Menu główne
Choinka

Sukcesy w sporcie

GALERIA KOSZALIŃSKICH OLIMPIJCZYKÓW I PARAOLIMPIJCZYKÓW


Na zaproszenie Piotra Jedlińskiego - Prezydenta Miasta Koszalina w dniu 14 października 2017 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej w Koszalinie przy ul. Śniadeckich 4 odbyła się uroczystość otwarcia galerii „Koszalińskich Olimpijczyków i Paraolimpijczyków".
Należy dodać, że pomysł utworzenia galerii z najbardziej utytułowanymi sportowcami Koszalina, powstał dzięki inicjatywie pani Teresy Tałaj - Prezesa Klubu Olimpijczyka "Jantar" w Koszalinie.

W spotkaniu uczestniczyli Olimpijczycy i Paraolimpijczycy, a także ich trenerzy.
Ponadto Polski Komitet Olimpijski reprezentował Marian Sypniewski - uczestnik trzech igrzysk olimpijskich, podczas których zdobył w drużynie dwa brązowe medale we florecie (Moskwa '80 i Barcelona '92), który obecnie pracuje w PKOl, gdzie m.in. koordynuje działalność klubów olimpijczyka w Polsce. Ponadto obecność swoją uświetnił Stanisław Kopeć - Przewodniczący Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej, radni Rady Miejskiej w Koszalinie, członkowie Rady Sportu przy Prezydencie Koszalina oraz lokalnych mediów.

 


 





Reprezentanci Koszalina uczestniczący w Igrzyskach Olimpijskich

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat w Igrzyskach Olimpijskich Koszalin reprezentowany był 20 razy przez 13 zawodników.
Dotychczas jedynym zdobywcą brązowego medalu olimpijskiego jest Marian Tałaj, który uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku.

Marian Tałaj - judo        

Monachium 1972  - faza eliminacyjna

Montreal 1976  - medal brązowy                               

Marian Standowicz - judo Montreal 1976  – 5 miejsce
Leszek Doliński - koszykówka Moskwa 1980  – 7 miejsce
Dariusz Zelig - koszykówka Moskwa 1980  – 7 miejsce
Andrzej Radomski  - zapasy

Seul 1988 - faza eliminacyjna

Barcelona 1992 – 5 miejsce

 Wioletta Sosnowska-Wilk  - badminton
Barcelona 1992 – 9 miejsce (debel)
                               – 33 miejsce indyw.
 Ewa Larysa Krause - judo Atlanta 1996  – 5 miejsce
                      
 Wojciech Natusiewicz - podnoszenie ciężarów Atlanta 1996  - 21 miejsce
 Mariusz Dąbrowski - zapasy
Sydney 2000  - 18 miejsce
 Marek Garmulewicz - zapasy

Ateny 2000   - 11 miejsce

Paweł Spisak - jeździectwo

Ateny 2004   – 14 miejsce zespół
                            – 65 miejsce WKKW

Pekin 2008   – 19 miejsce

Londyn 2012 - faza eliminacyjna

Rio de Janeiro 2016 - faza eliminacyjna

Marcin Horbacz - pięciobój nowoczesny

Ateny 2004   – 32 miejsce

Pekin 2008   – 13 miejsce

Sławomir Kuczko - pływanie

Londyn 2012  – 21 miejsce

Małgorzata Hołub - lekkoatletyka

Rio de Janeiro 2016    – 4x400m,7 miejsce
                                         - 400m, 19 miejsce idywd.

Jakub Dyjas - tenis stołowy

Rio de Janeiro 2016   - 32 miejsce
                                         - debel, faza eliminacyjna

Joanna Zachoszcz - pływanie

Rio de Janeiro 2016   – 10 km, 22 miejsce

Mieszkańcy naszego miasta byli także uczestnikami Paraolimpiad.

Absolutnym rekordzistą jest Ryszard Fornalczyk, który uczestniczył w sześciu Paraolimpiadach, w których zdobył cztery złote medale.
Pozostali medaliści Paraolimpijscy to:
Aleksander Popławski, Tomasz Rębisz, Maciej Sochal, Robert Jachimowicz.

Ryszard Fornalczyk – wyciskanie sztangi leżąc Stoke Man-Deville 1984   - 1 miejsce
Seul  1988                        - 1 miejsce
Barcelona 1992                - 1 miejsce
Atlanta 1996                    - 1 miejsce
Sydney 2000                    - 5 miejsce
Ateny 2004                      - 4 miejsce
 Aleksander Popławski – lekkoatletyka Arnhem 1980               - 1 miejsce, rzut dyskiem
                                      - 1 miejsce, pchnięcie kulą

 Tomasz Rębisz – lekkoatletyka Atlanta 1996               - 1 miejsce, rzut dyskiem

                                     - 2 miejsce, pchnięcie kulą

Londyn 2012              - 3 miejsce, pchnięcie kulą

 Maciej Sochal - lekkoatletyka Ateny 2008                  -11 miejsce, pchnięcie kulą
Londyn 2012                - 4 miejsce, pchnięcie kulą
Rio de Janeiro 2016     - 1 miejsce, rzut maczugą
                                       - 4 miejsce, pchnięcie kulą
Robert Jachimowicz - lekkoatletyka 
Sydney 2000                  - rzut dyskiem, DSQ
Rio de Janeiro 2016       - 2 miejsce, rzut dyskiem


Kamila Rusielewicz – wyciskanie sztangi leżąc

Pekin 2008                     - 6 miejsce


Grzegorz Lanzer – wyciskanie sztangi leżąc

Rio de Janeiro – 2016     - 8 miejsce

Renata Cyburt - pływanie

Arnhem 1980                  - b. d.

Ryszard Przednówek – biegi narciarskie

Insbruck 1984                - b.d.


Zapraszamy do umieszczania informacji o koszalińskich wydarzeniach na ratuszowym telebimie. Kontakt: telebim@um.koszalin.pl

Zamknij pasek z informacjami Pauza infobar scrolling

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku