Menu główne

Sukcesy w sporcie

GALERIA KOSZALIŃSKICH OLIMPIJCZYKÓW I PARAOLIMPIJCZYKÓW


Na zaproszenie Piotra Jedlińskiego - Prezydenta Miasta Koszalina w dniu 14 października 2017 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej w Koszalinie przy ul. Śniadeckich 4 odbyła się uroczystość otwarcia galerii „Koszalińskich Olimpijczyków i Paraolimpijczyków".
Należy dodać, że pomysł utworzenia galerii z najbardziej utytułowanymi sportowcami Koszalina, powstał dzięki inicjatywie pani Teresy Tałaj - Prezesa Klubu Olimpijczyka "Jantar" w Koszalinie.

W spotkaniu uczestniczyli Olimpijczycy i Paraolimpijczycy, a także ich trenerzy.
Ponadto Polski Komitet Olimpijski reprezentował Marian Sypniewski - uczestnik trzech igrzysk olimpijskich, podczas których zdobył w drużynie dwa brązowe medale we florecie (Moskwa '80 i Barcelona '92), który obecnie pracuje w PKOl, gdzie m.in. koordynuje działalność klubów olimpijczyka w Polsce. Ponadto obecność swoją uświetnił Stanisław Kopeć - Przewodniczący Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej, radni Rady Miejskiej w Koszalinie, członkowie Rady Sportu przy Prezydencie Koszalina oraz lokalnych mediów.

 


 

Reprezentanci Koszalina uczestniczący w Igrzyskach Olimpijskich

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat w Igrzyskach Olimpijskich Koszalin reprezentowany był 24 razy przez 12 zawodników i 4 zawodniczki.
Do 2021 roku wśród koszalińskich mieszkańców, jedynym zdobywcą brązowego medalu olimpijskiego był judoka Marian Tałaj, który wywalczył ten medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku.

W Tokio na przełomie lipca i sierpnia 2021 roku odbyły się przełożone ze względu na pandemię COVID -19, XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020.
Nasza mieszkanka, lekkoatletka Małgorzata Hołub-Kowalik, urodzona w Koszalinie, to także wieloletnia reprezentantka Klubu Lekkoatletycznego "Bałtyk" Koszalin, wystartowała w Tokio w sprintach, w biegu sztafetowym mieszanym 4x400 m (2 zawodniczki + 2 zawodników) w fazie eliminacyjnej, a w finale tej konkurencji reprezentacja Polski zdobyła złoty medal olimpijski, jednocześnie ustanawiając nowy rekord Europy.

Ponadto Małgorzata Hołub-Kowalik wystartowała w fazie eliminacyjnej oraz finałach kobiecego biegu sztafetowego na dystansie 4x400 m, gdzie wraz z koleżnakmi z zespołu zdobyła srebrny medal olimpijski, tuż za reprezentacją Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Należy podkreślić, że jest to największy sukces sportowy w historii Koszalina, gdzie nasza mieszkanka zdobywa złoty i srebrny medal Igrzysk Olimpijskich - Tokio 2020.


Mieszkańcy naszego miasta byli także uczestnikami Paraolimpiad.

Absolutnym koszalińskim rekordzistą, jednocześnie najbardziej utytułowanym sportowcem w tej kategorii jest Ryszard Fornalczyk, który uczestniczył w sześciu Igrzyskach Paraolimpijskich, gdzie zdobył łącznie 4 złote medale.
Pozostali medaliści Igrzysk Paraolimpijskich to:
Aleksander Popławski (2 złote medale), Tomasz Rębisz (1 złoty, 1 srebrny, 1 brązowy medal), Maciej Sochal (1 złoty medal), Robert Jachimowicz (1 srebrny medal).
Alert

Bezpieczne wakacje w Koszalinie - czas na lato pełne atrakcji! Harmonogram wydarzeń dostępny jest tutaj.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku