Menu główne

III Koszaliński Kongres Kultury

 Zanim spotkamy się podczas III Koszalińskiego Kongresu Kultury zapraszamy gorąco na dwie przedkongresowe niespodzianki -  spotkania, które będą wprowadzeniem do tegorocznego hasła przewodniego: "Kultura w przestrzeni, przestrzeń dla kultury".

„Koszalin/pisanie przestrzeni” czyli spotkanie z Gretą Grabowską, odbędzie się 20 września o godz. 18.00 w galerii koszalińskiego amfiteatru. Artystka opowie o przefiltrowanej przez swoją wrażliwość mapie ulubionych kulturalnych miejsc naszego miasta. Poprowadzi nas przez autorską opowieść o mieście, które zna od zawsze, o Koszalinie, w którym się urodziła, wychowała, mieszka i tworzy.

infografika promująca spotkanie z Gretą Grabowską

Kolejnym wydarzeniem, które poprzedzi Kongres będzie "Muralowy spacer z Cukinem". Koszaliński artysta street art. Tomasz Żuk - znany szerzej pod pseudonimem "Cukin", poprowadzi zebranych gości śladami murali zlokalizowanych w centrum naszego miasta, opowiadając jednocześnie o ich historii oraz swoich artystycznych inspiracjach związanych z powstawaniem malowideł. Osoby, które zechcą wziąć udział w spacerze zapraszamy 24 września (sobota), na godzinę 11.00 pod Pracownię Lodów przy ul. Zwycięstwa 135 A, skąd rozpoczniemy nasz spacer.

Udział w obu spotkaniach jest bezpłatny, czekamy na Was!
Do zobaczenia!

infografika promująca spacer po koszalińskich muralach

Odkrywając kolejne "kongresowe karty" przedstawiamy Państwu naszą gościnię, która poprowadzi wykład inaugurujący III Koszaliński Kongres Kultury: Aleksandrę Szymańską. Hasło przewodnie tegorocznych spotkań to "Kultura w przestrzeni, przestrzeń dla kultury". Pani Aleksandra, wykorzystując swoje doświadczenie w realizacji wielu wydarzeń kukturalnych wychodzących w przestrzeń miejską, wprowadzi nas w tematykę Kongresu.

infografika spotkania z Aleksandrą Szymańską

Aleksandra Szymańska - managerka kultury, specjalistka w zakresie polityki kulturalnej, socjolożka. Związana kilkanaście lat z polskim rynkiem fonograficznym i mediami (dyrektor wydawniczy w wydawnictwie G+J Gruner + Jahr Polska). Zaangażowana w niezależne projekty kulturalne. Współpracowała z fundacją ISAN (Independent Street Arts Network) oraz z City of London Festival. Współautorka koncepcji i aplikacji gdańskiej kandydatury do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury Wolność kultury. Kultura wolności. Dyrektor Strategiczna zespołu odpowiedzialnego za projekt Gdańsk i Metropolia – Europejska Stolica Kultury 2016. Od marca 2011 dyrektor samorządowej instytucji Instytut Kultury Miejskiej (www.ikm.gda.pl) realizującego projekty społeczno - kulturalne, artystyczne, wydawnicze i badawcze w ramach Obserwatorium Kultury (www.obserwatorium.ikm.gda.pl). Absolwentka Leadership Academy for Poland.

img

Wystawa „Oko na miasto” czyli prace tegorocznych stypendystów Miasta Koszalina w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2022. Podczas wystawy zobaczymy autorskie spojrzenie na nasze miasto, jego historię, architekturę i zwyczaje. Ekspozycja złożona będzie z malarstwa oraz grafiki, połączonych wspólnym mianownikiem, którym jest Koszalin.

img

Martyna Pazera – graficzka, plakacistka, autorka „Legend miejskich”. Absolwentka grafiki w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Obroniła dyplom w Pracowni Projektowania Plakatu i Ilustracji profesora Grzegorza Marszałka, otrzymując nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za najlepszy dyplom ukończenia studiów wyższych w dyscyplinie sztuk plastycznych roku 2011. Wielokrotna stypendystka w dziedzinie kultury. Od 2012 roku współpracuje z organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury. Jej plakaty kulturalne i społeczne wielokrotnie brały udział m.in. w takich wydarzeniach jak: Śląski Festiwali Plakatu „Plakat Fest” w Chorzowie, Międzynarodowe Biennale Plakatu w Lublinie, Roller Poster, BIENNIAL OF POSTER BICeBé w Boliwii, Biennale Plakatu w Katowicach, czy Ecuador Poster Bienal.

Od 2020 współprowadzi w Starogardzie Gdańskim „Wspólną pracownie”, w której czerpie papier z makulatury, tworzy linoryty, projektuje plakaty i realizuje inne artystyczne projekty. W ramach stypendium zrealizowała projekt „Dzień dobry, Miasto Koszalin”, w ramach którego powstał cykl plakatów będący szczególnym i emocjonalnym portretem Koszalina. Powstały także pocztówki, które zostaną przekazane mieszkańcom podczas III Koszalińskiego Kongresu Kultury.

img

Maciej Mazurkiewicz – koszalinianin, absolwent Politechniki Koszalińskiej, kierunku wzornictwo. Od 20 lat zajmuje się tworzeniem grafik i murali jednak najbardziej odnajduje się w technice sitodruku. Zajmuje się także tworzeniem witraży kościelnych. W ramach stypendium zrealizował projekt „Bloki” w ramach którego powstał cykl prac w technice sitodruku i malarstwa szablonowego, inspirowanych wieżowcami i blokami stanowiącymi nieodłączny element krajobrazu naszego miasta. Drugą częścią projektu były warsztaty sitodruku, podczas których uczestnicy mogli własnoręcznie stworzyć swój plakat, nadruk na koszulkę lub torbę z grafiką inspirowaną koszalińską architekturą i jej najbardziej charakterystycznymi obiektami. Wystawa prac powstałych w ramach projektu eksponowana była w Galerii Region w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej a także we Freedom Gallery w Szczecinie.

img

Łukasz Waberski – koszalinianin, projektant komunikacji wizualnej, założyciel studia kreatywnego Dobry Sztos, Head of Design w agencji Wypisz-Wymaluj i Lets Grow. Jest autorem identyfikacji graficznej wielu firm i produktów, wydawnictw płytowych a także książkowych, plakatów, opraw festiwali muzycznych, filmowych oraz konferencji, w tym oczywiście Koszalińskiego Kongresu Kultury. W skrócie, napięty grafik ze szczególną słabością do lokalnej kultury, która przejawia się w postaci uczestnictwa w Radzie Kultury przy Prezydencie Miasta Koszalina oraz pracy nad rozwojem rozpoznawalności koszalińskiego dizajnu i sztuki. W ramach stypendium zrealizował projekt „Znaki miasta/1960 – 1990”, w ramach którego stworzona została swoista kapsuła czasu przybliżająca obraz miasta z dawnych lat. Grafiki z tej serii przedstawione zostały w ramach wystawy towarzyszącej III Koszalińskiemu Kongresowi Kultury.

img

Pierwszego dnia III Koszalińskiego  Kongresu Kultury, zaraz po wykładzie inauguracyjnym, przeniesiemy sie do Clubu 105 w Centrum Kultury 105, gdzie o godz. 20.00 odbędzie się koncert 4 koszalińskich zespołów: przezwyczajność, Kaboom!, WhoIsWho i Lady Extasy.  Wstęp na wydarzenie  jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich mieszkaców Koszalina. Gwarantujemy solidną porcję dobrej,  koszalińskiej muzyki. Serdecznie zapraszamy, przybywajcie!

img

przezwyczajność - to duet w składzie Miłosz Litwiak i Patryk Dżaman. Ich przygoda zaczęła się od duetu gitarowego w szkole muzycznej, ewoluowała przez ciężkie brzmienia i skończyła na muzyce alternatywnej. Bardzo chętnie eksperymentują z różnymi gatunkami muzyki i łączą ze sobą stylistyki. Patryk i Miłosz są gitarzystami, ale poza brzmieniem instrumentów chętnie sięgają do rozwiązań pochodzących z muzyki elektronicznej. Od listopada 2020 należą do projektu My Name Is New, w wytwórni Kayax. Na żywo występują w składzie czteroosobowym, na gitarze basowej gra Bartek Kałus, a na perkusji Franciszek Parczewski.

img

WhoIsWho - koszaliński kwartet niejazzowy śpiewający po polsku. Zespół powstał w 2015 r. W międzyczasie doszło do zawieszenia działalności grupy, która w 2020 r. powróciła w odświeżonym składzie. Zespół zagrał dziesiątki koncertów na terenie kraju i jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów z Koszalina. WhoIsWho ma na koncie płytę "Czas Przestrzeni Miast" (2016) i sukcesy na ogólnopolskich przeglądach. Rok bieżący przyniósł premierę nowego albumu "EP". Balansują stylistycznie między progresywnym popem, romantycznym post punkiem i disco rockiem. Skład: Kuba Staniak, Aleksander Pelc, Filip Skaziński, Bartek Rogaliński.

img

Lady Extasy - zespół grający muzykę Neo Romantic, nowoczesne połączenie elektronicznych brzmień lat 80 ze współczesnymi trendami muzycznymi. Inspiracją dla zespołu są m.in. Phil Collins, Ghost, Erasure, Tears For Fears czy Mike Mareen. W maju 2021 ukazała się ich debiutancka płyta "Extraordinaire". Lady Extasy nie zwalnia i jest w trakcie nagrywania materiału na drugą płytę, która ukaże się w 2022r. Skład zespołu: Glass oraz Hauka.

img

Kaboom - Grupa powstała po koncercie poświęconym pamięci zmarłego przyjaciela. Leszek i Radek postanowili dalej kroczyć muzyczną drogą, którą podążali razem z śp. Tomkiem „Tośką” Szelągiem, który odszedł na początku 2005 r. Przez wiele lat grupa była kwartetem. Po kolejnych perturbacjach w składzie zespół wkroczył w 2015 r. jako trio. Grupa ma na koncie debiutancką płytę „Dycha” i EP-kę pt. „Przepraszam” nagraną już w trzyosobowym składzie. Obecny Skład: Leszek Jankowski – gitara, voc. Radek Czerwiński – voc., git. basowa Filip Skaziński– perkusja.

Zapraszamy na warsztaty organizowane w ramach III Koszalińskiego Kongresu Kultury. Na wszystkie - za wyjątkiem sitodruku z Maćkiem Mazurkiewiczem - obowiązują zapisy.  Na wasze zgłoszenia czekamy pod adresem: kongreskultury@um.koszalin.pl. W każdym z warsztatów może wziąć udział 10 osób, więc nie zwlekajcie. Czekamy na Was!

infografika promująca spotkanie z Łukaszem Trusewiczem

Łukasz Trusewicz/ Fundacji Otwarta Strefa Kultury - absolwent Zespołu Sztuk Plastycznych w Koszalinie oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Twórca projektów kulturalno-społecznych, pomysłodawca inicjatywy Otwarta Strefa Kultury, której założeniem jest tworzenie przestrzeni kulturalno-artystycznych na terenie poznańskiego Łazarza. Był również jednym z kuratorów Galerii Raczej i Perfexu w Poznaniu – przestrzeni dedykowanych sztuce performance. Prezes Fundacji Otwarta Strefa Kultury. W swojej praktyce łączy doświadczenia sztuki performance z działaniami społecznymi, tworząc m.in. rzeźby, obiekty, performatywne instalacje. Jest autorem projektów, w ramach których eksploruje konkretne miejsca wraz z lokalnymi mieszkańcami, a następnie zaprasza ich do partycypacji i współtworzenia obiektu. Tym samym artysta inicjuje pole dla uczestnictwa w kulturze jako doświadczenia codziennego, inspirowania danej społeczności oraz pobudzenia do refleksji nad miejscem, w którym się przebywa. Łukasz Trusewicz prowadzi pracownie w Poznaniu i Warszawie tworząc autorskie projekty i ucząc rzeźbienia w drewnie. http://lukasztrusewicz.com/

Z uwagi na tematykę Kongresu podczas warsztatu stworzymy mapę. Nie będzie to jednak mapa geograficzna, czy turystyczna makieta, lecz artystyczna interpretacja naszego miasta przez jego mieszkańców. Zaprosimy uczestników do przeniesienia na płaszczyznę płaskorzeźby ich wyobrażenie miasta w którym czują się dobrze. Subiektywna mapa będzie przestawiać miejsca uznane za ważne przez mieszkańców lub ich propozycje. Z poszczególnych urywków - mniejszych form - zbudujemy na końcu wspólnie jeden obiekt będący rezultatem warsztatów. Na warsztatach będzie można zapoznać się z technikami i narzędziami do pracy w drewnie. Do dyspozycji będzie kilkadziesiąt dłut, piły japońskie, nożyki i nie tylko.

infografika promująca spotkanie z Maciejem Mazurkiewiczem

Maciej Mazurkiewicz - koszalinianin, absolwent Politechniki Koszalińskiej, kierunku wzornictwo. Od 20 lat zajmuje się tworzeniem grafik i murali, jednak najbardziej odnajduje się w technice sitodruku. Zajmuje się także tworzeniem witraży kościelnych.

Drugiego dnia Kongresu (15.10.22) Maciej zaprasza na swoje stanowisko sitodruku, gdzie każdy chętny będzie mógł wykonać torbę, koszulkę czy plakat z oryginalnym kongresowym lub „koszalińskim” wzorem. Zachęcamy do przynoszenia swoich koszulek. Nadruki będą wykonywane w kolorze zielonym lub pomarańczowym.

infografika promująca spotkanie z Tomaszem Żukiem

„Cukin” (Tomasz Żuk) - koszaliński artysta street art, autor licznych murali w Koszalinie i poza jego granicami. Ostatnie lata w jego twórczości obfitują w coraz większe formy i szerszy krąg oddziaływań. Ma na swoim koncie murale w Koszalinie, Trzebiatowie, Białogardzie, Ustce. Jest autorem skrzydeł dla Fundacja „UNAWEZA” Martyny Wojciechowskiej, zlokalizowanych w Hali Koszyki w Warszawie.

Cukin zaprasza na zajęcia warsztatowe, w trakcie których przy wyjściu z kina Kryterium od strony ul. Piastowskiej powstanie nowy mural.

infografika promująca spotkanie z Aleksandrą Lejewską

Aleksandra Lejewska - absolwentka Liceum Plastycznego im. Władysława Hasiora w Koszalinie, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych na wydziale Projektowania Wnętrz i Wzornictwa we Wrocławiu. W trakcie studiów prowadziła zajęcia edukacyjno- artystyczne w MOCAK Galerii Sztuki Współczesnej w Krakowie. Kolejne projekty warsztatowe organizowała co roku na festiwalach muzycznych w Polsce. Obecnie zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem ekspozycji głównie scenografii festiwalowej. Pracowała przy projektach tj. Garbicz Festival, Summer Contrast, Wisłoujście, Hippieza Mielno.

Celem warsztatu jest stworzenie osobistego totemu z naturalnych materiałów takich jak drewno, trawy, pióra, kryształy, sznurki, farby itp. Totem będzie mógł nam towarzyszyć podczas życia codziennego. Ważnym elementem warsztatów jest dołączenie do totemu czegoś osobistego i drobnego np. koralik, piórko, kryształ itp. Może być to również mała figurka.

infografika promująca spotkanie z Bartoszem Zajem

DJ Zaju (Bartosz Zaj) - koszalinianin, od 2000 roku związany z dwoma gramofonami i mixerem. Wicemistrz Polski w kategorii Scratching (ITF/IDA Poland 2005), dwukrotny zwycięzca „Toruń Turntable Contest” (kategoria Scratching). Organizator imprez, warsztatów dj’skich (Stanton Scratch Sesja, Baltic Mix Camp 2020), często występujący w roli „skreczera” przy okazji myzycznych wydarzeń (Hanza Jazz Festiwal), imprez charytatywnych (Koszaliński Hip-Hop Koszalińskim Dzieciakom) i wystaw artystycznych (TuseWYSTAW Sopot).

Podczas III Koszalińskiego Kongresu Kultury Dj Zaju poprowadzi warsztaty muzyki nowoczesnej, w ramach których uczestnicy zapoznają się z podstawami miksowania muzyki i zastosowaniem gramofonu jako instrumentu muzycznego.

Podczas Kongresu zaprezentujemy "Mapę miejsc przyjaznych kulturze" - zapraszamy Państwa do zgłaszania swoich propozycji miejsc, które kojarzą Wam się z kulturą, szczególnie tych mniej oczywistych - takich, w których widzicie potencjał i gdzie "kulturę można zaprosić". Jesteśmy ciekawi Waszych typów !

Kontakt: 094 348-87-11, e-mail: anna.janiel@um.koszalin.pl.

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Pauza przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku