Menu główne

Koszalin na pierwszym miejscu w Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych w obszarze środowisko

13.05.2021
Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis

11 maja, podczas Konferencji Miasta Zrównoważone zaprezentowano zwycięzców drugiej edycji Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis. Niezależne badanie ocenia 50 największych miast w Polsce w trzech fundamentalnych obszarach zrównoważonego rozwoju: społeczeństwo, środowisko i gospodarka. Celem raportu jest porównanie, które miasta i na jakich polach radzą sobie najlepiej (miasta nie płacą za swoją ocenę). Opracowanie prezentuje ponadto ciekawe i innowacyjne projekty, dzięki czemu jest swoistym katalogiem dobrych praktyk dla władz miejskich.

W porównaniu do pierwszej edycji rankingu, Koszalin poprawił swoje wyniki w każdej z kategorii. Największym osiągnięciem jest zwycięstwo w kategorii środowisko (w I edycji miasto było na miejscu piątym). Ta wysoka lokata to efekt czystego powietrza, wysokiego udziału terenów leśnych oraz terenów przyrodniczych w strukturze miasta. Koszalin uzyskał również wysokie oceny za wysoką dostępność sieci kanalizacyjnej oraz oczyszczalni ścieków dla ludności, a także relatywnie niskie zużycie energii w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

W kategorii społeczeństwo, Koszalin zajął 11 pozycję, co jest awansem o sześć oczek w porównaniu z poprzednią edycją rankingu.

W kategorii gospodarka miasto znalazło się na 31 miejscu (awans z 33).

Te wyniki pozwoliły zająć Koszalinowi 9 pozycję w ogólnym rankingu, co jest wyraźnym awansem w klasyfikacji (poprzednio była to 18 lokata)

Jak napisano w raporcie podsumowującym ranking: „Miasto może poszczycić się wysokim udziałem terenów zieleni, w tym terenów leśnych, co sprawia, że postrzegane jest jako zielone i przyjemne miejsce do mieszkania. Szczególnie wyróżnia się las Góry Chełmskiej położony we wschodniej części miasta, w obrębie którego znajduje się wiele ścieżek spacerowych, park linowy oraz wieża widokowa. Kolejne cztery parki zlokalizowane są w centralnej części miasta. Niewątpliwym atutem miasta jest dobra, w porównaniu z innymi miastami z pierwszej dziesiątki, jakość powietrza, co przekłada się zarówno na korzystne warunki życia mieszkańców, jak również przyciąga turystów. Aktywnemu spędzaniu czasu w mieście służy rozbudowana sieć ścieżek rowerowych i liczne szlaki piesze, umożliwiające czynny wypoczynek w bliskości natury. Koszalin to również miasto, w którym można poczuć się bezpiecznie z uwagi na niski wskaźnik przestępczości i niewielką liczbę osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Duża liczba miejsc w żłobkach oraz przedszkolach plasuje miasto w gronie miast postrzeganych jako przyjazne dla rodzin z dziećmi”.

Ranking Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis został przygotowany przez firmę projektowo-konsultingową Arcadis we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Inspiracją dla stworzenia rankingu był raport „Arcadis Sustainable Cities Index”, który klasyfikuje 100 globalnych metropolii. Głównym założeniem twórców rankingu jest popularyzacja idei zrównoważonego rozwoju i dostarczenie włodarzom miast użytecznego narzędzia pomiaru tej koncepcji.

Źródłem danych dla zdecydowanej większości wskaźników jest Bank Danych Lokalnych (BDL) Głównego Urzędu Statystycznego. Wykorzystano także dane pozyskane z Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) oraz stron internetowych miejskich przedsiębiorstw komunikacyjnych. Źródłem danych dla wskaźnika dotyczącego zdawalności egzaminów maturalnych były raporty publikowane przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne (OKE). Dane udostępnione przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) stanowiły podstawę oceny jakości powietrza w miastach. Dla niemal wszystkich wskaźników wykorzystano dane za rok 2019. W przypadku wskaźnika dotyczącego liczby studentów szkół wyższych wykorzystano dane za rok akademicki 2019/2020.

Ocena zrównoważonego rozwoju w obszarze społecznym koncentruje się na jakości życia obecnie i w perspektywie dla przyszłych pokoleń. Elementy takie jak zdrowie i dostęp do opieki zdrowotnej oraz edukacja stanowią podstawę zrównoważonego rozwoju społecznego. Ponadto wskaźniki w obszarze rozwoju społecznego pozwalają na ocenę miast pod względem demografii, kultury, ubóstwa, bezpieczeństwa i aktywności społecznej mieszkańców.

Obszar środowiska w znacznej mierze koncentruje się na tych elementach przestrzeni miejskiej, które w dużym stopniu wpływają na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców miasta. Są to przede wszystkim: dobra jakość powietrza, wrażliwość na zmiany klimatu, obecność zieleni w strukturze miejskiej. Niezwykle istotne kwestie dotyczą również wykorzystania zasobów, racjonalnej gospodarki odpadami, dostępności do urządzeń sieciowych, a także planowania przestrzennego.

Obszar Gospodarki koncentruje się na kondycji ekonomicznej miasta wykorzystując wskaźniki odnoszące się do wydatków inwestycyjnych miast, sytuacji na rynku pracy, przedsiębiorczości mieszkańców, wartości środków pozyskiwanych z Unii Europejskiej na realizację projektów, a także stanu infrastruktury transportowej w miastach. Wskaźniki te określają, jaki poziom w rozwoju gospodarczym osiągnęły miasta, ale także wskazują możliwości dalszego ich rozwoju.

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku