Międzynarodowy Festiwal "Wokół organów Pomorza"
07/2025
- 29
08/2025
Filharmonnia Koszalińska
Po raz pięćdziesiąty dziewiąty z rzędu organy w koszalińskiej katedrze pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny staną się głównym bohaterem rozciągniętego na dwa letnie miesiące festiwalu. We wszystkie dziewięć piątkowych wieczorów w lipcu i sierpniu wirtuozi tego instrumentu będą prezentować jego możliwości, wykonując kompozycje sięgające od renesansu i baroku do współczesności. A możliwości katedralne organy mają niemałe.
Festiwal, sześć dekad temu zaprojektowany jako typowo organowy, przez lata rozrósł się nie tylko terytorialnie (z Koszalina na całe Pomorze Środkowe), ale również instrumentalnie. Czasem w ramach koncertów prezentowane są przedsięwzięcia łączące brzmienie organów z innym instrumentem bądź instrumentami. Częściej po recitalu organowym następuje druga część w wykonaniu solistów, zespołów kameralnych lub – przeważnie podczas koncertów inaugurujących festiwal i zamykających go – całej orkiestry z chórami. Taki właśnie charakter będzie mieć pierwszy koncert 59. Międzynarodowego Festiwalu „Wokół organów Pomorza”, zaplanowany na piątek 4 lipca o godzinie 19.15 w koszalińskiej katedrze. Po programie organowym złożonym m.in. z Fugi na temat Magnificat Jana Sebastiana Bacha i „Ave Maria” Maxa Regera, wykonanym przez Robina Hlinkę, zabrzmi całe „Magnificat” na sopran, chór mieszany i orkiestrę Johna Ruttera. Partie sopranowe zaśpiewa w nim Katarzyna Dondalska, a towarzyszyć jej będą młodzieżowy chór Katedralnej Szkoły Śpiewu w Brunszwiku i orkiestra Filharmonii Koszalińskiej. Całość od dyrygenckiego pulpitu poprowadzi Elke Lindemann.
Dyrektor festiwalu organowego Bogdan Narloch każdego roku dba o to, by w programie znalazła się tak uwielbiana przez koszalińskich melomanów muzyka cerkiewna. Nie zabraknie jej również tego lata, a poza tym we wnętrzach katedry oraz świątyń w Bobolicach, Darłowie, Jamnie, Jastrowiu, Mielnie, Sarbinowie, Tychowie i Ustroniu Morskim zabrzmią m.in. „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego w wykonaniu skrzypka Marka Polańskiego z kwartetem smyczkowym, słynne kompozycje Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendla w interpretacji Pruskiej Orkiestry Kameralnej z Prenzlau, a w programie barokowym zaprezentują się w duecie wiolonczeliści Katya Antokolskaia i Jarosław Madejski. Bardzo ciekawie zapowiada się koncert finałowy festiwalu, wypełniony wyłącznie muzyką współczesnego kompozytora Conrada Zwicky’ego. W piątek 29 sierpnia koszalińska katedra i wszyscy w niej zgromadzeni będą świadkami prawykonania jego Koncertu na organy, orkiestrę smyczkową, dwie waltornie i kotły „Koszalińskiego”, zawierającego m.in. melodie hymnu Koszalina i pieśni kościelnej „Wszystkie nasze dzienne sprawy”. Partie organowe wykona dyrektor festiwalu Bogdan Narloch, orkiestrę Filharmonii Koszalińskiej poprowadzi szwajcarski dyrygent Marc Kissóczy.
Szczegółowe informacje: Strona główna - Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki