Koszalin ma nowego Honorowego Obywatela
Jest nim od dzisiaj Pan prof. dr hab. n. med. Zdzisław Maciejewski. Urodzony 2 września 1931 roku w Orzeszu. Od grudnia 1941 roku do stycznia 1945, spędził w obozie dla małoletnich Polaków w Łodzi, zwanym „małym Auschwitz”. Ten straszny okres został uwypuklony nadanym Profesorowi 1989 roku Krzyż Oświęcimski.
Profesor Maciejewski studia ukończył na Akademii Medycznej w Poznaniu na Wydziale Lekarskim. Okres nauki łączył z pracą zawodową w Zakładzie Anatomii Opisowej i Topograficznej (1953-1957). Później kontynuuje swoją karierę zawodową na Akademii Medycznej i uzyskuje specjalizacje: położnictwo i ginekologia ( I stopień – 1957 r., II stopień – 1962 r.).
Jednak największą sławę Profesor zyskał po związaniu się z Koszalinem. Od 1971 do 2004 roku piastował stanowisko ordynatora Oddziału Położniczo – Ginekologicznego w Szpitalu Wojewódzkim. Po przejściu na emeryturę dalej kontynuował życie zawodowe w koszalińskim szpitalu jako lekarz, Konsultant ds. lecznictwa, Pełnomocnik Dyrektora ds. położniczo-ginekologicznych aż do 1 grudnia 2021 roku – dnia jubileuszu 50 – lecia pracy zawodowej w naszym mieście.
Warto dodać, że podczas tego podniosłego momentu zarówno pracownicy Oddziału Położniczo – Ginekologicznego, jak i Dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie podkreślali niezwykłe oddanie, odpowiedzialność i sumienność Profesora Maciejewskiego, którego do dzisiaj postrzega się jako autorytet w wymiarze naukowym oraz ludzkim.
Okres półwiecza pracy Profesora Zdzisława Maciejewskiego, to przede wszystkim jego starania o stworzenie warunków dla awansu koszalińskiego Oddziału Położnictwa i Ginekologii. To w głównej mierze dzięki jego wysiłkom przez 10 lat, począwszy od 1981 roku wyżej wspomniany oddział funkcjonował jako Oddział Kliniczny Instytutu Ginekologii i Położnictwa Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.
Jednym z najbardziej istotnych priorytetów, którymi kierował się w swojej pracy zawodowej była kadra. To ona bowiem według Profesora Maciejewskiego jest kluczem do wszystkiego:
„Lekarz bez aspiracji naukowych staje się rzemieślnikiem, a nawet najlepszy rzemieślnik z licznymi certyfikatami, zawsze będzie tylko rzemieślnikiem”.
Nacisk na rozwój naukowy u Profesora najlepiej odzwierciedlają jego uzyskane tytuły naukowe:
- doktor nauk medycznych – 1974 rok,
- doktor habilitowany – 1980 rok,
- tytuł profesora – 1994 rok.
Również sam Profesor na swoich barkach wypromował 11 lekarzy oraz jedną położną, którzy uzyskali tytuły doktora nauk medycznych. Warto też wspomnieć o wyspecjalizowanych przez byłego ordynatora lekarzach: 32 specjalizacja I stopnia i 41 II stopnia.
Istotnym komponentem w życiu naukowym Profesora są także jego staże i stypendia:
- Uniwersytecka Klinika Chorób Kobiecych i Położnictwa w Budapeszcie – 1959 rok,
- Uniwersytecka Klinika Chorób Kobiecych i Położnictwa w Berlinie Zachodnim – 1964 rok,
- Uniwersytecki Instytut Anestezjologii w Dusseldorfie – 1968 rok,
- Szpital Miejski Oddział Onkologii Gnekologicznej – Frankfurt nad Mene – 1976 i 1978 rok,
- Uniwersytecka Klinika Chorób Kobiecych i Położnictwa w Heidelbergu – 1976 i 1978 rok.
Profesor Maciejewski był również członkiem wielu Instytucji i Organizacji Naukowych w których pełnił funkcję:
1972 – 1976 roku - Prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Lekarskiego
1976 – 1994 roku - Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego,
1976 – 1994 roku - Prezes Koszalińskiego Oddziału Polskiego towarzystwa Ginekologicznego,
1978 – 1991 roku - Wiceprezes Sekcji Ginekologii Onkologicznej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego,
1982 – 1986 roku – Wiceprezes Sekcji Ginekologii Operacyjnej,
1986 rok – Członek Deutsche Gesellschaft Fur Gynakologie Und Genurtshilfe,
1989 – 2000 roku – Wiceprezes Sekcji Ginekologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
2000 – 2005 roku – Wiceprezes Sekcji Patologii Szyjki Macicy, Kolposkopii i Cytologii.
Owocem kariery naukowej jest 231 publikacji z czego 43 należą do jego asystentów. Dorobek ten często wykorzystywany jest na licznych międzynarodowych i krajowych konferencjach, kongresach oraz sympozjach. W praktyce zaś dorobek ten skutkuje wprowadzaniem do bieżącej pracy Oddziału owych technik operacyjnych między innymi w laparoskopii i histeroskopii. Ślady imponującego dorobku naukowego Profesora odnajdziemy również w notach biograficznych wielu naukowych opracowań np. „Encyklopedia WHO IS WHO w Polsce”
Profesor Maciejewski łączył pracę naukową z dydaktyczną. W latach 1971 – 2006 była to Akademia Medyczna w Szczecinie. Od 1994 d0 1998 roku wykładał na Politechnice Koszalińskiej na Wydziale Ochrony Środowiska i Elektroniki, na kierunku Aparatura i Sprzęt Medyczny, a w latach 2003 – 2018 Elbląska Uczelnia Humanistyczno – Ekonomiczna.
W sferze problemów kadrowych istotne dla emerytowanego ordynatora pozostają braki wykwalifikowanych położnych, stąd też jego zwieńczona sukcesem inicjatywa utworzenia na bazie Zespołu Szkół Medycznych klas o profilu położnictwo w latach 1991 – 2000 i pozyskanie 300 położnych.
Również sukcesem w 2010 roku, dzięki m.in. jego staraniom zakończyła się modernizacja do standardów europejskich Oddziału Patologii Ciąży i Położnictwa, a w 2016 roku Oddziału Ginekologii wraz z pododdziałami Onkologii Ginekologicznej i Urologii Ginekologicznej.
Jednym z najważniejszych osiągnięć naszego nowego Honorowego Obywatela Koszalina, które bezsprzecznie współtworzy współczesną historię naszego miasta jest fakt przyjętych lub konsultowanych 100 tysięcy porodów, które Profesor puentuje żartem – „URODZIŁEM KOSZALIN”.
Profesor Maciejewski jest również członkiem założycielem Rotary Club Koszalin. Został również uhonorowany także za swoją służbę w tej organizacji na rzecz rozwoju ruchu rotariańskiego przez Prezydenta Rotary International medalem Paul Harris Fellow.
W imieniu Pana profesora informację o nadaniu tytułu przyjął dr n. med. Roman Łabędź, pełnomocnik komitetu ds. nadania powyższego tytułu.