Menu główne

Ostrzeżenie

Zamknięto możliwość wypełniania tego formularza.

III Koszaliński Kongres Kultury

 Zanim spotkamy się podczas III Koszalińskiego Kongresu Kultury zapraszamy gorąco na dwie przedkongresowe niespodzianki -  spotkania, które będą wprowadzeniem do tegorocznego hasła przewodniego: "Kultura w przestrzeni, przestrzeń dla kultury".

„Koszalin/pisanie przestrzeni” czyli spotkanie z Gretą Grabowską, odbędzie się 20 września o godz. 18.00 w galerii koszalińskiego amfiteatru. Artystka opowie o przefiltrowanej przez swoją wrażliwość mapie ulubionych kulturalnych miejsc naszego miasta. Poprowadzi nas przez autorską opowieść o mieście, które zna od zawsze, o Koszalinie, w którym się urodziła, wychowała, mieszka i tworzy.

infografika promująca spotkanie z Gretą Grabowską

Kolejnym wydarzeniem, które poprzedzi Kongres będzie "Muralowy spacer z Cukinem". Koszaliński artysta street art. Tomasz Żuk - znany szerzej pod pseudonimem "Cukin", poprowadzi zebranych gości śladami murali zlokalizowanych w centrum naszego miasta, opowiadając jednocześnie o ich historii oraz swoich artystycznych inspiracjach związanych z powstawaniem malowideł. Osoby, które zechcą wziąć udział w spacerze zapraszamy 24 września (sobota), na godzinę 11.00 pod Pracownię Lodów przy ul. Zwycięstwa 135 A, skąd rozpoczniemy nasz spacer.

Udział w obu spotkaniach jest bezpłatny, czekamy na Was!
Do zobaczenia!

infografika promująca spacer po koszalińskich muralach

Odkrywając kolejne "kongresowe karty" przedstawiamy Państwu naszą gościnię, która poprowadzi wykład inaugurujący III Koszaliński Kongres Kultury: Aleksandrę Szymańską. Hasło przewodnie tegorocznych spotkań to "Kultura w przestrzeni, przestrzeń dla kultury". Pani Aleksandra, wykorzystując swoje doświadczenie w realizacji wielu wydarzeń kukturalnych wychodzących w przestrzeń miejską, wprowadzi nas w tematykę Kongresu.

infografika spotkania z Aleksandrą Szymańską

Aleksandra Szymańska - managerka kultury, specjalistka w zakresie polityki kulturalnej, socjolożka. Związana kilkanaście lat z polskim rynkiem fonograficznym i mediami (dyrektor wydawniczy w wydawnictwie G+J Gruner + Jahr Polska). Zaangażowana w niezależne projekty kulturalne. Współpracowała z fundacją ISAN (Independent Street Arts Network) oraz z City of London Festival. Współautorka koncepcji i aplikacji gdańskiej kandydatury do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury Wolność kultury. Kultura wolności. Dyrektor Strategiczna zespołu odpowiedzialnego za projekt Gdańsk i Metropolia – Europejska Stolica Kultury 2016. Od marca 2011 dyrektor samorządowej instytucji Instytut Kultury Miejskiej (www.ikm.gda.pl) realizującego projekty społeczno - kulturalne, artystyczne, wydawnicze i badawcze w ramach Obserwatorium Kultury (www.obserwatorium.ikm.gda.pl). Absolwentka Leadership Academy for Poland.

img

Wystawa „Oko na miasto” czyli prace tegorocznych stypendystów Miasta Koszalina w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2022. Podczas wystawy zobaczymy autorskie spojrzenie na nasze miasto, jego historię, architekturę i zwyczaje. Ekspozycja złożona będzie z malarstwa oraz grafiki, połączonych wspólnym mianownikiem, którym jest Koszalin.

img

Martyna Pazera – graficzka, plakacistka, autorka „Legend miejskich”. Absolwentka grafiki w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Obroniła dyplom w Pracowni Projektowania Plakatu i Ilustracji profesora Grzegorza Marszałka, otrzymując nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za najlepszy dyplom ukończenia studiów wyższych w dyscyplinie sztuk plastycznych roku 2011. Wielokrotna stypendystka w dziedzinie kultury. Od 2012 roku współpracuje z organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury. Jej plakaty kulturalne i społeczne wielokrotnie brały udział m.in. w takich wydarzeniach jak: Śląski Festiwali Plakatu „Plakat Fest” w Chorzowie, Międzynarodowe Biennale Plakatu w Lublinie, Roller Poster, BIENNIAL OF POSTER BICeBé w Boliwii, Biennale Plakatu w Katowicach, czy Ecuador Poster Bienal.

Od 2020 współprowadzi w Starogardzie Gdańskim „Wspólną pracownie”, w której czerpie papier z makulatury, tworzy linoryty, projektuje plakaty i realizuje inne artystyczne projekty. W ramach stypendium zrealizowała projekt „Dzień dobry, Miasto Koszalin”, w ramach którego powstał cykl plakatów będący szczególnym i emocjonalnym portretem Koszalina. Powstały także pocztówki, które zostaną przekazane mieszkańcom podczas III Koszalińskiego Kongresu Kultury.

img

Maciej Mazurkiewicz – koszalinianin, absolwent Politechniki Koszalińskiej, kierunku wzornictwo. Od 20 lat zajmuje się tworzeniem grafik i murali jednak najbardziej odnajduje się w technice sitodruku. Zajmuje się także tworzeniem witraży kościelnych. W ramach stypendium zrealizował projekt „Bloki” w ramach którego powstał cykl prac w technice sitodruku i malarstwa szablonowego, inspirowanych wieżowcami i blokami stanowiącymi nieodłączny element krajobrazu naszego miasta. Drugą częścią projektu były warsztaty sitodruku, podczas których uczestnicy mogli własnoręcznie stworzyć swój plakat, nadruk na koszulkę lub torbę z grafiką inspirowaną koszalińską architekturą i jej najbardziej charakterystycznymi obiektami. Wystawa prac powstałych w ramach projektu eksponowana była w Galerii Region w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej a także we Freedom Gallery w Szczecinie.

img

Łukasz Waberski – koszalinianin, projektant komunikacji wizualnej, założyciel studia kreatywnego Dobry Sztos, Head of Design w agencji Wypisz-Wymaluj i Lets Grow. Jest autorem identyfikacji graficznej wielu firm i produktów, wydawnictw płytowych a także książkowych, plakatów, opraw festiwali muzycznych, filmowych oraz konferencji, w tym oczywiście Koszalińskiego Kongresu Kultury. W skrócie, napięty grafik ze szczególną słabością do lokalnej kultury, która przejawia się w postaci uczestnictwa w Radzie Kultury przy Prezydencie Miasta Koszalina oraz pracy nad rozwojem rozpoznawalności koszalińskiego dizajnu i sztuki. W ramach stypendium zrealizował projekt „Znaki miasta/1960 – 1990”, w ramach którego stworzona została swoista kapsuła czasu przybliżająca obraz miasta z dawnych lat. Grafiki z tej serii przedstawione zostały w ramach wystawy towarzyszącej III Koszalińskiemu Kongresowi Kultury.

img

Pierwszego dnia III Koszalińskiego  Kongresu Kultury, zaraz po wykładzie inauguracyjnym, przeniesiemy sie do Clubu 105 w Centrum Kultury 105, gdzie o godz. 20.00 odbędzie się koncert 4 koszalińskich zespołów: przezwyczajność, Kaboom!, WhoIsWho i Lady Extasy.  Wstęp na wydarzenie  jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich mieszkaców Koszalina. Gwarantujemy solidną porcję dobrej,  koszalińskiej muzyki. Serdecznie zapraszamy, przybywajcie!

img

przezwyczajność - to duet w składzie Miłosz Litwiak i Patryk Dżaman. Ich przygoda zaczęła się od duetu gitarowego w szkole muzycznej, ewoluowała przez ciężkie brzmienia i skończyła na muzyce alternatywnej. Bardzo chętnie eksperymentują z różnymi gatunkami muzyki i łączą ze sobą stylistyki. Patryk i Miłosz są gitarzystami, ale poza brzmieniem instrumentów chętnie sięgają do rozwiązań pochodzących z muzyki elektronicznej. Od listopada 2020 należą do projektu My Name Is New, w wytwórni Kayax. Na żywo występują w składzie czteroosobowym, na gitarze basowej gra Bartek Kałus, a na perkusji Franciszek Parczewski.

img

WhoIsWho - koszaliński kwartet niejazzowy śpiewający po polsku. Zespół powstał w 2015 r. W międzyczasie doszło do zawieszenia działalności grupy, która w 2020 r. powróciła w odświeżonym składzie. Zespół zagrał dziesiątki koncertów na terenie kraju i jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów z Koszalina. WhoIsWho ma na koncie płytę "Czas Przestrzeni Miast" (2016) i sukcesy na ogólnopolskich przeglądach. Rok bieżący przyniósł premierę nowego albumu "EP". Balansują stylistycznie między progresywnym popem, romantycznym post punkiem i disco rockiem. Skład: Kuba Staniak, Aleksander Pelc, Filip Skaziński, Bartek Rogaliński.

img

Lady Extasy - zespół grający muzykę Neo Romantic, nowoczesne połączenie elektronicznych brzmień lat 80 ze współczesnymi trendami muzycznymi. Inspiracją dla zespołu są m.in. Phil Collins, Ghost, Erasure, Tears For Fears czy Mike Mareen. W maju 2021 ukazała się ich debiutancka płyta "Extraordinaire". Lady Extasy nie zwalnia i jest w trakcie nagrywania materiału na drugą płytę, która ukaże się w 2022r. Skład zespołu: Glass oraz Hauka.

img

Kaboom! - Grupa powstała po koncercie poświęconym pamięci zmarłego przyjaciela. Leszek i Radek postanowili dalej kroczyć muzyczną drogą, którą podążali razem z śp. Tomkiem „Tośką” Szelągiem, który odszedł na początku 2005 r. Przez wiele lat grupa była kwartetem. Po kolejnych perturbacjach w składzie zespół wkroczył w 2015 r. jako trio. Grupa ma na koncie debiutancką płytę „Dycha” i EP-kę pt. „Przepraszam” nagraną już w trzyosobowym składzie. Obecny Skład: Leszek Jankowski – gitara, voc. Radek Czerwiński – voc., git. basowa Filip Skaziński– perkusja.

img

„Wydarzenia w przestrzeni miejskiej. Jak podnoszą atrakcyjność miasta i integrują mieszkańców” to nasz pierwszy panel dyskusyjny. Wprowadzenie do tematu przygotowali przedstawiciele Fundacji Palma z Gdańska, czyli Natalia Koralewska i Jakub Knera, następnie dołączą do nich: Artur Celiński, Marcin Gręźlikowski pseud. Andrzej Po prostu i Bartosz Warzecha. Zapraszamy do dyskusji.

img

Fundacja Palma tworzy projekty i narracje inspirowane tym, co lokalne: morzem, architekturą, historią Gdańska i regionu. Ich projekty przyczyniają się zarówno do budowania lokalnej tożsamości, a także popularyzują zainteresowanie historią lokalną. Organizują spacery architektoniczne po Wrzeszczu, koncerty z cyklu Nowe idzie od morza czy urodziny budynków (50 lat Dolarowca, 60 lat LOT-u). Stworzyli projekt Zatoka - autorskie pamiątki, a także portal ilangfuhr.pl poświęcony historii mieszkanek i mieszkańców Wrzeszcza. W 2021 roku wydali pierwszą publikację - „Przewodnik architektoniczny po Wrzeszczu”, a na początku 2022 roku stworzyli charytatywną kompilację ”W snach widzę spokojny Wschód” na rzecz Ukrainy. Fundacja została założona przez Natalię Koralewską i Jakuba Knerę w 2016 roku. Ich motto to: Szukamy egzotyki za rogiem ulicy.

Natalia Koralewska - kuratorka i animatorka kultury, absolwentka filozofii i gedanistyki na Uniwersytecie Gdańskim oraz Krytyki Artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Jakub Knera - dziennikarz i kurator, twórca strony Nowe idzie od morza. Współpracuje z The Quietus, Tygodnikiem Polityka, Radiowym Centrum Kultury i Dwutygodnikiem.

img

Artur Celiński - współtwórca i zastępca redaktor naczelnej „Magazynu Miasta”, w ramach programu “DNA Miasta” wspiera rozwój działań społecznych i zrównoważenie miejskich inwestycji; autor podcastów - w tym projektu „miastopoczucie”. Polityką kulturalną i miastem zajmuje się od 2008 r. 

img

Andrzej Poprostu czyli Marcin Gręźlikowski - pochodzący z toruńskiego Rubinkowa artysta niezależny. Z zamiłowania ilustrator. Ilustruje ściany, budynki, wydawnictwa, muzykę, przedmioty codziennego użytku, animacje etc. Na terenie Polski można znaleźć kilkadziesiąt murali jego autorstwa: od skromnych interwencji do wielkoformatowych realizacji na wieżowcach.  Aktualnie główną inspiracją i środowiskiem pracy artysty jest starożytny Egipt i impresje artystyczne autora nawiązujące do jego atmosfery . Od 2 i pół roku w przestrzeni PERS na Mostowej 6 w Toruniu współtworzy ARTSHOP: komis ze sztuką oraz dwie niezależne galerie.

img

Bartosz Warzecha - architekt, współwłaściciel autorskiej pracowni architektonicznej Warzecha Studio, asystent na Wydziale Architektury i Wzornictwa Politechniki  Koszalińskiej, członek Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Architektów. Współautor wielu nagrodzonych projektów z dziedziny architektury i urbanistyki.

img

Poniżej przedstawiamy Państwu gości, z którymi zastanowimy się jak mądrze rewitalizować naszą miejską  przestrzeń poprzez działania kulturalne. Porozmawiamy o tym jak  tworzyć warunki do nowych ciekawych projektów, wykorzystując walory miasta i angażując jego mieszkańców. 

img

Agnieszka Szablikowska - Trusewicz 
Doświadczona organizatorka i promotorka projektów kulturalnych i artystycznych o potencjalne społecznym i rewitalizacyjnym. Koordynatorka i jedna z założycielek Inkubatora Kultury Pireus w Poznaniu - miejsca, które wspiera mieszkańców i twórców kultury w prowadzeniu działań oraz tworzy przestrzeń do uczestnictwa i realizacji.
Wiceprezeska Fundacji Otwarta Strefa Kultury, która powstała jako rezultat działań oddolnych i realizuje między innymi projekty rzeźb społecznych i naturalnych. Interesuje się zrównoważoną rewitalizacją miast, jak również tworzeniem przyjaznych przestrzeni publicznych. Współpracowała z podmiotami z wielu sektorów: biznesu, samorządów, NGO i partnerami międzynarodowymi. Przez 8 lat była również kuratorką Galerii Raczej zajmującej się sztuką performance współtworząc projekty między innymi w ramach Supermarket Art Fair w Sztokholmie czy też Month of Performance Art w Berlinie. Zajmuje się również digital marketingiem   pracując na rzecz promocji działań organizacji społecznych i kulturalnych.

img

Zuzanna Sobolewska
Zuzanna Sobolewska, mieszka w Poznaniu, gdzie pracuje i studiuje Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych - Promocja i Animacja Kultury. 
Jest współautorką projektów realizowanych przez Inkubator Kultury Pireus czy Fundację Otwarta Strefa Kultury, takich jak Sąsiedzki Sylwester na Łazarzu czy zbiórka dla Ukrainy.  Działa w ważnych dla niej sprawach, takich jak Strajk Kobiet, gdzie współtworzyła obiekt artystyczno-społeczny “Czarne Pranie”.  Oprócz artystycznych przedsięwzięć jest wolontariuszką w Akademii Przyszłości, gdzie prowadzi zajęcia raz w tygodniu, ze swoją podopieczną.  W Inkubatorze Kultury Pireus pracuje od roku, głównie zajmuje się szeroko pojętymi social mediami. 

img

Dominique Volkovynska
Studentka Historii Sztuki na Uniwersytecie im.  Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Jest współautorką projektu Kultura Bliskości realizowanego przez Inkubator Kultury Pireus oraz Fundację Otwarta Strefa Kultury.  Wczesniejsze doświadczenia osiągnęła podczas praktyk w Ukrainian Cultural Foundation i Muzeum Sztuk Pięknych w Chmielnicku. Autorka artykułów do wydań elektronicznych Vocalize, Kultura UA i Devochky journal oraz publikacji, która dostała wyróżnienie na konferencji “ Ukraina z perspektywy młodzieży”. W ramach działalności wolontariackiej pracowała  jako moderatorka Facebook strony organizacji feministycznej Płeć w szczegółach.  W roku 2020-2021 uczestniczyła w programie wymiany studenckiej Erasmus+ we Włoszech. Jako tłumacz oraz konsultant uczestniczyła w wolontariacie organizowanym przez fundację Caritas w punkcie recepcyjnym dla uchodźców na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Od marca 2022 roku pracuje w Inkubatorze Kultury.

img

Barbara Wysmyk
Kierowniczka Działu Promocji Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Absolwentka Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Zajmuje się działalnością promocyjną instytucji, a także projektowaniem i realizacją licznych wydarzeń kulturalnych. Jako graficzka dba o komunikację wizualną wszystkich przedsięwzięć biblioteki. Współautorką i koordynatorka wielu projektów kulturalnych finansowanych m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego czy Narodowe Centrum Kultury. Od lat główna pomysłodawczyni „Nocy w bibliotece”, czyli jednej z ulubionych imprez kulturalnych koszalinian.

img

Dorota Cywińska
Urodziła się w Koszalinie, uczęszczała do Liceum im. Wł. Broniewskiego. Ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie. Od 2012 r. pracownik Archiwum Państwowego w Koszalinie, obecnie na stanowisku starszego kustosza w Oddziale ewidencji, informacji, udostępniania i popularyzacji materiałów archiwalnych. Zajmuje się realizacją kwerend archiwalnych i popularyzacją zasobu. Miłośniczka dobrej lektury i wycieczek rowerowych.

img

Mateusz Prus
Dziennikarz, manager kultury, pomysłodawca i koordynator Good Vibe Festival. Od dziesięciu lat programuje i organizuje Good Vibe Festival czyli wydarzenie promujące głównie świeże brzmienia jazz, soul, funk i hip-hop. Dyplomowany manager kultury (Akademia Sztuki w Szczecinie). Obecnie pracuje jako dziennikarz i wydawca w lokalnej Telewizji Max. Pracował w instytucjach kultury w Koszalinie i Kołobrzegu. Społecznik i miejski aktywista chętnie angażujący się we wszelakie inicjatywy, głównie związane z Koszalinem i regionem. Od czasu do czasu selektor muzyczny w klubach. Kolekcjoner fizycznych nośników (winyle, płyty cd i kasety). Prowadzi swoją audycję muzyczną "Sanatorium dźwięków" w Radio Kołobrzeg. Miłośnik lat 90-tych, zapalony gracz Fantasy Premier League, fan koszykówki.    

img

W ramach panelu Miasto Akcja I zapraszamy na spotkanie z organizatorami wydarzeń kulturalnych realizowanych w różnych przestrzeniach naszego miasta. O tym jak i gdzie można „wychodzić z kulturą” do mieszkańców Koszalina i czy warto to robić zastanowimy się z naszymi gośćmi, którzy na przykładach swoich dotychczasowych działań zgłębia z nami ten temat. I tak:

  1. Karolina Tomaszewska i Paulina Świnka opowiedzą o projekcie muzycznym „Martwy sezon”.
  2. Z Klaudią Ogulewicz z Koszalińskiej Biblioteki Publicznej porozmawiamy o wydarzeniu pt. „Romantycznie w sercu Miasta”,
  3. Dyrektor Muzeum w Koszalinie przybliży nam kulisy akcji „Muzeum w Drodze”,
  4. Mateusz Prus zdradzi tajniki organizacji koncertów w ramach Good Vibe Festival w najmniej oczywistych miejscach miasta,
  5. Małgorzata Piłaszewicz z Pałacu Młodzieży przybliży nam bogata historię Galerii Pałacu Młodzieży.

Bądźcie z nami !

img

Podczas Miasto-Akcji II, wraz z naszymi gośćmi, zastanowimy się, które z wydarzeń organizowanych do tej pory w Koszalinie możemy uznać za sukces, a gdzie powinniśmy być może rozważyć korektę kierunku naszych działań. Porozmawiamy o tym co nam wychodzi dobrze, a co może powinniśmy jeszcze ulepszyć, czy zmienić. Nasze zaproszenie do rozmowy przyjęli:

  1. Barbara Wysmyk z Koszalińskiej Biblioteki Publicznej,
  2. Radek Czerwiński z Centrum Kultury 105
  3. Robert Wasilewski - dyrektor Filharmonii Koszalińskiej
  4. Dorota Cywińska z Archiwum Państwowego w Koszalinie
  5. Tomasz Ogonowski z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego

Cieszymy się na to spotkanie tym bardziej, że temat nie jest łatwy, a i nie wszyscy chcą/potrafią rozmawiać o swoich problemach, małych czy większych porażkach i słabszych stronach. Nasi goście podjęli to wyzwanie!

img

Podczas panelu Miasto-Akcja III chcemy przedstawić Państwu dwa nowe miejsca na koszalińskiej mapie kultury.

Nasze zaproszenie przyjęli Remigiusz Błaszków (Politechnika Koszalińska), który opowie nam o Centrum Kultury Studenckiej Kreślarnia oraz Izabela Wilke i Agnieszka Majchrzak z Centrum Kultury 105 w Koszalinie, którzy przybliżą nam działalność koszalińskiego Amfiteatru po niedawnej, gruntownej modernizacji.

Spróbujemy dowiedzieć się jak wygląda organizacja wydarzeń w tych miejscach, zastanowimy się jakie są możliwości współpracy, dowiemy się też z jakimi problemami borykają się prowadzący te miejsca.

Zapraszamy na warsztaty organizowane w ramach III Koszalińskiego Kongresu Kultury. Na wszystkie - za wyjątkiem sitodruku z Maćkiem Mazurkiewiczem - obowiązują zapisy.  Na wasze zgłoszenia czekamy pod adresem: kongreskultury@um.koszalin.pl. W każdym z warsztatów może wziąć udział 10 osób, więc nie zwlekajcie. Czekamy na Was!

infografika promująca spotkanie z Łukaszem Trusewiczem

Łukasz Trusewicz/ Fundacji Otwarta Strefa Kultury - absolwent Zespołu Sztuk Plastycznych w Koszalinie oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Twórca projektów kulturalno-społecznych, pomysłodawca inicjatywy Otwarta Strefa Kultury, której założeniem jest tworzenie przestrzeni kulturalno-artystycznych na terenie poznańskiego Łazarza. Był również jednym z kuratorów Galerii Raczej i Perfexu w Poznaniu – przestrzeni dedykowanych sztuce performance. Prezes Fundacji Otwarta Strefa Kultury. W swojej praktyce łączy doświadczenia sztuki performance z działaniami społecznymi, tworząc m.in. rzeźby, obiekty, performatywne instalacje. Jest autorem projektów, w ramach których eksploruje konkretne miejsca wraz z lokalnymi mieszkańcami, a następnie zaprasza ich do partycypacji i współtworzenia obiektu. Tym samym artysta inicjuje pole dla uczestnictwa w kulturze jako doświadczenia codziennego, inspirowania danej społeczności oraz pobudzenia do refleksji nad miejscem, w którym się przebywa. Łukasz Trusewicz prowadzi pracownie w Poznaniu i Warszawie tworząc autorskie projekty i ucząc rzeźbienia w drewnie. http://lukasztrusewicz.com/

Z uwagi na tematykę Kongresu podczas warsztatu stworzymy mapę. Nie będzie to jednak mapa geograficzna, czy turystyczna makieta, lecz artystyczna interpretacja naszego miasta przez jego mieszkańców. Zaprosimy uczestników do przeniesienia na płaszczyznę płaskorzeźby ich wyobrażenie miasta w którym czują się dobrze. Subiektywna mapa będzie przestawiać miejsca uznane za ważne przez mieszkańców lub ich propozycje. Z poszczególnych urywków - mniejszych form - zbudujemy na końcu wspólnie jeden obiekt będący rezultatem warsztatów. Na warsztatach będzie można zapoznać się z technikami i narzędziami do pracy w drewnie. Do dyspozycji będzie kilkadziesiąt dłut, piły japońskie, nożyki i nie tylko.

infografika promująca spotkanie z Maciejem Mazurkiewiczem

Maciej Mazurkiewicz - koszalinianin, absolwent Politechniki Koszalińskiej, kierunku wzornictwo. Od 20 lat zajmuje się tworzeniem grafik i murali, jednak najbardziej odnajduje się w technice sitodruku. Zajmuje się także tworzeniem witraży kościelnych.

Drugiego dnia Kongresu (15.10.22) Maciej zaprasza na swoje stanowisko sitodruku, gdzie każdy chętny będzie mógł wykonać torbę, koszulkę czy plakat z oryginalnym kongresowym lub „koszalińskim” wzorem. Zachęcamy do przynoszenia swoich koszulek. Nadruki będą wykonywane w kolorze zielonym lub pomarańczowym.

infografika promująca spotkanie z Tomaszem Żukiem

„Cukin” (Tomasz Żuk) - koszaliński artysta street art, autor licznych murali w Koszalinie i poza jego granicami. Ostatnie lata w jego twórczości obfitują w coraz większe formy i szerszy krąg oddziaływań. Ma na swoim koncie murale w Koszalinie, Trzebiatowie, Białogardzie, Ustce. Jest autorem skrzydeł dla Fundacja „UNAWEZA” Martyny Wojciechowskiej, zlokalizowanych w Hali Koszyki w Warszawie.

Cukin zaprasza na zajęcia warsztatowe, w trakcie których przy wyjściu z kina Kryterium od strony ul. Piastowskiej powstanie nowy mural.

infografika promująca spotkanie z Aleksandrą Lejewską

Aleksandra Lejewska - absolwentka Liceum Plastycznego im. Władysława Hasiora w Koszalinie, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych na wydziale Projektowania Wnętrz i Wzornictwa we Wrocławiu. W trakcie studiów prowadziła zajęcia edukacyjno- artystyczne w MOCAK Galerii Sztuki Współczesnej w Krakowie. Kolejne projekty warsztatowe organizowała co roku na festiwalach muzycznych w Polsce. Obecnie zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem ekspozycji głównie scenografii festiwalowej. Pracowała przy projektach tj. Garbicz Festival, Summer Contrast, Wisłoujście, Hippieza Mielno.

Celem warsztatu jest stworzenie osobistego totemu z naturalnych materiałów takich jak drewno, trawy, pióra, kryształy, sznurki, farby itp. Totem będzie mógł nam towarzyszyć podczas życia codziennego. Ważnym elementem warsztatów jest dołączenie do totemu czegoś osobistego i drobnego np. koralik, piórko, kryształ itp. Może być to również mała figurka.

infografika promująca spotkanie z Bartoszem Zajem

DJ Zaju (Bartosz Zaj) - koszalinianin, od 2000 roku związany z dwoma gramofonami i mixerem. Wicemistrz Polski w kategorii Scratching (ITF/IDA Poland 2005), dwukrotny zwycięzca „Toruń Turntable Contest” (kategoria Scratching). Organizator imprez, warsztatów dj’skich (Stanton Scratch Sesja, Baltic Mix Camp 2020), często występujący w roli „skreczera” przy okazji myzycznych wydarzeń (Hanza Jazz Festiwal), imprez charytatywnych (Koszaliński Hip-Hop Koszalińskim Dzieciakom) i wystaw artystycznych (TuseWYSTAW Sopot).

Podczas III Koszalińskiego Kongresu Kultury Dj Zaju poprowadzi warsztaty muzyki nowoczesnej, w ramach których uczestnicy zapoznają się z podstawami miksowania muzyki i zastosowaniem gramofonu jako instrumentu muzycznego.

img

Na zakończenie, po całym dniu kongresowych wrażeń zapraszamy od godz. 19.30 do Centrali Artystycznej przy ul. Modrzejewskiej 31 na kulturalne AfterParty.
O odpowiednią atmosferę zadbają znani na koszalińskiej scenie Dj Zaju i Dj MadMat. Bądźcie z nami!

Po raz kolejny Koszaliński Kongres Kultury poprowadzi dla nas i dla Państwa Paweł Wiśniewski. Osoba od zadań trudnych, trzymająca w ryzach nasz program-harmonogram, prowadzący, który zawsze jest w odpowiednim miejscu i potrafi się odnaleźć w najbardziej zaskakujących sytuacjach.

Z Pawłem Wiśniewskim z przyjemnością współpracujemy od I edycji Kongresu.

img

Paweł Wiśniewski - dziennikarz Polskiego Radia Koszalin, ekonomista, prezenter telewizyjny, menedżer kultury. Stworzył i przez kilkanaście lat zarządzał instytucją kultury. Prowadził dwie pierwsze edycje Koszalińskiego Kongresu Kultury. 

III edycja Koszalińskiego Kongresu Kultury już za nami. Dwa dni wypełnione wykładami, panelami, warsztatami, świetnym koncertem...i nie tylko. Już niedługo przedstawimy podsumowanie, w którym zawarte zostaną wnioski z paneli i dyskusji. "Kultura w przestrzeni, przestrzeń dla kultury" to hasło, które inspirowało nas podczas wszystkich wydarzeń. Cieszymy się, że na ten czas udało nam się wspólnie stworzyć kulturalną przestrzeń dla rozmów, nowych pomysłów i wspólnych działań.

Dziękujemy wszystkim panelistom, osobom zaangazowanym w organizację wydarzenia, partnerom i patronom medialnym, a przede wszystkim mieszkańcom Koszalina, kórzy tak licznie przybyli do Amfiteatru i Centrum Kultury 105.

Zachęcamy do obejrzenia umieszczonej poniżej fotorelacji z III Koszalińskiego Kongresu Kultury!

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku