19. porozumienie o współpracy

07.04.2017
19 porozumienei o współpracy

5 kwietnia podpisane zostało porozumienie o współpracy między Gminą Miasto Koszalin, reprezentowaną przez Elżbietę Mielnikiewicz, dyrektora Zespołu Szkół nr 8 w Koszalinie, a firmą KPPD Szczecinek S.A. Zakład Przemysłu Drzewnego w Manowie, reprezentowaną przez dyrektora ZPD Manowo - Roberta Lubczyka,

W porozumieniu określenie zostały zasady współpracy, której wynikiem będzie wzbogacenie oferty edukacyjnej Zespołu Szkół nr 8  o wiedzę i praktyczne umiejętności zawodowe w obszarze dwóch zawodów, tj. stolarz oraz mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej, które umożliwią uczniom realizację praktycznej nauki zawodu.

Porozumienie to jest pierwszym skupiającym się na współpracy w zakresie kształcenia młodocianych i umożliwiającym kształcenie młodzieży w tak pożądanych przez rynek pracy zawodach, a zarazem  pierwszym  Zespołu Szkół nr 8 .

W ramach Porozumienia firma KPPD Szczecinek  S.A. Zakład Przemysłu Drzewnego w Manowie  zapewni realizację praktycznej nauki zawodu w cyklu trzyletnim w zawodzie stolarz oraz mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej w ZPD Manowo  uczniom Branżowej Szkoły I stopnia nr 2 w klasach wielozawodowych.

Dzięki podpisaniu Porozumienia o współpracy możliwe będzie również realizowanie innych wspólnych przedsięwzięć Zespołu Szkół nr 8 i KPPD Szczecinek  S.A. Zakład Przemysłu Drzewnego w Manowie, np.

  • Prezentacji uczniom Zespołu Szkół nr 8 profilu działalności firmy;
  • Organizacji szkoleń i innych spotkań o charakterze edukacyjnym z udziałem młodzieży i kadry pedagogicznej (np. pokazy, prezentacje);
  • Udzielania pomocy w pracach dotyczących ewaluacji programów nauczania w celu lepszego przygotowania młodzieży zarówno w obszarze teoretycznej jak i praktycznej nauki zawodu oraz podjęcia pierwszej pracy zawodowej;
  • Prezentacji nowoczesnego sprzętu i rozwiązań techniczno-technologicznych stosowanych w firmie;
  • Promowania uczniów i absolwentów wyróżniających się wiedzą i umiejętnościami w zawodzie m.in. poprzez fundowanie nagród rocznych;

Dotychczas podpisanych zastało 18 porozumień o współpracy pomiędzy koszalińskimi szkołami ponadgimnazjalnymi a przedsiębiorcami, organizacjami i instytucjami działającymi na lokalnym rynku (ZS 1 – 6, ZS 7 – 1,ZS 8 -1,  ZS 9 – 6, ZS 10 – 4 ) oraz  kolejne są w trakcie uzgodnień.

Zapewnienie wysokiej jakości kształcenia zawodowego ma szczególne znaczenie wobec sytuacji osób młodych na rynku pracy. Dlatego właśnie w kształceniu zawodowym należy kłaść nacisk na jakość kształcenia praktycznego. Zalety praktycznej nauki zawodu dla uczniów są nieocenione, gdyż pozwalają spotkać się ze złożonością, możliwościami i wymaganiami rzeczywistego środowiska pracy.

Dodatkowo atutem nauki u pracodawcy jest możliwość kontaktu z bardziej zaawansowanymi technologiami oraz z różnorodnymi przykładami zadań, które nie są do odtworzenia w szkole.

Oparta na porozumieniu współpraca pomiędzy szkołą a firmą/organizacją  daje korzyści wszystkim zainteresowanym stronom (szkoła,  firma, uczniowie) – już dziś możemy zauważyć efekty tej współpracy w postaci dodatkowych zajęć, klasy patronackich, konkursów dla uczniów, staży letnich czy współorganizacji takich przedsięwzięć, jak wykłady dla młodzieży czy  Dzień Wiatru.

Dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb lokalnego rynku pracy jest dużym wyzwaniem dla samorządu. Priorytetem w tej sytuacji jest odpowiednie przygotowanie szkół oraz aktywna współpraca z pracodawcami i podmiotami zewnętrznymi, by wspólnie przygotować uczniów do podjęcia zawodu bądź dalszej nauki. Skuteczne zachęcenie pracodawców do trwałej współpracy ze szkołami zawodowymi wymaga wypracowania kompleksowego modelu współpracy. Dlatego koszaliński samorząd podejmuje aktywne działania, aby taką współpracę inicjować i wspierać.

19 porozumienei o współpracy

 

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku