Menu główne

Zabytek Miesiąca - Grzebienie Adama von Podewilsa

01
03/2019
09:00
- 31
03/2019
19:00
Adres wydarzenia: 
Muzeum w Koszalinie ul. Młyńska 37
Organizator: 

Muzeum w Koszalinie

Kategoria: 
Imprezy kulturalne

W marcu w cyklu „Zabytek miesiąca” prezentować będziemy trzy grzebienie znalezione w sarkofagu Adama von Podewilsa (1617-1697) w kościele rodowym w Krągu koło Polanowa.

Niewielka wieś Krąg koło Polanowa słynie z zachowanego w renesansowej formie zamku rezydencjonalnego potężnego niegdyś pomorskiego rodu Podewilsów. Wieś z całym majątkiem przekazana została we władanie tej właśnie rodzinie przez księcia Bogusława X za uratowanie mu życia.

Od średniowiecza przez cały okres istnienia Księstwa Zachodniopomorskiego przedstawiciele tej rodziny piastowali najwyższe urzędy państwowe, byli wysokiej rangi dowódcami i dyplomatami. Obok zamku znajduje się niewielki kościół, który pełnił rolę kaplicy zamkowej oraz miejsca pochówku Podewilsów. Szczególnie cenne są dwa, szczęśliwie zachowane, sarkofagi braci Adama oraz Henryka. W roku 1988 poddano je gruntownej renowacji, w czasie której dokonano otwarcia trumien. Przy szczątkach Adama Podewilsa znaleziono wówczas między innymi trzy grzebienie, które dzisiaj Państwu prezentujemy.

Przedmioty te, nie są jednak jednynym śladem po Adamie von Podewilsie w naszym muzeum. Na wystawie „Sztuka dawna i rzemiosło od baroku do secesji” można zobaczyć popiersie arystokraty, które jest fragmentem epitafium pochodzącego z kościoła w Żukowie Sławieńskim.

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku