Menu główne

Sny o Biblii. Litografie Marca Chagalla w Muzeum w Koszalinie

15
10/2023
12:00
- 05
11/2023
12:00
Adres wydarzenia: 
ul. Młyńska 37-39
Organizator: 

Muzeum w Koszalinie

Kategoria: 
Imprezy kulturalne

W Muzeum w Koszalinie od połowy października – przez zaledwie trzy tygodnie – podziwiać będzie można wyjątkową wystawę litografii Marca Chagalla.

"Sny o Biblii. Litografie Marca Chagalla" wernisaż : 15 października 2023 (niedziela), godz. 12.00 / wstęp wolny

Wystawa czynna od: 15.10 – 5.11.2023

Marc Chagall (1887-1985) należy do grona artystów, którzy wysoko oceniani przez krytyków, są znani i kochani także przez szeroką publiczność. Żyją wiecznie – zarówno na kartach podręczników do historii sztuki, jak i w zbiorowej świadomości, jako autorzy sztuki najwyższych lotów, a jednak przystępnej dla przeciętnego odbiory. W przypadku Chagalla ta popularność jest w pełni zrozumiała. Po części wpływa na nią fascynujący życiorys: blisko sto lat wypełnionych artystycznymi poszukiwaniami, podróżami, namiętną miłością; w symbiozie żydowskiej duchowości i obyczajowości oraz zachodniej kultury, przeżywanych i łączonych przez artystę w sposób indywidualny, zawsze „po swojemu”. Najważniejsza jednak jest sztuka: oniryczne obrazy i grafiki, w których wszelkie tematy, czy to zaczerpnięte z życia artysty, czy to z Biblii, mitologii, literatury, przedstawione za pomocą charakterystycznego zestawu motywów (któż nie słyszał o Chagallowskich latających kozach?), żywych kolorów i niepowtarzalnego rysunku, przeistaczają się w metaforę. Jest to sztuka wyjątkowa, „osobna”, która dotyka najczulszych strun w duszy każdego widza.

Koszalińskie Muzeum zaprezentuje zestaw 41 litografii, po raz pierwszy opublikowanych w latach 1956 i 1960 przez francuskie czasopismo „Verve”. Zapraszają one w fascynującą podróż przez księgi Starego Testamentu. Towarzyszyć im będą dwie akwaforty o tematyce mitologicznej, ręcznie kolorowane akwarelą przez samego Chagalla. Wszystkie te prace są własnością prywatnej firmy. Specjalną atrakcją wystawy będą dwie akwaforty z ilustracjami do „Marwych dusz” Gogola, wypożyczone z Muzeum Narodowego w Poznaniu. Jest to zestaw nieprzypadkowy, bowiem pokazanie wspaniałej twórczości mistrza z Witebska to niejedyny cel koszalińskiej wystawy. Jej organizatorzy, na przykładzie prac o różnej wartości kolekcjonerskiej, pragną zachęcić widzów do zastanowienia się nad znaczeniem pojęć oryginału i repliki w grafice oraz we współczesnej kulturze. Rozważania te podsumowane zostaną podczas specjalnej konferencji, która odbędzie się 4 listopada 2023 (sobota) o godzinie 11.00 w Muzeum w Koszalinie, z udziałem wybitnych specjalistek z dziedziny muzeologii oraz znawczyń sztuki graficznej: prof. Doroty Folgi-Januszewskiej, prof. Iwony Szmelter i Grażyny Hałasy.

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku