Menu główne

Aktualności

Koronawirus - prawa konsumentów

Informacje dla konsumentów zebrane zostały na stronie www.uokik.gov.pl/koronawirus.php . Znajdziecie tu Państwo informacje dotyczące najczęstszych problemów konsumenckich w czasach zagrożenia epidemiologicznego. Informacje pogrupowano w następujących kategoriach tematycznych: "Usługi turystyczne", "Hotele", "Transport", "Sprzedaż", "Usługi finansowe", "Usługi", "Ochrona konsumentów".

Internetowa strona poświęcona polubownemu rozwiązywaniu sporów  konsumenckich tzw. ADR

Na stronie www.polubowne.uokik.gov.pl znajdziecie Państwo informacje na temat możliwości polubownego rozwiązania sporu z przedsiębiorcą. Znajdują się tam odpowiedzi na pytania: kiedy można skorzystać z takiej drogi, ile trwa postępowanie, jak ono przebiega i kto je prowadzi.

Informacja o działaniach UOKiK podjętych w sprawie Volkswagena.

Miejski Rzecznik Konsumentów informuje, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące manipulowania wskaźnikami emisji spalin w samochodach koncernu Volkswagen. Informacja o tym postępowaniu, a także wskazówki dotyczące działań, jakie mogą podjąć konsumenci posiadający wadliwe auto znajdują się na stronie https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=11968 

Prawa konsumentów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował stronę www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl , która stanowi kompedium wiedzy na temat praw i obowiązków konsumentów oraz przedsiębiorców. Zachęcam Państwa do zapoznania się z w/w regulacjami.

Informacje dotyczące e-zakupów

Miejski Rzecznik Konsumentów zachęca do zapoznania się z nowym portalem stworzonym z inicjatywy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Serwis www.ezakupy.uokik.gov.pl powstał z myślą o konsumentach dokonujących zakupów w sieci. Jego celem jest przybliżenie praw oraz obowiązków związanych transakcjami w handlu elektronicznym, które różnią się od tych obowiązujących w stacjonarnych sklepach. 

UKE ostrzega - Jak rozpoznać kosztownego SMS-a?

Każdy z nas nie raz bywa zachęcany, aby za pomocą SMS-a oddać głos w konkursie lub spróbować szczęścia w loterii SMS-owej. Przed decyzją o udziale warto wiedzieć jak dużo może nas kosztować wysłanie tego rodzaju wiadomości tekstowej.

Video - http://www.youtube.com/watch?v=wTwLR60TwYI

Numery SMS Premium Rate bazują na pewnym schemacie. SMS-y wysłane na numery rozpoczynające się od cyfry siedem, kosztują mniej niż dziesięć złotych. O tym jaki będzie to koszt, informuje cyfra znajdująca się po siódemce. Oznacza ona dokładną wartość netto wysyłanej wiadomości SMS. Przykładowo, numer zaczynający się od siedem dwa, oznacza że koszt SMS-a wynosi dwa złote plus VAT.

Możemy spotkać się także z numerami SMS rozpoczynającymi się od cyfry dziewięć. W tym przypadku usługa będzie kosztować ponad dziesięć złotych. W tym przypadku cena - koszt rzeczywisty SMS-a to dwie cyfry po dziewiątce. Przykładowo, numer zaczynający się od dziewięć dwa pięć, oznacza, że koszt SMS-a wynosi dwadzieścia pięć złotych plus vat.

Pamiętajmy - schemat naliczania kosztów SMS-ów jest naprawdę prosty.

Przy numerze SMS zaczynającym się od cyfry siedem, kolejna cyfra po niej przekazuje informację o jego koszcie. Analogicznie, w przypadku numeru SMS-a zaczynającego się od cyfry dziewięć - dwie kolejne cyfry ujawnią cenę netto SMS-a.

W razie wątpliwości lub problemów skontaktuj się z Centrum Informacji Konsumenckiej UKE.

Kampania społeczna "Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz"
Celem kampanii współorganizowanej przez: Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Komisję Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Narodowy Bank Polski, Policję oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest ostrzeżenie przed zagrożeniami płynącymi z niefrasobliwego zawierania umów pożyczkowych oraz popularyzację wiedzy umożliwiającej dokonanie rzetelnej oceny takich ofert.
Cztery zasady bezpiecznego zaciągania pożyczki to:
1. Sprawdź wiarygodność firmy.
2. Policz całkowity koszt pożyczki.
3. Dokładnie przeczytaj umowę.
4. Nie podpisuj, jeżeli nie rozumiesz.
Podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa na rynku finansowym znajdziecie Państwo na stronie http://www.zanim-podpiszesz.pl

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku