Menu główne

Miejski Program Edukacyjny "Zdrowo jesz, lepiej żyjesz"

Głównym celem programu jest zmniejszenie liczby dzieci z nadmierną masą ciała poprzez edukację żywieniową dzieci oraz rodziców oraz poprzez interwencję dietetyka (ułożenie specjalnej diety, kontrola wagi).

 Spotkaliśmy się już po raz trzeci  podczas warsztatów kulinarnych organizowanych w ramach realizacji Programu Miejskiego "Zdrowo jesz - lepiej żyjesz". I etapem było ogłoszenie konkursu plastycznego, w którym uczestnicy mieli za zadanie wykonanie pracy formatu A4 dowolną techniką, która  zawierać ma  przepis (przepisy)  potraw oraz  fotografie lub rysunki potraw  uwzględniając prawidłowy podział zapotrzebowania żywieniowego , atrakcyjnych  dla dzieci, wykonanych  ze zdrowych produktów ( m.in. kasze , warzywa, mięso )  i zachęcające do zdrowego odżywiania. Natomiast II etapem były warsztaty. Celem warsztatów jest edukacja zdrowotna dzieci jak i dorosłych. Uświadomienie, że to co jemy wpływa bezpośrednio na samopoczucie i ważne czynności naszego organizmu. Nawyki żywieniowe nabyte w dzieciństwie kształtują późniejsze wybory. Nasza dieta powinna być zrównoważona odżywczo, odpowiednia dla każdego wieku, różnorodna, oparta o produkty jak najmniej przetworzone- naturalne i wysokiej jakości. W czasie warsztatów zapewniamy odpowiednią ilość zdrowych produktów, jak i sprzęt niezbędny do przygotowania dań. W warsztatach wzięło udział 16 koszalińskich przedszkoli. Osoby biorące udział w warsztatach podchodziły do swoich stanowisk pracy (stoły, na których ustawione są sprzęty oraz półmiski z produktami spożywczymi). Uczestnicy warsztatów zakładali czapki kucharskie i fartuch, które były przygotowane obok miejsca pracy. Zadaniem uczestników było przygotowanie zdrowego posiłku - kolorowego, zdrowego talerza. Do dyspozycji uczestników były wszystkie znajdujące się na stole składniki, na podstawie, których komponują posiłek. Pod czujnym okiem opiekunów i prowadzącej - Magdy Kos - nauczyciela Przedszkola nr 16, uczestnicy warsztatów przygotowywali potrawy. Podczas całej zabawy organizatorzy i opiekunowie pomagali w przygotowywaniu, organizatorzy podpowiadali jak łączyć składniki i techniki. Podczas warsztatów oprócz rozwinięcia swoich umiejętności kucharskich, uczestnicy mogli dowiedzieć się na jakie produkty i potrawy warto w kuchni „stawiać”!.

 Może nie każdy dorosły uważa, że gotowanie to przyjemność, ale z pewnością myśli tak każde dziecko. Mieszanie, poznawanie nowych smaków, a przy tym dzielenie się emocjami z innymi, sprawia dzieciom wiele radości. Dlatego te warsztaty mają być nie tylko nauką zasad zdrowego odżywiania, ale także dobrą zabawą, bo podczas zabawy dziecko jest kreatywne, a ta kreatywność będzie im dziś bardzo potrzebna do stworzenia czegoś niebanalnego pod względem wyglądu i smaku. 

 

Do pobrania:
materiały i pomoce dydaktyczne programu "ZDROWO JESZ - LEPIEJ ŻYJESZ"
Malowanka "KOLOROWE UŚMIECHY" (pobierz plik PDF - 3 MB)
 konspekty i scenariusze lekcji programu "ZDROWO JESZ - LEPIEJ ŻYJESZ"
Szkoła Podstawowa  - klasy 1-3 (pobierz plik ZIP - 10 MB)
Szkoła Podstawowa - klasy 4-6 (pobierz plik ZIP - 19 MB)
Gimnazjum - klasy 1-3 (pobierz plik ZIP - 18 MB)

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Pauza przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku