Wspólne projekty z Politechniką Koszalińską oraz Radnymi Sejmiku

20.10.2020
Na zdjęciu Prezydent Koszalina i Radni Sejmiku
Dobra współpraca Prezydenta Miasta Piotra Jedlińskiego, Politechniki Koszalińskiej oraz Radnych Sejmiku Zachodniopomorskiego może przynieś wspaniałe efekty.
Tematem naszej dzisiejszej konferencji było pozyskiwania funduszy na wspólne projekty. A mowa tu o:
✅ Bałtyckim Centrum Kompetencji i Innowacji;
✅ Cognitarium - Centrum Wiedzy;
✅ Modernizacji gospodarki osadowej na Oczyszczalni Ścieków „Jamno” wraz z działaniami w zakresie zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych i ograniczenie emisji CO2;
✅ Poprawie dostępności terenów inwestycyjnych w Koszalinie poprzez budowę infrastruktury drogowej;
✅ Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów - Ekologiczne Centrum Odzysku Energii - ITPO – ECOE Koszalin.

Kolejną dobrą informacją jest zapewnieni Radnych Sejmiku Artur Wezgraj i Rafał Rosiński o tym, że zgłoszą wniosek o zabezpieczenie w budżecie województwa na 2021 rok środków na stworzenie Programu Funkcjonalno-Użytkowego niezbędnego do budowy nowego Odziału Rehabilitacji przy Szpital Wojewódzki w Koszalinie.


Bałtyckie Centrum Kompetencji i Innowacji, które wyposażone będzie w nowoczesne urządzenia technologiczne służące przedsiębiorcom z regionu za swoistego rodzaju „poligon doświadczalny" przy testowaniu innowacyjnych rozwiązań technicznych planowanych do wprowadzenia w procesie produkcji, usług, organizacji. Koncepcja Centrum opiera się na współpracy i połączeniu zasobów i możliwości techniczno-organizacyjnych Politechniki Koszalińskiej, Parku Technologicznego S.A. w Koszalinie oraz Gminy Miasto Koszalin współpracujących na rzecz Przemysłu 4.0 od maja 2018 roku. Centrum skoncentrować się będzie na następujących obszarach Przemysłu 4.0:

1) Cloud computing, uczenie maszynowe i Internet rzeczy, w tym technologie bezprzewodowe i sensoryka,

2) Wytwarzanie przyrostowe, druk 3D, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość oraz technologie związane z odnawialnymi źródłami energii.

 

Cognitarium - Centrum Wiedzy

Projekt obejmuje budowę i wyposażenie nowoczesnego centrum informacji naukowej wraz biblioteką i demonstratorium osiągnięć światowych, osiągnięć naukowych. Projekt przewiduje obiekt o pow. ok 8 tys. m kw., obejmujących demonstratoria, biblioteki tradycyjne i wirtualne, techniczne wsparcie cyfryzacji, publicznie udostępnianą przestrzeń do korzystania z zasobów. Istotą Cognitarium będzie wirtualizacja zbiorów i ich udostępnianie w wirtualnej rzeczywistości za pomocą cyfrowych narzędzi VR. Biblioteka integrować będzie w postaci wirtualnej zbiory regionalne rozproszone do tej pory w bibliotekach Politechniki Koszalińskiej, Lekarskiej, Pedagogicznej i Koszalińskiej Biblioteki Publicznej oraz wszystkich bibliotek w regionie, które zechcą przyłączyć się do programu.

 

Modernizacja gospodarki osadowej na Oczyszczalni Ścieków „Jamno” wraz z działaniami w zakresie zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych i ograniczenie emisji CO2.

- eliminacja oddziaływania odorowego z otwartej komory fermentacyjnej poprzez hermetyzację

- budowa zamkniętych komór fermentacji osadów ściekowych wytwarzanych w oczyszczalni ścieków z możliwością kofermentacji odpadów dowożonych,

- wytwarzanie, magazynowanie oraz przeróbka uzyskiwanego biogazu,

- produkcja i wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej na potrzeby własne oraz w celu odsprzedaży z wytwarzanego biogazu,

- budowa farm fotowoltaicznych na terenie Oczyszczalni Ścieków „Jamno” oraz na ujęciach wody Mostowo i Koszalin

- ograniczenie emisji CO2


Poprawa dostępności terenów inwestycyjnych w Koszalinie poprzez budowę infrastruktury drogowej.

Inwestycja polega na budowie drogi łączącej ul. BoWiD poprzez ul. Szczecińską z drogą krajową nr S6/S11 (sieć TEN-T) w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Koszalin oraz związanej z nią przebudowie odcinka ul. Szczecińskiej. Usytuowanie nowej drogi przy wlocie do miasta z kierunku Szczecina pozwoli na przekierowanie ciężkiego transportu bezpośrednio do strefy przemysłowej Koszalina (w tym do Podstrefy „Koszalin” Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej), z pominięciem przejazdu przez miasto. Inwestycja połączy tereny SSSE Koszalin z drogą krajową S6 i S11 oraz przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki. Zwiększy się przepustowość infrastruktury drogowej w Koszalinie, poprawi się dostęp do terenów inwestycyjnych i bezpieczeństwo ruchu (wiadukt nad torami PKP) oraz ograniczy negatywny wpływ transportu na warunki życia w mieście (zmniejszenie emisji CO2).


Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów - Ekologiczne Centrum Odzysku Energii - ITPO – ECOE Koszalin

Budowa zakładu termicznego przetwarzania odpadów w Koszalinie, wytwarzającego ciepło i energię elektryczną, o przepustowości do 30 000 Mg/rok (planowane etapowanie inwestycji 2 x 15 000 Mg/a). Celem inwestycji jest energetyczne zagospodarowania odpadów komunalnych zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego, zwiększenie efektywności energetycznej i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (ciepło i energia elektryczna z odpadów zastąpi w znacznym stopniu energię pochodzącą z węgla kamiennego). ITPO - ECOE Koszalin będzie instalacją do termicznego przekształcania odpadów komunalnych lub odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych pochodzących z terenu miasta Koszalina oraz gmin Powiatu Koszalińskiego, z możliwością spalania osadów ściekowych MWiK w Koszalinie. Ciepło z przetwarzania odpadów kierowane będzie w całości do miejskiego systemu ciepłowniczego m. Koszalina, a energia elektryczna wykorzystywana będzie na potrzeby własne oraz na potrzeby uczestników Koszalińskiego Klastra Energetycznego, nadmiar energii elektrycznej kierowany będzie do sieci operatora systemu elektroenergetycznego.

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku