Menu główne

O NAS

Gmina Będzino
Miasto Białogard
Gmina Białogard
Gmina Biesiekierz
Gmina Bobolice
Gmina Dygowo
Gmina Gościno
Gmina Karlino
Gmina Kołobrzeg
Miasto Kołobrzeg
Miasto Gmina Koszalin
Gmina Manowo
Gmina Mielno
Gmina Polanów
Gmina Rymań
Gmina Sianów
Gmina Siemyśl
Gmina Świeszyno
Gmina Tychowo
Gmina Ustronie Morskie
Powiat białogardzki
Powiat kołobrzeski
Powiat koszaliński

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to forma współpracy samorządów współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich, która została wprowadzona w Perspektywie Finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 i realizowana w Perspektywie Unii Europejskiej w latach 2021-2027. Przy pomocy tego instrumentu, partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie mogą realizować wspólne cele i wskazywać przedsięwzięcia, łączące działania finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS+). Taka formuła umożliwia wyjście poza sztywne granice administracyjne samorządów, co ma się przełożyć na większe oddziaływanie realizowanych wspólnie przedsięwzięć.

Obszar realizacji instrumentu ZIT KKBOF

Na podstawie Porozumienia międzygminnego z dnia 28 marca 2014 r. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Terytorialnego tworzyły 19 gmin: Będzino, Białogard, Miasto Białogard, Biesiekierz, Bobolice, Dygowo, Gościno, Karlino, Kołobrzeg, Miasto Kołobrzeg, Miasto Koszalin, Manowo, Mielno, Polanów, Sianów, Siemyśl, Świeszyno, Tychowo, Ustronie Morskie.

Na mocy Porozumienia z 20 czerwca 2023 roku do ZIT KKBOF dołączyły kolejne 4 samorządy – Gmina Rymań, Powiat białogardzki, Powiat kołobrzeski i Powiat koszaliński.

Do najważniejszych celów ZIT KKBOF należy realizacja zintegrowanych projektów, które sprzyjają rozwojowi całego obszaru ZIT, integracji jego mieszkańców i współpracy samorządów w realizacji potrzeb miast i ich obszarów funkcjonalnych.

Lider ZIT KKBOF

Liderem ZIT na terenie Koszalińsko – Kołobrzesko – Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego jest Gmina Miasto Koszalin, która realizuje zadania związane z wdrażaniem instrumentu ZIT na podstawie porozumienia z Zarządem Województwa Zachodniopomorskiego pełniącego funkcję Instytucji Zarządzającej programem Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego (FEPZ) zawartego
w dniu 27 sierpnia 2024 r.

Wysokość alokacji ZIT

Cele strategiczne ZIT KKBOF finansowane są z dwóch programów: regionalnego – Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego (FEPZ) i programu krajowego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027 (FEnIKS)

W ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027 wysokość środków przeznaczonych na wdrożenie instrumentu ZIT na terenie Koszalińsko – Kołobrzesko – Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego wynosi 50,5 mln EUR w podziale na działania realizowane w trybie pozakonkursowym. Są to zadania mające na celu:

- poprawę powietrza poprzez wymianę szkodliwych dla środowiska źródeł ciepła na ekologiczne
i przyjazne środowisku

- rozwój różnych form małej retencji oraz systemów gospodarowania wodami opadowymi na obszarze KKBOF

- budowanie dróg dla rowerów zapewniających bezpieczny i sprawny przejazd mieszkańców do zakładów pracy, szkół i innych instytucji publicznych,

- zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego,

- modernizacja obiektów zabytkowych i wspieranie dziedzictwa kulturowego

- rozwijanie funkcji gospodarczych na bazie turystyki,

- rozbudowa terenów inwestycyjnych,

- wspieranie usług społecznych i szkolnictwa zawodowego;

W ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027,

ZIT KKBOF dysponuje środkami finansowymi w wysokości 180 mln zł., które zapewniają realizację inwestycji w zakresie bezpiecznej komunikacji miejskiej i pieszo-rowerowej. Są to w szczególności przedsięwzięcia mające na celu budowę centrów przesiadkowych, rozwój digitalizacji w zakresie obsługi biletowej i informacji pasażerskiej oraz zakup zeroemisyjnego taboru publicznego.

Podstawowym dokumentem określającym cele i kierunki rozwoju obszaru ZIT KKBOF jest Strategia ZIT KKBOF, której treść na etapie tworzenia a następnie aktualizacji omawiana jest w szerokim gronie społecznym.

Strategia ZIT KKBOF opiniowana jest przez Radę Doradczą, którą reprezentują przedstawiciele podmiotów działających na rzecz ochrony środowiska, osób ze specjalnymi potrzebami, równości płci i niedyskryminacji oraz przedstawiciele podmiotów promujących włączenia społeczne.

Rada doradcza ZIT KKBOF liczy 5 przedstawicieli:

1) Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej

2) Fundacji Nauka dla Środowiska

3) Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej dla regionu koszalińskiego

4) Stowarzyszenia Razem w Przyszłość

5) Stowarzyszenia 16-ty Południk w Chłopach

Po pozytywnym zaopiniowaniu przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego i ministerstwo właściwe ds. rozwoju regionalnego umożliwia realizację planowanych inwestycji. 

Aktualna wersja Strategii ZIT KKBOF dostępna jest    TUTAJ

Podstawowe dane statystyczne obszaru ZIT KKBOF

 - Powierzchnia – 3 321 km², tj. 14,5% obszaru województwa;

 - Ludność – 296 135 tys. mieszkańców, tj. 17,8% populacji województwa;

 - Gęstość zaludnienia – 90 osób/km2, województwo – 74 osób/km2;

 - Wskaźnik urbanizacji – 69%, taki sam jak na terenie całego województwa.

W województwie zachodniopomorskim w Perspektywie Unii Europejskiej 2021-2027 funkcjonuje 8 obszarów Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych:

 - Stowarzyszenie Szczeciński Obszar Metropolitalny (SSOM)

 - Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzki Obszar Funkcjonalny (KKBOF)

- ZIT Strefa Centralna

- ZIT dla powiatu szczecineckiego

- ZIT dla powiatu gryfickiego

- ZIT dla powiatu sławieńskiego

- ZIT dla powiatu wałeckiego

- ZIT dla powiatu kamieńskiego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Płatność online

Płatność online

za usługi

urzędowe

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku