Menu główne

"Koszalińskie Orły" wylądowały

10.01.2017
Koszalińskie Orły

9 stycznia w Filharmonii Koszalińskiej odbyło się Spotkanie Noworoczne Prezydenta Piotra Jedlińskiego. To jedenaste spotkanie, podczas którego prezydent Koszalina spotkał się z przedstawicielami świata biznesu, kultury, nauki, oświaty, organizacji pozarządowych, sportu i innych dziedzin istotnych dla Koszalina. To także czas, kiedy głowa miasta honoruje „Koszalińskimi Orłami” osoby i instytucje z Koszalina, które w minionym roku wyróżniły się swoim działaniem.

Koszalińskie Orły

W 2016 r. były to: Fundacja Zdążyć z Miłością, Fabryka Maszyn "BUMAR-Koszalin" S.A., II LO im. W. Broniewskiego oraz Szkoła Tańca "Top-Toys".

Koszalińskie Orły

Uroczystość poprzedził występ Filharmonii Koszalińskiej, która zaprezentowała wiązankę utworów ze "Skrzypka na dachu".

Koszalińskie Orły

W tym roku przyznanych zostało pięć Orłów, które prezydent Jedliński wręczył podczas Spotkania Noworocznego. Podczas okolicznościowego przemówienia prezydent Koszalina podsumował miniony rok przez pryzmat wydarzeń światowych, krajowych i koszalińskich, wspomniał także o swoich zamierzeniach na rok bieżący. Podczas wystąpienia podkreślał przede wszystkim potrzebę aktywności społecznej mieszkańców miasta i sposoby jej pobudzania w Koszalinie.

Koszalińskie Orły

W tym roku podczas spotkania noworocznego zostali wyróżnieni:

1. W dziedzinie „Gospodarka”:

Meden-Inmed Sp z o.o. za innowacyjność  rozwiązań  oraz  zbudowanie silnej koszalińskiej marki rozpoznawalnej na rynku krajowym i zagranicznym.

Koszalińskie Orły      

Firma Meden-Inmed Sp z o.o. na rynku medycznym funkcjonuje od roku 1989. Długoletnie doświadczenie i sumienna praca pozwoliły firmie  na ugruntowanie pozycji lidera zarówno w roli producenta jak i dystrybutora profesjonalnej aparatury medycznej.

O jakości firmy Meden-Inmed świadczą przede wszystkim jej  własne wyroby. Proces produkcyjny zaczyna się w wykwalifikowanych biurach konstrukcyjnych, przechodzi przez nowoczesne hale produkcyjne i montażowe, a gotowy produkt szybko i bezpiecznie przekazywany jest w ręce klientów  dzięki nowoczesnemu centrum logistycznemu.

Do najpopularniejszych wyrobów firmy należą: stoły do masażu, wózki endoskopowe, lampy IR, symulatory chodu, wanny do hydromasażu, wirówki oraz urządzenia do masażu wodnego na sucho.        

Jednym z największych osiągnięć firmy Meden-Inmed Sp z o.o. w ostatnim czasie jest współpraca z Fundacją  Rozwoju Kardiochirurgii przy opracowywaniu  projektu  lekkiego  przenośnego  Robota Robin Heart stosowanego podczas operacji endoskopowych. Robot ten ma być eksperymentalnie użyty przez dr Grzegorza Religę w 2017 roku.

Obecnie w firmie Meden - Inmed Sp z o.o. pracuje ok. 300-osobowy  zespół.

Wyroby medyczne firmy  cieszą się uznaniem na całym świecie. Obecnie Meden-Inmed dostarcza produkty na sześć kontynentów. Wyroby z logo firmy Meden-Inmed można spotkać między innymi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Australii czy też takich krajach jak Kazachstan i Uzbekistan.

2. W dziedzinie „Społeczna odpowiedzialność”:

Ksiądz doktor Radosław Siwiński za zrozumienie potrzeb innych, otwartość serca i zaangażowanie w niesienie pomocy osobom potrzebującym.

Koszalińskie Orły 

Ksiądz doktor Radosław Siwiński urodził się w 1976 r. i pochodzi z Kołobrzegu. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie święcenia kapłańskie otrzymał w 2007 r.

W 2011 r. został mianowany przez Biskupa Edwarda Dajczaka na koordynatora do Spraw Nowej Ewangelizacji.  W 2013 r. uzyskał doktorat z filozofii i został wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie .

Z inicjatywy księdza Radosława Siwińskiego 12 października 2010 r. zostało powołane Stowarzyszenie Dom Miłosierdzia, którego został prezesem.

Stowarzyszenie Dom Miłosierdzia pozyskało budynek przy al. Monte Cassino, gdzie rozpoczęło prace związane z budową Domu Miłosierdzia Bożego.  Dom Miłosierdzia został stworzony dzięki ogromnej determinacji księdza Radosława i wsparciu wielu instytucji oraz zaangażowaniu mieszkańców Koszalina i wolontariuszy.

Celem Domu Miłosierdzia Bożego jest pomoc oraz długotrwałe i kompleksowe wsparcie  dla osób znajdujących się w ubóstwie oraz osób borykających się z problemami dnia codziennego. Osoby korzystające ze wsparcia Domu Miłosierdzia oprócz możliwości schronienia i bezpłatnego posiłku mają zapewnioną pomoc psychologiczną, prawną i socjalną.

Ksiądz Radosław Siwiński dzięki swojej wielkiej determinacji oraz otwartości serca potrafi zaangażować ludzi dobrej woli w niesienie pomocy osobom potrzebującym. 

Jedną z niezwykłych inicjatyw ks. Radosława Siwińskiego jest uruchomienie w ostatnich dniach kawiarni „Kawa z Duszą” przy ul. Dzieci Wrzesińskich, z której dochód przeznaczony zostanie na działania Domu Miłosierdzia.

3. W dziedzinie „Kultura”:

Pani Daria Zawiałow za konsekwentny rozwój artystyczny  oraz znakomity debiut na polskiej scenie muzycznej.

Koszalińskie Orły

Daria Zawiałow urodziła się w 1992 roku w Koszalinie. Karierę muzyczną zaczęła w wieku 7 lat w programie „Od przedszkola do Opola”'. Śpiewu uczyła się między innymi   w Centrum Kultury 105 w Koszalinie.

Była chórzystką Maryli Rodowicz.

W 2009 r. Daria Zawiałow zwyciężyła w finale „Szansy na sukces”,  jednak popularność wśród szerszej publiczności zyskała dochodząc do  półfinału 4. edycji programu  „Mam Talent” (2011 r.). Wzięła też udział  w dwóch edycjach programu X Factor (2013 oraz 2014 rok). Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali.

Szczególnie udany dla jej kariery artystycznej był rok 2016, w którym wygrała VII edycję Festiwalu Piosenki  i Ballady Filmowej w Toruniu, była też finalistką Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie" w Bydgoszczy. Na podkreślenie zasługuje także jej występ podczas tegorocznego 53. Opolskiego Konkursu Polskiej Piosenki w Koncercie „Debiuty 2016”, gdzie znakomicie wykonała piosenkę ze swojego debiutanckiego  singla – „Malinowy chruśniak”. Dzięki temu otrzymała: nagrodę Polskiego Radia, Opolską Karolinkę oraz nagrodę Stowarzyszenia SAWP (Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych ).

W kwietniu 2016 roku artystka podpisała kontrakt z wytwórnią Sony Music i od razu rozpoczęła pracę nad debiutanckim albumem, na którym  znajdą się  przede wszystkim jej autorskie kompozycje. Pierwszy wydany utwór z tej płyty, singiel zatytułowany „Malinowy Chruśniak”, szturmem podbił listy przebojów i serca fanów. Po kilku miesiącach od premiery singla wokalistka zaprezentowała fanom kolejny utwór: piosenkę zatytułowaną „Lwy”. Premiera  utworu  odbyła się 23 sierpnia, a w październiku ukazał się kolejny kawałek pt. „Kundel bury”. Wszystkie utwory mogliśmy  usłyszeć na żywo w Clubie 105 Centrum Kultury 105 podczas ubiegłorocznego występu.

Talent Darii Zawiałow  został doceniony przez największych artystów polskiej sceny muzycznej takich jak: Mela Koteluk, Piotr Rogucki, Ania Dąbrowska i Maryla Rodowicz.

4. W dziedzinie „Sport”:

Pan Maciej Sochal za  niezwykłą wolę walki, niezłomność ducha i mistrzostwo sportowe.

Koszalińskie Orły 

Maciej Sochal urodził się w 1987 roku w Szczecinku. W wyniku choroby od kilkunastu lat porusza się na wózku inwalidzkim.

W 2003 roku pod kierunkiem Aleksandra Popławskiego zaczął trenować pchnięcie kulą i rzut maczugą jako zawodnik Stowarzyszenia Sportu Niepełnosprawnych „Start Koszalin”.

W trakcie wieloletniej kariery sportowej wywalczył szereg medali mistrzostw świata oraz mistrzostw Europy. Startował na Igrzyskach Paraolimpijskich w Atenach, Londynie i Rio de Janeiro.

W roku 2012 i 2016 zajął 4. miejsce w pchnięciu kulą (za pierwszym razem w kategorii F32/33, za drugim razem w kategorii F32).

Jednak największy sukces sportowy odniósł w rzucie maczugą na Paraolimpiadzie w Rio de Janeiro w 2016 roku, zdobywając w kategorii F31/32 złoty medal, gdzie w swojej ostatniej próbie posłał maczugę na odległość 33 metrów i 91 centymetrów.

Maciej Sochal do swojej imponującej kolekcji medali i osiągnięć sportowych dołączył również rekord świata w rzucie maczugą z wynikiem 37 metrów i 19 centymetrów, który uzyskał 14 czerwca 2016 r. podczas Mistrzostw Europy we włoskim Grosseto.

5 października 2016 roku Prezydent RP  w dowód uznania sukcesów sportowych Macieja Sochala odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi.

5. W dziedzinie: „Edukacja”:

Dyrekcja szkoły i grono pedagogiczne Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich za znakomite rezultaty kształcenia, rozwój i eksponowanie indywidualnego potencjału uczniów oraz determinację w kształtowaniu prospołecznych, patriotycznych postaw. 

Koszalińskie Orły 

Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich powstało w Zespole Szkół nr 5 w Koszalinie w roku szkolnym 1999/2000. Od 1 września 2004 roku funkcjonuje jako samodzielna placówka, kontynuując ponad pięćdziesięcioletnie tradycje Szkoły Ćwiczeń przy Liceum Pedagogicznym i Studium Nauczycielskim oraz Szkoły Podstawowej nr 11.

Realizowana od kilku lat koncepcja pracy szkoły skutkuje osiąganiem przez uczniów wielu sukcesów, zarówno w zakresie konkursów przedmiotowych, jak i przedsięwzięć artystycznych oraz rywalizacji sportowej. W konkursach przedmiotowych, organizowanych przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty w latach 2013 – 2016, 52 uczniów uzyskało tytuł laureata, a 80 finalisty; na przestrzeni ostatnich trzech lat 48 uczniów  otrzymało Nagrodę Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w nauce. Ponadto od kilku lat uczniom przyznawane są także  Nagrody Prezydenta Miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości  artystycznej. Wyniki egzaminu gimnazjalnego ze wszystkich części  i zakresów plasują się zdecydowanie ponad wszelkimi uśrednionymi wskaźnikami (dla kraju, okręgu OKE, województwa  i miasta) i mieszczą w staninach 8 – 9. System Edukacyjnej Wartości Dodanej wskazuje Gimnazjum nr 11 jako szkołę sukcesu, która uzyskuje bardzo dobre wyniki pomiaru zewnętrznego i wysoką efektywność nauczania, co potwierdzają również wskaźniki tendencji rozwojowej szkoły.

Nieodłącznym elementem sytemu wychowawczego szkoły, skupionego wokół kultywowania tradycji związanej z Patronami Szkoły – Lotnikami Polskimi, jest codzienne  podejmowanie działań zmierzających do ciągłego doskonalenia pożądanych cech osobowościowych ucznia i absolwenta: patriotyzmu, wytrwałości w dążeniu do celu i spełnianiu marzeń, stawianiu sobie nowych wyzwań, ciekawości świata. W realizacji tych zamierzeń bardzo ważna jest stała współpraca z instytucjami polskiego wojska,  w szczególności Sił Powietrznych – 1. Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego, 21. Bazą Lotnictwa Taktycznego, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta w Koszalinie, a także Stowarzyszeniem Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Grupą Historyczną Lotnictwa Polskiego, Koszalińskim Stowarzyszeniem Lotniczym czy Instytutem Pamięci Narodowej. Efektem współpracy są różnorodne przedsięwzięcia wewnętrzne i zewnętrzne organizowane dla uczniów (m.in. Dzień Patronów Szkoły, wycieczki edukacyjne do baz lotniczych, dęblińskiej Szkoły Orląt, wyjazd na Międzynarodowe Pokazy Lotnicze „Air Show Radom”).  

 

Zapraszamy do umieszczania informacji o koszalińskich wydarzeniach na ratuszowym telebimie. Kontakt: telebim@um.koszalin.pl

Zamknij pasek z informacjami Pauza przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku