Menu główne

W Samo Południe – Koszalińskie ślady lotników Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie

19
10/2019
12:00
- 19
10/2019
14:00
Adres wydarzenia: 
Muzeum w Koszalinie, ul. Młyńska 39-37
Kategoria: 
Imprezy kulturalne

W październiku zapraszamy na spotkanie z dr. Grzegorzem Śliżewskim. Na co dzień jest on specjalistą PR koszalińskiego Urzędu Miejskiego. Z wykształcenia i zamiłowania historyk lotnictwa. Autor wielu publikacji na ten temat. Organizator koszalińskiej konferencji „Historia skrzydłami malowana”.

Tragiczne wydarzenia związane z wybuchem II wojny światowej i klęską wrześniową spowodowały, że rzesze żołnierzy znalazły się na Zachodzie Europy. Od razu włączyli się oni w odtwarzanie struktur armii polskiej. Wśród nich byli oczywiście lotnicy, którzy najpierw we Francji, a później w Anglii weszli w skład lotnictwa alianckiego, zapisując bohaterską kartę w dziejach polskiego oręża.

Po II wojnie losy lotników różnie się potoczyły. Część pozostała już na przymusowej imigracji, część powróciła do – wydawałoby się niepodległej – ojczyzny. Usłyszymy opowieść o trzech spośród nich, Macieju Piotrowskim, Ryszardzie Lewczyńskim i Aleksandrze Popławskim, których rodziny mieszkają dzisiaj w Koszalinie i którzy podzielili się z naszym gościem opowieściami i pamiątkami.

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku