizator imprez, warsztatów dj’skich (Stanton Scratch Sesja, Baltic Mix Camp 2020), często występujący w roli „skreczera” przy okazji myzycznych wydarzeń (Hanza Jazz Festiwal), imprez charytatywnych (Koszaliński Hip-Hop Koszalińskim Dzieciakom) i wystaw artystycznych (TuseWYSTAW Sopot).

W ramach stypendium zrealizował projekt „Warsztaty muzyki nowoczesnej”. Podczas dwudniowych warsztatów, które odbyły się w dniach 26-27 lutego 2022 r. w sali konferencyjnej Hotelu Sport, prezentował swoją wiedzę na temat miksowania muzyki przy użyciu sprzętu DJ-skiego. Uczestnicy zapoznali się z podstawami miksowania i zastosowania gramofonu jako instrumentu muzycznego. Nauczyli się także obsługi sprzętu i komputerowych narzędzi, które pozwolą im w przyszłości tworzyć własne utwory w środowisku cyfrowym. Wspólnie spędzony czas pozwolił na integrację koszalińskich pasjonatów muzyki elektronicznej.

Maciej Mazurkiewicz- koszalinianin, absolwent Politechniki Koszalińskiej, kierunku wzornictwo. Od 20 lat zajmuje się tworzeniem grafik i murali jednak najbardziej odnajduje się w technice sitodruku. Zajmuje się także tworzeniem witraży kościelnych.

W ramach stypendium zrealizował projekt „Bloki” w ramach którego powstał cykl prac w technice sitodruku i malarstwa szablonowego, inspirowanych wieżowcami i blokami stanowiącymi nieodłączny element krajobrazu naszego miasta. Drugą częścią projektu były warsztaty sitodruku, podczas których uczestnicy mogli własnoręcznie stworzyć swój plakat, nadruk na koszulkę lub torbę z grafiką inspirowaną koszalińską architekturą i jej najbardziej charakterystycznymi obiektami. Wystawa prac powstałych w ramach projektu eksponowana była w Galerii Region w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej a także we Freedom Gallery w Szczecinie.

Jacek Chojnacki - koszalinianin, absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, muzyk specjalizujący się w grze na sztabkowych instrumentach perkusyjnych. Od 15 lat lider kozalińskiego zespołu Ksylofon-Kwartet.

W ramach stypendium zrealizował projekt pt. "Promocja i propagowanie rzadko występującego instrumentu jakim jest ksylofon", w ramach którego odbyły sie 3 muzyczne spotkania skierowane do mieszkańców Koszalina. Pan Jacek Chojnacki spotkał sie z słuchaczami Uniwersytetu III Wieku Politechniki Koszalińskiej, członkami Klubu Osiedlowego KSM "Przylesie" i podopiecznymi Pałacu Mlodzieży w Koszalinie. Podczas muzycznej prezentacji uczestnicy zapoznali się z historią ksylofonu i jego budową. Wysłuchali także najciekawszych utworów skomponowanych specjalnie na ten instrument.


 

Stypendia w 2022 roku otrzymali:

- w kategorii działań twórczych we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki:

Beata Maria Orlikowska - „(In) fluence Coossalin. O (w)pływającym Koszalinie i ponadczasowej energii wody”.

Stypendium przeznaczone będzie na powstanie jubileuszowej wystawy, podsumowującej 30 lat pracy twórczej artystki. W ramach projektu powstanie cykl porcelanowych obrazów inspirowanych historią Koszalina z perspektywy wody i wpływu położenia na jego ambicje stania się miastem nadmorskim.

Violetta Goldfarb - „Koszalińskie seniorki – portret o jakim zawsze marzyłam”.

W ramach projektu autorka zamierza stworzyć cykl portretów koszalińskich seniorek, które wezmą udział w indywidualnych sesjach fotograficznych. Do współpracy zaproszone zostaną wybrane: Kluby Seniora, DPS oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wymarzone portrety mieszkańcy Koszalina będą mogli zobaczyć podczas wystawy, która planowana jest jesienią.

Łukasz Waberski - „Znaki miasta/ 1960-1990”.

Projekt dotyczyć będzie zebrania informacji archiwalnych, zdjęć, grafik oraz materiałów prasowych dotyczących powstałych w latach 1960-1990 murali, sgraffito, malowideł naściennych, neonów, szyldów reklamowych. Stworzona zostanie swoista kapsuła czasu, która przybliży obraz miasta z dawnych lat. Stypendium przeznaczone zostanie na postanie cyfrowej publikacji, wystawy grafik, ledonu i serii pocztówek.

Martyna Pazera - „Dzień dobry, Miasto Koszalin”;

„Dzień dobry, Miasto Koszalin” to cykl plakatów będący szczególnym
i esencjonalnym portretem Koszalina, zaprojektowany na podstawie subiektywnych odczuć autorki oraz badań nad historią, tożsamością i kulturą miejsca. Grafiki maja skłonić mieszkańców do własnych przemyśleń na temat Miasta i ich wspólnego w nim funkcjonowania. Powstałe plakaty (min. 8 szt. format 100x140 cm) wyeksponowane zostaną w formie wystawy i pocztówek dla mieszkańców.

Michał Orzechowski - „Indywidualna wystawa malarstwa”.

Michał Orzechowski jest studentem kierunku Malarstwo na Akademii Sztuki
w Szczecinie i absolwentem ZPSP im. W Hasiora w Koszalinie. Stypendium przeznaczone zostanie na stworzenie średnio formatowych obrazów
w technice olejnej, które zaprezentowane zostaną mieszkańcom naszego miasta podczas wystawy indywidualnej.

 

- w kategorii działań związanych z upowszechnianiem kultury:

Weronika Teplicka – Szumowska - „Pamięć miasta - Koszalin”;

W ramach projektu zostaną zorganizowane 4 spotkania warsztatowe dedykowane mieszkańcom Koszalina. Uczestnicy będą opowiadać o miejscach swojego zamieszkania, ulubionych miejscach w Koszalinie, o tym jak się zmieniały, które fragmenty z nich istnieją, które zostały przekształcone. Następnie wspólnie z artystką będą szkicować własne mapy i przenosić je na płótno malarskie. Z powstałych szkiców i obrazów, przez cięcie i zszywanie powstanie cykl obrazów o wymiarach 120 x 80 cm.

Bartosz Zaj - „Warsztaty muzyki nowoczesnej”;

Projekt zakłada organizację dwudniowych warsztatów z muzyki nowoczesnej skierowanych do wszystkich mieszkańców Koszalina w wieku od 13 lat, którzy interesują się muzyką i chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat miksowania muzyki przy użyciu sprzętu DJ-skiego oraz tworzyć własne utwory
w środowisku cyfrowym za pomocą komputera.

Jacek Chojnacki - „Promocja i propagowanie rzadko występującego instrumentu jakim jest ksylofon”.

Stypendium zostanie przeznaczone na organizację trzech spotkań, poświęconych promocji ciekawego instrumentu o charakterystycznym brzmieniu, który stosunkowo rzadko pojawia się na estradach muzycznych. Jest nim ksylofon. Uczestnicy spotkań zdobędą wiedzę o jego historii i budowie. Będą mieli też okazję usłyszeć najciekawsze utwory skomponowane na ten instrument w wykonaniu autora projektu.

Maciej Mazurkiewicz - „Bloki”.

W ramach projektu zaprosimy mieszkańców do udziału w warsztatach sitodruku i spacerze fotograficznym. Uczestnicy dokumentować będą przestrzeń miejską w celu stworzenia wspólnego kolażu inspirowanego charakterystyczną architekturę Koszalina. Stypendium przeznaczone zostanie także na wykonanie cyklu prac w technice sitodruku i malarstwa szablonowego, inspirowanych wieżowcami i blokami stanowiącymi nieodłączny element krajobrazu miasta. Efektem projektu będzie wystawa prac.

Wnioski o stypendium można składać raz w roku, do 30 listopada roku poprzedzającego przyznanie stypendium.

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku