Rzeźba na średniowiecznym szlaku pielgrzymkowym

22.12.2015
Podświetlona muszla św. Jakuba

Muszla św. Jakuba wróciła na skwer pomiędzy ulicami Podgrodzie i Marii Ludwiki.

Kilka miesięcy temu nieznani sprawcy ukradli ze skweru pomiędzy ulicami Podgrodzie i Marii Ludwiki rzeźbę autorstwa Romualda Wiśniewskiego. Muszla św. Jakuba – bo o niej mowa - została wykonana z brązu i umocowana na granitowym cokole w którym autor umieścił napis: Szlak św. Jakuba. W przeszłości w tym miejscu znajdowała się kaplica św. Jakuba i cmentarz. Staraniem pracowników ratusza - muszla św. Jakuba powróciła na swoje miejsce. Koszt remontu zrekonstruowanej rzeźby (jej część odnaleziono) wraz z zabezpieczeniem rzeźby i oświetleniem wyniósł ok. 8 tys. złotych. Muszla została specjalnie zabezpieczona i oznakowana przed kradzieżą. Została także podświetlona. Przypomnijmy, że rzeźbę wykonano w ramach projektu "Spacer z aparatem", który zorganizował Urząd Miejski w Koszalinie .
Muszla symbolizuje przebiegający przez Koszalin średniowieczny szlak pielgrzymkowy nazywany Drogą św. Jakuba. Cała Europa była opleciona wówczas siecią dróg wiodących z najdalszych jej zakątków do Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii, gdzie znajdować się ma grób św. Jakuba.
Istniejący od IX wieku szlak pielgrzymkowy jest uczęszczany do dzisiaj, a ostatnio przeżywa swój wielki renesans - po wpisaniu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1993 roku, pod nazwą Europejski Szlak Kulturowy. Większość państw należących do Unii Europejskiej odtwarza przebieg dróg, oznacza je i wykorzystuje do promocji turystycznej. Koszalin również wykorzystał szlak do promowania wspólnego dziedzictwa europejskiego.

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku