Menu główne

Wektor Zmian szansą dla bezdomnych

24.05.2013

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Koszalinie od 2011 roku  realizuje projekt innowacyjny „WEKTOR ZMIAN – Koszaliński Program Wspierania Wychodzenia z Bezdomności”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, (Priorytet VII Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – Promocja Integracji Społecznej). Projekt realizowany jest w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Instytucjami współpracującymi na terenie Koszalina są m.in.: Policja, Straż Miejska, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Koszalińskie, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Oddział Rejonowy PCK, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Ośrodek Terapii i Opieki nad Nietrzeźwymi, Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień ANON, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP.

 

Celem projektu jest poszerzenie oferty instytucji i organizacji z terenu Koszalina w pracy 
z osobami bezdomnymi poprzez stworzenie i upowszechnianie kompleksowego systemu wspierania osób bezdomnych i wychodzących z bezdomności, opartego na rzetelnej diagnozie 
i analizie, wykorzystującego dostępne zasoby oraz dysponującego skutecznymi narzędziami 
i wykorzystującego dobre praktyki.

Projekt skierowany jest do pracowników instytucji i organizacji pozarządowych pracujących 
z osobami bezdomnymi i zagrożonymi bezdomnością w obszarach: prewencji, interwencji, integracji.

Elementami wypracowanego Systemu są:

1.     Narzędzia wraz z metodologią do badania socjodemograficznego populacji osób bezdomnych na terenie miasta.

2.     Narzędzia wraz z metodologią do badania współpracy instytucjonalnej i jej ograniczeń.

3.     Narzędzia wraz z metodologią do badania obszarów niedoboru i zjawisk problemowych w obszarze pracy na rzecz osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością.

4.     Model systemu współpracy i wymiany informacji pomiędzy organizacjami i instytucjami pracującymi na rzecz osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością na terenie miasta oraz narzędzia zmierzające do minimalizacji zjawisk.

5.     Charakterystyka narzędzi wspierających proces wychodzenia z bezdomności

5.1  Streetworking

5.2  Asystentura osoby bezdomnej.

5.3  Hierarchizacja placówek i mieszkania treningowe.

6.     Podręcznik zawierający opis wypracowanych rozwiązań.

7.     Gra symulacyjna „WEKTOR ZMIAN”.

8.     Inicjatywa edukacyjna „BEZ ADRESU. O BEZDOMNOŚCI BEZ STEREOTYPÓW” – zawierająca cykl zajęć, skierowanych do młodzieży na poziomie gimnazjum i szkoły średniej.

 

 

20 marca 2013 roku, na XVII posiedzeniu Regionalnej Sieci Tematycznej Województwa Zachodniopomorskiego  Produkt Finalny Projektu – System Wspierania Wychodzenia 
z Bezdomności uzyskał pozytywną ocenę walidacyjną.

W wyniku głosowania 35 osób (jednogłośnie) opowiedziało się za rekomendowaniem WUP w Szczecinie pozytywnej walidacji produktu finalnego. Skutkowało to przyjęciem uchwały nr 2/13 z dnia 20 marca 2013 r. o treści: „Regionalna Sieć Tematyczna Województwa Zachodniopomorskiego wydaje pozytywną ocenę walidacyjną na temat produktu finalnego wytworzonego w ramach projektu innowacyjnego pt.: „Wektor Zmian – Koszaliński Program Wspierania Wychodzenia z Bezdomności”, złożonego przez Gminę – Miasto Koszalin / Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Koszalinie”.

W opinii RST WZ wytworzony w ramach projektu produkt finalny jest gotowy 
do upowszechniania i spełnia kryteria przydatności we wszystkich ocenianych obszarach.

Po uzyskaniu pozytywnej oceny walidacji, projekt wkroczył w fazę upowszechniania produktu finalnego. Celem jest szerokie poinformowanie o Systemie Wspierania Wychodzenia 
z Bezdomności łącznie 130 osób z 65 instytucji i organizacji (potencjalnych Użytkowników) z terenu regionu, województwa zachodniopomorskiego i kraju oraz promocja wykorzystania wypracowanych narzędzi/rozwiązań na polu współpracy na rzecz osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością.

 

W ramach upowszechniania w 2013 roku planuje się m.in.:

 

·      organizację spotkań roboczych z lokalnymi instytucjami oraz władzami samorządowymi,

 

·  organizację konferencji lokalnej dla przedstawicieli instytucji i organizacji z terenu województwa pracujących na polu polityki społecznej nt. systemowego podejścia 
do problematyki bezdomności w województwie,
 
·      organizację i przeprowadzenie konferencji krajowej włączającej do nurtu polityki 
na poziomie krajowym,

·     organizację i przeprowadzenie czterech 2 – dniowych szkoleń dla podmiotów z terenu kraju zajmujących się problematyką wspierania wychodzenia z bezdomności (decydentów, pracowników obszaru pomocy społecznej, pracowników obszaru bezpieczeństwa publicznego).

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku