O NAS
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to forma współpracy samorządów współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich, która została wprowadzona w Perspektywie Finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 i realizowana w Perspektywie Unii Europejskiej w latach 2021-2027. Przy pomocy tego instrumentu, partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie mogą realizować wspólne cele i wskazywać przedsięwzięcia, łączące działania finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS+). Taka formuła umożliwia wyjście poza sztywne granice administracyjne samorządów, co ma się przełożyć na większe oddziaływanie realizowanych wspólnie przedsięwzięć.
Obszar realizacji instrumentu ZIT KKBOF
Na podstawie Porozumienia międzygminnego z dnia 28 marca 2014 r. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Terytorialnego tworzyły 19 gmin: Będzino, Białogard, Miasto Białogard, Biesiekierz, Bobolice, Dygowo, Gościno, Karlino, Kołobrzeg, Miasto Kołobrzeg, Miasto Koszalin, Manowo, Mielno, Polanów, Sianów, Siemyśl, Świeszyno, Tychowo, Ustronie Morskie.
Na mocy Porozumienia z 20 czerwca 2023 roku do ZIT KKBOF dołączyły kolejne 4 samorządy – Gmina Rymań, Powiat białogardzki, Powiat kołobrzeski i Powiat koszaliński.
Do najważniejszych celów ZIT KKBOF należy realizacja zintegrowanych projektów, które sprzyjają rozwojowi całego obszaru ZIT, integracji jego mieszkańców i współpracy samorządów w realizacji potrzeb miast i ich obszarów funkcjonalnych.
Lider ZIT KKBOF
Liderem ZIT na terenie Koszalińsko – Kołobrzesko – Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego jest Gmina Miasto Koszalin, która realizuje zadania związane z wdrażaniem instrumentu ZIT na podstawie porozumienia z Zarządem Województwa Zachodniopomorskiego pełniącego funkcję Instytucji Zarządzającej programem Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego (FEPZ) zawartego
w dniu 27 sierpnia 2024 r.
Wysokość alokacji ZIT
Cele strategiczne ZIT KKBOF finansowane są z dwóch programów: regionalnego – Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego (FEPZ) i programu krajowego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027 (FEnIKS)
W ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027 wysokość środków przeznaczonych na wdrożenie instrumentu ZIT na terenie Koszalińsko – Kołobrzesko – Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego wynosi 50,5 mln EUR w podziale na działania realizowane w trybie pozakonkursowym. Są to zadania mające na celu:
- poprawę powietrza poprzez wymianę szkodliwych dla środowiska źródeł ciepła na ekologiczne
i przyjazne środowisku
- rozwój różnych form małej retencji oraz systemów gospodarowania wodami opadowymi na obszarze KKBOF
- budowanie dróg dla rowerów zapewniających bezpieczny i sprawny przejazd mieszkańców do zakładów pracy, szkół i innych instytucji publicznych,
- zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego,
- modernizacja obiektów zabytkowych i wspieranie dziedzictwa kulturowego
- rozwijanie funkcji gospodarczych na bazie turystyki,
- rozbudowa terenów inwestycyjnych,
- wspieranie usług społecznych i szkolnictwa zawodowego;
W ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027,
ZIT KKBOF dysponuje środkami finansowymi w wysokości 180 mln zł., które zapewniają realizację inwestycji w zakresie bezpiecznej komunikacji miejskiej i pieszo-rowerowej. Są to w szczególności przedsięwzięcia mające na celu budowę centrów przesiadkowych, rozwój digitalizacji w zakresie obsługi biletowej i informacji pasażerskiej oraz zakup zeroemisyjnego taboru publicznego.
Podstawowym dokumentem określającym cele i kierunki rozwoju obszaru ZIT KKBOF jest Strategia ZIT KKBOF, której treść na etapie tworzenia a następnie aktualizacji omawiana jest w szerokim gronie społecznym.
Strategia ZIT KKBOF opiniowana jest przez Radę Doradczą, którą reprezentują przedstawiciele podmiotów działających na rzecz ochrony środowiska, osób ze specjalnymi potrzebami, równości płci i niedyskryminacji oraz przedstawiciele podmiotów promujących włączenia społeczne.
Rada doradcza ZIT KKBOF liczy 5 przedstawicieli:
1) Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej
2) Fundacji Nauka dla Środowiska
3) Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej dla regionu koszalińskiego
4) Stowarzyszenia Razem w Przyszłość
5) Stowarzyszenia 16-ty Południk w Chłopach
Po pozytywnym zaopiniowaniu przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego i ministerstwo właściwe ds. rozwoju regionalnego umożliwia realizację planowanych inwestycji.
Aktualna wersja Strategii ZIT KKBOF dostępna jest TUTAJ
Podstawowe dane statystyczne obszaru ZIT KKBOF
- Powierzchnia – 3 321 km², tj. 14,5% obszaru województwa;
- Ludność – 296 135 tys. mieszkańców, tj. 17,8% populacji województwa;
- Gęstość zaludnienia – 90 osób/km2, województwo – 74 osób/km2;
- Wskaźnik urbanizacji – 69%, taki sam jak na terenie całego województwa.
W województwie zachodniopomorskim w Perspektywie Unii Europejskiej 2021-2027 funkcjonuje 8 obszarów Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych:
- Stowarzyszenie Szczeciński Obszar Metropolitalny (SSOM)
- Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzki Obszar Funkcjonalny (KKBOF)
- ZIT Strefa Centralna
- ZIT dla powiatu szczecineckiego
- ZIT dla powiatu gryfickiego
- ZIT dla powiatu sławieńskiego
- ZIT dla powiatu wałeckiego
- ZIT dla powiatu kamieńskiego