Menu główne

Ostrzeżenie

Zamknięto możliwość wypełniania tego formularza.

II Koszaliński Kongres Kultury

 II Koszaliński Kongres Kultury program

Przedstawiamy Państwu  gościa , którego wykład zainauguruje II Koszaliński Kongres Kultury.

Osobę, która doskonale może odnieść się do tematu edukacji kulturalnej, poszerzając go o kwestie z zakresu edukacji filmowej.
Zapraszamy w piątek 7 grudnia o godz. 17:00 do sali kina "Kryterium" na wykład otwarcia II Koszalińskiego Kongresu Kultury, który wygłosi TOMASZ RACZEK!

Tomasz Raczek

Tomasz RaczekTomasz Raczek - krytyk filmowy i publicysta (ur. 15 czerwca 1957), właściciel Instytutu Wydawniczego Latarnik, redaktor naczelny (Magazyn Filmowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Film, Playboy, Voyage), dyrektor kanałów telewizyjnych (nFilm HD, TVP2), gospodarz programów tv (poczynając od „Ze sztuką na ty“ w 1986 – TVP2, przez „Perły z lamusa” z Zygmuntem Kałużyńskim – TVP2, „Siódme niebo” – Canal+, „Perły i wieprze” – nFilmHD po „Weekendowy magazyn filmowy“ – TVP1, "Kultowe rozmowy" - TVP3) i radiowych (PR2, TOK FM – „TOK o’clock“, obecnie – „Szczerotok”, RMF FM, Radio Klasyka – „Klasycznym Raczkiem“, nFilm radio).

Stworzył słynny duet z Zygmuntem Kałużyńskim znany z zażartych sporów o filmy prowadzonych zarówno w telewizji, jak i drukowanych w prasie i książkach.

Jako recenzent teatralny i filmowy publikował m. in. na łamach „Rzeczpospolitej“, „Polityki“, „Przeglądu Tygodniowego“, „Teatru“, „Filmu“, „Kina“, „Ekranu“, „Cinemy“, "Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich", „The European“, „The Montreal Gazette“, „Pani“, „Wprost“, „Kina Domowego DVD“, „Tele Świata“. Laureat „Wiktora“ oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej (m.in. Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia).

Ukończył wydział wiedzy o teatrze w warszawskiej Akademii Teatralnej (1981) pisząc pracę magisterską na temat mówienia w telewizji (promotor: Krzysztof Teodor Toeplitz). Był twórcą i pierwszym redaktorem naczelnym polskiej edycji „Playboya” oraz relaunchingu miesięcznika „Voyage“, miesięcznika "Film", miesięcznika "Magazyn Filmowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich", a w 2001 roku wprowadził na polski rynek prasowy tygodnik „Gala“. Pełnił też funkcję kierownika literackiego Teatru Komedia w Warszawie, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Zespołu Filmowego „Oko“.

Był wicedyrektorem TVP 2, a także oficerem rozrywkowym na transatlantyku ts/s „Stefan Batory“.

W roku 2002 wraz ze swoim życiowym partnerem, Marcinem Szczygielskim, założył wydawnictwo specjalizujące się w wydawaniu książek o mediach i pisanych przez ludzi mediów – Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego. Jest autorem książek „Pies na telewizję“, „Karuzela z madonnami“, „Karuzela z herosami“, „Karuzela z idolami“ oraz napisanych wspólnie z Zygmuntem Kałużyńskim: „Perłowej ruletki“, „Poławiaczy pereł“, „Pereł do lamusa“ oraz długo oczekiwanego, przygotowanego tuż przed śmiercią Kałużyńskiego „Alfabetu na 4 ręce“, zawierającego rozmowy o najważniejszych ludziach, pojęciach i uczuciach w życiu obu Autorów. Ich rozmowy o kinie i ulubionych filmach złożyły się na pięciotomowy leksykon filmowy zatytułowany „Perły kina“.

W roku 2014 ukazała się jego książka "KINOPASSANA", w której dowodzi, że oglądanie filmów jest ważnym elementem w procesie poznawania siebie, a także pracy nad sobą, zaś w roku 2016 zbiór wywiadów ze sławnymi kobietami pt. "Kultowe rozmowy" (razem z Katarzyną Marcysiak).

Poznajcie dziś kolejnych  gości  II Koszalińskiego Kongresu Kultury.

Anna Michalak - Pawłowska podczas swojego wykładu poruszy fundamentalne kwestie dotyczące edukacji kulturalnej. Jej wystąpienie pt. "Jak zbudować miejski/regionalny program edukacji kulturalnej? Jacy są jego uczestnicy?" odbędzie się w sobotę 8 grudnia w godz. 11:00-12:45 w Clubie 105.

Po wykładzie  zapraszamy na dyskusję na powyższy temat, w której udział wezmą prezentowani już wcześniej Agata Etmanowicz, Bartek Lis oraz Artur Celiński wicenaczelny „Magazynu Miasta”, twórca i szef zespołu projektu DNA Miastaoraz  koszalinianie Ewa Miśkiewicz Żebrowska, Anna Załucka i Maciej Osada-Sobczyński.

Moderatorem spotkania będzie Paweł Wiśniewski.

Anna Michalak-PawłowskaAnna Michalak - Pawłowska to pełnomocnik Prezydenta m. st. Warszawy ds. Edukacji Kulturalnej. Twórca i dyrektor Ośrodka Działań Artystycznych dla dzieci i młodzieży „Dorożkarnia”, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, absolwentka Szkoły Tutorów. W roku 1985 założyła amatorski teatr muzyczny „Pantera”. Od 1988 r. realizuje międzynarodowe projekty. Autorka programów radiowych i telewizyjnych promujących twórczość dziecięcą i młodzieżową. Twórczyni Festiwalu „Dziecięca Stolica”. Realizuje warsztaty z zarządzania kulturą oraz projekty teatralne w lokalnych społecznościach. Jest członkiem European Network of Cultural Centres, Zrzeszenia Animatorów Kultury Forum Kraków, Forum Kultury Mazowsze, wcześniej była ekspertem Instytutu Teatralnego. Była również ekspertem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury, Komisji Dialogu Społecznego. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej i Zarządzania Kulturą Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest laureatką Nagrody Fundacji Rozwoju Edukacji Lokalne za Inicjatywy Kulturalne w 2015r za stworzenie miejskiego portalu dotyczącego edukacji kulturalnej w Warszawie, jako wsparcia dla animatorów, edukatorów i nauczycieli www.wpek.pl oraz stworzenie konkursu mikrograntów na projekty partnerskie.

Ewa Miśkiewicz - Żebrowska Anna Załucka Artur Celiński Maciej Osada-Sobczyński

dr hab. Ewa Miśkiewicz - Żebrowska  - absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (ASP) w Łodzi. Dyplom na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Pracowni Wklęsłodruku i Fotografii. Doktor habilitowany sztuk pięknych – Wydział Grafiki i Malarstwa ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Nauczyciel dyplomowany przedmiotów artystycznych - malarstwo, tkanina artystyczna, fotografia w Zespole Szkół Plastycznych w Koszalinie od 1990r. Wykładowca w Katedrze Projektowania Krajobrazu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Doradca metodyczny ds. plastyki w CEN w Koszalinie (1997-2006r.), członek Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Koszalina (2005-2006r.) oraz Rady Muzeum w Koszalinie (od 2006r.). Prezes wielu kadencji ZPAP Okręgu Koszalin – Słupsk. Współorganizator i komisarz Międzynarodowych Plenerów Malarskich w Osiekach, którym nadała nazwę „Czas i miejsce dla sztuki”(od 1998r.). Pomysłodawca i współorganizator interdyscyplinarnej wystawy ZPAP Okręgu Koszalin - Słupsk „Postawy Roku” w Muzeum w Koszalinie. Kurator autorskiej wystawy pn. „ 6 x SZTUKA” (od 2012r.) w Galerii ZPAP w Gdańsku i Bałtyckiej Galerii Sztuki Centrum Kultury w Koszalinie. Autorka ponad 35 wystaw indywidualnych i uczestniczka ok.200 wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą m.in.: Nowy Jork – 2015, Hanower EXPO 2000, Neubrandenburg, Neuminster, Gladsaxe, Weimar, Frederikshaven, Utrecht, Seinajoki, Warszawa –Arsenał 88100 lecie ZPAP „ Nowe otwarcie” 2011, „Ambasadorowie sztuki” 2012. Laureatka wielu nagród, wyróżnień i odznaczeń za działalność artystyczną, dydaktyczną i edukacyjną oraz organizacyjną m.in.: nagrody MEN, CEA Prezydenta Miasta Koszalina, odznaczenia „Zasłużony Działacz dla Kultury Polskiej” MKiDN , „Zasłużony dla Województwa Koszalińskiego”, Złota Odznaka ZPAP, Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Anna Załucka - Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. Jest absolwentką tej Szkoły oraz Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w zakresie Teorii Muzyki. Ukończyła również studia podyplomowe na kierunku nauczania języka angielskiego i zarządzania w oświacie. Ma ponad 20-letnie doświadczenie pedagogiczne, w tym 15-letnie na stanowisku kierowniczym w koszalińskim „Muzyku”. Obecnie kieruje jedną z największych szkół muzycznych w Polsce, bierze czynny udział w życiu artystycznym naszego regionu jako muzyk i konsultant. Od kilku lat jest współautorką cyklu niedzielnych spotkań pt. Familijny Park Sztuki, przybliżając słuchaczom muzykę za sprawą prezentacji multimedialnych.

Artur Celiński  - wicenaczelny „Magazynu Miasta”, twórca i szef zespołu projektu DNA Miasta. Politolog, konsultant, komentator życia publicznego. Specjalista w obszarze polityki kulturalnej i znaczenia kultury dla rozwoju miast. Promotor innowacji w zarządzaniu politykami publicznymi i wprowadzaniu narzędzi dialogu obywatelskiego. Kurator międzynarodowego projektu “Rozmowy zamiejscowe” prowadzonego przez Goethe-Institut. Redaktor i współredaktor 13 raportów badawczych na temat kulturalnej w polskich miastach. Występował w charakterze prelegenta lub moderatora na ponad 100 krajowych i międzynarodowych konferencjach. Autor tekstów opublikowanych w czołowych polskich mediach. Koordynator procesu tworzenia dokumentów strategicznych w dziedzinie kultury w Olsztynie, Koszalinie, Białymstoku i Rybniku. Gościnnie pracuje jako wykładowca akademicki (UW, UKSW, ASP w Warszawie). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Maciej Osada-Sobczyński - koszalinianin. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi na wydzielę Teorii Muzyki i Kompozycji. Autor muzyki do ponad 30 realizacji teatralnych i filmowych. Jako aranżer współpracuje z różnymi artystami i instytucjami np. z koszalińską filharmonią i Urzędem Miejskim w Koszalinie (m.in. Zespół VOX - symfonicznie, "Koncert Świąteczny 2013" oraz "Concert de la Chanson Francaise) jako pianista bierze udział w wielu projektach muzycznych oraz tworzy grupę Osada Jazz Project. Aktywnie uczy muzyki oraz współpracuje z Koszalińskim Oddziałem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Przedstawiamy kolejne sylwetki gości  II Koszalińskiego Kongresu Kultury. W sobotę 8 grudnia w godz. 10:00-10:45 zapraszamy do Bałtyckiej Galerii Sztuki w CK 105 na spotkanie z cyklu "W drodze do sukcesu". Gościem Anny Gut-Czerwonki będzie znany koszaliński artysta Zygmunt Wujek.

Zygmunt Wujek Anna Gut-Czerwonka

Anna Gut-Czerwonka - historyk sztuki, rzeźbiarka. Absolwentka Uniwersytetów: Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autorka recenzowanych książek: Megality Zygmunta Wujka oraz Et in funere perennitas. Nowożytne epitafia drewniane na Pomorzu Środkowym – publikacji wyróżnionej w Konkursie Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2015 organizowanym przez Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Zachodniopomorski w Szczecinie. Autorka artykułów naukowych, popularnonaukowych w wydawnictwach regionalnych i krajowych. Uczestniczka konferencji ogólnopolskich i międzynarodowych. Autorka wystaw artystycznych indywidualnych, jak i uczestniczka wystaw zbiorowych. Członkini Stowarzyszenia Historyków Sztuki: Oddziału Toruńskiego oraz członkini honorowa Oddziału Warszawskiego. W latach 2015-16 główny inwentaryzator zbiorów Muzeum w Koszalinie. Obecnie wykładowca akademicki - adiunkt w Zakładzie Projektowania Spekulatywnego, Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Ulubione obszary badawcze to: sztuka sepulkralna Pomorza Środkowego, plastyka nowożytna i twórczość Zygmunta Wujka.

Zygmunt Wujek - rzeźbiarz, medalier, rysownik, malarz, aktywista, emerytowany wykładowca – dr hab., prof. Politechniki Koszalińskiej, w Instytucie Wzornictwa. Autor licznych pomników, medali, płyt sakralnych, tablic, nagrobków, czynny restaurator i konserwator „reliktów Pomorza”. Twórca ponad dwustu pomników na Pomorzu. W Koszalinie – ponad stu czterdziestu realizacji. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Z Koszalinem związany od 1965 roku. Początkowo nauczyciel geometrii w Technikum Budowlanym (1965-1968), następnie kierownik galerii w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki (1968-1976), nauczyciel rzeźby w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Hasiora (1983-1987). Działacz licznych związków i ugrupowań m.in. do 1981 r. prezes Zarządu Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, członek Wojewódzkiej Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa. W latach 1995-1998 radny Miasta Koszalin. Autor i uczestnik licznych wystaw – ogólnopolskich i zagranicznych: kilkukrotnie w Dani i Niemczech, a także Korei (2014 r. – Mosan Art Museum), Hiszpanii (2016 r. - Tudela), a ostatnio w Stanach Zjednoczonych (2017 r. – Narodowe Muzeum Ósmej Armii Powietrznej, National Museum of the Mighty Eighth Air Force, Savannah w stanie Georgia). Wielokrotnie odznaczony: Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (1983 r.), Złotym Krzyżem Zasługi (1998 r.), Krzyżem Sybiraków (1998 r.), dwukrotnie Medalem Mater Verbi (2001, 2007 r.), Gryfem Zachodniopomorskim (2007 r.) oraz odznaczeniami kombatantów USA.

 

W sobotę 8 grudnia o godzinie 13:00 zapraszamy Was do Bałtyckiej Galerii Sztuki w CK 105 na spotkanie pt. "Kowale z kuźni talentów" w ramach II Koszalińskiego Kongresu Kultury. Nasi goście, artyści i animatorzy kultury - Elżbieta Malczewska-Giemza, Aleksandra Stępień, Artur Czerwiński, Waldemar Miszczor, Grzegorz Funke - opowiedzą o swojej pracy i doświadczeniach w edukowaniu młodych.

Moderatorem spotkania będzie Joanna Wyrzykowska.
Elżbieta MalczewskaElżbieta Malczewska-Giemza - animator, reżyser, pedagog teatralny. Ukończyła Państwowe Studium Teatralne oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Warszawie w zakresie pedagogiki kulturoznawczej – kierunek menadżer i animator kultury. Od 25 lat aktywny animator życia kulturalnego w Koszalinie. Doświadczony pedagog teatralny Pałacu Młodzieży w Koszalinie. Młodzież prowadzona pod jej kierunkiem osiąga wiele sukcesów zarówno lokalnych jak i ogólnopolskich. W trakcie swojej pracy w STP Dialog oraz PM przygotowała do zawodowej pracy aktorskiej wielu adeptów sztuki aktorskiej, którzy z powodzeniem pracują na deskach zawodowych teatrów w całej Polsce. Realizuje warsztaty i projekty teatralne w środowisku lokalnym Jest autorką wielu scenariuszy, a także reżyserem niezliczonej liczby widowisk teatralnych dla dzieci i młodzieży wystawianych i prezentowanych dla koszalińskiej publiczności. Zainicjowała w Koszalinie program Edukacji Zdrowia Emocjonalnego, w ramach którego realizowała akcję Cała Polska Czyta Dzieciom. Co roku organizuje spektakle, warsztaty teatralne. Opracowała i realizuje autorskie programy teatralne. Wraz ze swoją młodzieżą uczestniczyła w międzynarodowych projektach teatralnych realizowanych w ramach projektu Młodzi w Akcji w Niemczech i Francji. W latach 2009-2011 członek Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Koszalina. Jest człowiekiem żyjącym niecierpliwie i twórczo. Za swoją działalność pedagogiczną i wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej otrzymała nagrodę Ministra Edukacji Narodowej.

Aleksandra Stępień Artur Czerwiński

Aleksandra Stępień - pochodzi z Koszalina, skąd w 2001 roku wyjechała na studia. Skończyła Polonistykę na UJ i Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych UJ. Wróciła do Koszalina, żeby rozpocząć pracę w II LO, gdzie pracuje do dziś jako polonistka, anglistka, doradca zawodowy, a ostatnio także opiekunka szkolnej grupy teatralnej "Teatr Enter".

Artur Czerwiński - Urodzony 21 października 1969r. W 1991r ukończył Państwowe Policealne Studium Wokalno-Aktorskie im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Od 1 września 1992r aktor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. J. Słowackiego w Koszalinie.
Grzegorz FunkeEdward Grzegorz Funke - urodził się w Swisłoczy. Mieszka w Koszalinie od 1951 roku. Jest absolwentem Technikum Łączności w Gdańsku i Politechniki Gdańskiej oraz doktorem nauk technicznych oraz współwłaścicielem Fabryk Styropianu „Arbet” Sp.j. Od roku 2004 jest członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców ,a od roku 2010 członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Zadebiutował w 1967 roku indywidualną wystawą „Zimowe refleksje” w studenckiej galerii” Artema. W jego dorobku znajduje się siedemdziesiąt wystaw indywidualnych i ponad pięćdziesiąt zbiorowych. Fotografie artysty ukazały się w dwóch tomikach wierszy Krzysztofa J. Lesińskiego, kalendarzach autorskich z lat 2005, 2008, 2012, 2013, 2014,2015,2017,2018, oraz albumie fotograficznym pt. „ Moja podróż przez sześć kontynentów do Swisłoczy”. Razem z żoną Krystyną od kilkunastu lat realizuje własny projekt fotograficzny Portret Świata, jest to ich spojrzenie na świat i ludzi których spotykają podczas licznych podróży. W ramach projektu Edward Grzegorz Funke odwiedził z aparatem sześć kontynentów, a zebrany materiał pozwolił stworzyć kilkanaście wystaw prezentowanych w galeriach i muzeach na terenie Polski i Białorusi. Portret Świata to także nazwa należącej do Edwarda Grzegorza Funke, pierwszej na Pomorzu Zachodnim, Autorskiej Galerii Fotografii. Jest także założycielem Bałtyckiej Szkoły Fotografii. Jego prace znajdują się w dziale historycznym Biblioteki Głównej Politechniki Gdańskiej , Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, Muzeum Historyczno-Przyrodniczym w Swisłoczy na Białorusi, Muzeum w Koszalinie oraz w zbiorach i kolekcjach prywatnych. Jest członkiem Rady Muzeum w Koszalinie i od czterech kadencji pełni także funkcję przewodniczącego Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Koszalina. W 2014 roku minister kultury odznaczył go Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a kapituła Fotoklubu RP przyznała mu Złoty Medal „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”.
Waldemar MiszczorWaldemar Miszczor - absolwent Kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożyciel zespołu Mr.Zoob, autor tekstów zespołu, m.in. Kawałka Podłogi, muzyk i działacz w sferze kultury, menadżer. Wieloletni wydawca wysokonakładowego bezpłatnego tygodnika PULS-7 DNI, założyciel drukarni z pierwszą w Polsce nakładową maszyną cyfrową XEIKON. Twórca największej na Pomorzu firmy marketingowej PULS zatrudniającej 35 specjalistów reklamy i marketingu. Wieloletni członek, członek zarządu, wiceprezes, działacz Stowarzyszenia Teatr Propozycji DIALOG. Twórca niezależnej sceny i sceny muzycznej w ramach MUSIC PUBU w Domku Kata. Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Talentów AKADEMIA+, organizatora sześciu dotąd edycji ŁOWCÓW TALENTÓW, działania stworzonego dla promocji najbardziej uzdolnionych mieszkańców regionu. Założyciel klubu KAWAŁEK PODŁOGI, miejsca prezentacji poezji, teatru, muzyki, organizacji koncertów i wydarzeń kulturalnych.

Joanna WyrzykowskaJoanna Wyrzykowska - dziennikarka, redaktor naczelna "Miasto.Tygodnik koszaliński", absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Debiutowała reportażem "20 kilo życia", za który otrzymała Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie im. Maćka Szumowskiego w Krakowie organizowanym przez Gazetę Krakowską i TVN. Jest też zdobywczynią dwóch nagród w ogólnopolskim konkursie PIKE "To nas dotyczy" za telewizyjne reportaże "Jakubek" (o niepełnosprawnych chłopcu, któremu kalectwo zafundował konkubent matki) i "Sześciolatku, witaj w szkole!" (o tym jak sześciolatki odnalazły się w szkolnej rzeczywistości). Jest również autorką książki "Tacy ludzie, takie czasy", która jest zbiorem reportaży, w większości publikowanych w Tygodniku Koszalińskim Miasto. Jest redaktorką polskiej edycji książki "Nadia – więzień Putina", której autorką jest ukraińska żołnierka Nadija Sawczenko. Pracuje w Telewizji Kablowej Koszalin i w Tygodniku Koszalińskim Miasto. Ma 20 – letniego syna, kota i psa. W wolnych chwilach czyta, ogląda filmy i – co najważniejsze – rozmawia z ludźmi. I to najwyżej ceni sobie w swojej pracy.

 

W sobotę 8 grudnia o godz. 16:00 zapraszamy do Clubu 105 na drugie spotkanie z cyklu EDU-AKCJA.

Na pytanie "Czy historia może być elementem edukacji kulturalnej?" spróbują odpowiedzieć znani koszalińscy artyści, animatorzy kultury i działacze: Ewa Czapik-Kowalewska, Przemysław 4P Majewski, Arkadiusz Pater, Tomasz Ogonowski i Marcin Maślanka. Moderatorem spotkania będzie Paweł Wiśniewski.
Ewa Czapik-KowalewskaEwa Czapik-Kowalewska - pedagog teatru, reżyser teatru dzieci i młodzieży, animator kultury, nagrodzona wieloma nagrodami teatralnymi, laureatka nagrody prezydenta Koszalina w dziedzinie kultury. Jej zainteresowania tematem tożsamości oraz historii mają oddźwięk w projektach teatralnych realizowanych z młodzieżą i dorosłymi. Spektakle w jej reżyserii m.in. „Pokuć”, „Chodzenie po linie”, „Szepty” zdobyły wiele nagród na festiwalach teatralnych w Polsce, były prezentowane na konferencjach i sympozjach naukowych dotyczących tożsamości, historii i migracji. Wraz z mężem Rafałem prowadzi Studio Artystyczne im Ziembińskich w CK105. Jego wychowankowie kontynuują swoją drogę zawodową na uczelniach artystycznych, scenach dramatycznych i muzycznych , a także w filmie.
Przemysław MajewskiPrzemysław 4P Majewski - Z kulturą hip-hop związany od 20 lat. Prężnie działa wydając kilka solowych płyt oraz m.in. ze Śp. Onilem i z zespołem rockowym Pampeluna (Projekt Patryoci). Organizator charytatywnych corocznych koncertów KOSZALIŃSKI HIP HOP KOSZALIŃSKIM DZIECIAKOM (14 edycji). Obecnie prowadzi akcję 100 tysięcy płyt na 100 lecie odzyskania Niepodległości. Jeździ po całym kraju rozdając płytę ,,Międzywojenna nuta'', na której ,,odświeżył '' m.in. szlagiery okresu Dwudziestolecia Międzywojennego

Akadiusz Pater Marcin Maślanka

Arkadiusz „Julia” Pater - gitarzysta i wokalista rockowy, współzałożyciel zespołu Pampeluna i P4P, z którym to od ponad 10 lat występuje na scenach całej Polski m.in na dużej scenie Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Zawodowo od 9 lat nauczyciel historii. Od 2017 roku wraz z Marcinem Maślanką współtwórca marki Koszalin Historie Zapomniane, która zajmuje się tworzeniem filmów historycznych dotyczących naszego regionu (dokumentalnych, dokumentów fabularyzowanych). Pasję filmową przekształcił w zawodową otwierając w 2018 r. firmę: Studio JART, która zajmuje się nagraniami filmowymi, reklamowymi oraz produkcją filmów historycznych.

Marcin Maślanka - lat 37, Prezes i założyciel Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej GRYF, autor scenariuszy i reżyser filmów historycznych przedstawiających losy koszalińskich żołnierzy Armii Krajowej i wybranych wątków powojennej historii Koszalina. Inicjator i realizator upamiętnień żołnierzy Armii Krajowej. Za działalność na rzec upamiętniania i edukacji odznaczony przez Prezydenta RP; srebrnym krzyżem zasługi. Prywatnie; koszalinianin od urodzenia, mąż i ojciec czwórki dzieci

Tomasz Ogonowski

Tomasz Ogonowski – reportażysta, publicysta, producent telewizyjny, dramaturg i dramatopisarz. Laureat nagród reporterskich (m.in. I nagrody w ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim „Oczy otwarte" za Najlepszy Artykuł Roku 2003). Autor scenariusza i dramaturg spektaklu „Czekamy na sygnał" uznanego za Wydarzenie Kulturalne Roku 2017 w Koszalinie.

Drugiego dnia II Koszalińskiego Kongresu Kultury dajemy Wam wybór interesujących spotkań z jeszcze bardziej interesującymi ludźmi! I tak o godz. 15.00 w Clubie 105   będzie miała miejsce   dyskusja z cyklu EDU-AKCJA pt. "Plusy i minusy tradycyjnej edukacji kulturalnej". O swoich działaniach, doświadczeniach, a także łączeniu kultury z biznesem i social media opowiedzą młodzi reprezentanci: Natalia Lewińska z Odjazdowej Sztuki Koszalińskiej, Łukasz Waberski i Michał Kaczmarek ze Stowarzyszenia Na Przykład, Mateusz Sudoł z Agencji Social Media wypisz wymaluj oraz Anna Waluś wraz z Markiem Maksimovichem z Wow Wall Studio.
Czekamy na Was!

Anna Waluś Mateusz Sudoł Natalia Lewińska Stowarzyszenie Na przykład

Anna Waluś - koszalinianka, jest jedną ze 125 osób, które malowały kadry filmu „Loving Vincent”/”Twój Vincent”, animacji malarskiej, która otrzymała nominację do Oscara. To do niej należy jedna z 94 minut tego niezwykłego filmu.

Malowała od zawsze. Edukację artystyczną rozpoczęła na etapie gimnazjum plastycznego. Liceum skończyła jednak ogólnokształcące. Potem wyjechała do Palermo we Włoszech i tam przez trzy lata studiowała zdobnictwo na Akademii Sztuk Pięknych. W ramach uczelnianego programu Erasmus wyjechała także do Hiszpanii i tam spędziła rok na Akademii Sztuk Pięknych w Murcji. Po powrocie do Polski zdecydowała się zrobić specjalizację – projektowanie wnętrz w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Jej prace dobrze znają między innymi uczestnicy Koszalińskich Targów Sztuki i Dizajnu, w których trzykrotnie brała udział. Anna Waluś dzieli czas między Koszalin i Poznań. Tam z przyjaciółmi stworzyła grupę Wow Wall Studio i bierze udział w malowaniu murali, co jest teraz jej ulubionym zajęciem artystycznym. Także dlatego, że w przeciwieństwie do rysowania, pozwala przebywać z ludźmi, wspólnie tworzyć.                            
Mark Maksimovich - urodzony w rodzinie katolickiej w Grodnie, na terenie dzisiejszej Białorusi, po ukończeniu szkoły ruszył w drogę do Polski, by studiować na Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego murale   mówią same za siebie: opowiadają historie dzieci, muzykantów, chłopów, staruszków i aniołów. Poza tym odnawia historyczne klatki schodowe, a także tworzy wystrój włoskich restauracji. Maksimovich specjalizuje się w restaurowaniu różowych i złotych ołtarzy w kościołach katolickich w Wielkopolsce. I szczególnie chętnie maluje   na fasadach szarych budynków z epoki socjalizmu.

Natalia Lewińska-licealistka, jedna z twórczyń projektu „Odjazdowa Sztuka Koszalińska”, który odbył się w kwietniu br. Inicjatywa ta została doceniona przez Stowarzyszenie „Social Wolves”, które utytułowało owe przedsięwzięcie najlepszym projektem społecznym w Polce w kategorii kultura i najlepszym projektem młodzieżowym w województwie zachodniopomorskim.  Aktualnie jedna z założycieli młodzieżowego stowarzyszenia „Koszalin 2.0”, którego misją jest łączenie oraz wzmacnianie więzi pomiędzy młodymi ludźmi i inspirowanie ich w celu zmiany otaczającego nas świata.

Osoby ze  Stowarzyszenia  "Na przykład" o sobie: "Jesteśmy w rożnym wieku i z rożnych środowisk, postanowiliśmy namieszać trochę w życiu społeczno-kulturalnym Koszalina i okolic. Szukamy pozytywnych emocji, a nasze działanie nastawione jest głównie na inspirowanie mieszkańców. Chcemy dawać dobry przykład nie tylko swoją pracą, lecz również przedstawiać kreatywne możliwości rozwoju miasta."  W stowarzyszeniu działają:
Maja Markowska, Agata Kaczmarek, Gabrysia Piwar, Alicja Ignaczak, Hanna Kujath, Dagny Nowak-Staszewska, Karolina Tomaszewska, Mateusz Prus, Michał Kaczmarek, Jacek Wezgraj, Łukasz Waberski.

Mateusz Sudoł - współzałożyciel Agencji Social Media wypisz wymaluj, która w ostatnich latach prowadziła kampanie marketingowe dla kilkudziesięciu marek. Projektowane i wdrażane strategie marketingowe przynosiły wymierne korzyści w obsługiwanych firmach.Współpraca z powodzeniem przebiegała z firmami z wielu branż oraz oparta była na wielu płaszczyznach m.in: strategia komunikacji, naming, branding, kampanie w Google Ads, newsletter marketing, kampanie w social media.

Anna Waluś wraz z Markiem Maksimovichem z Wow Wall Studio.

 Jednym z punktów kongresowego programu będzie przystąpienie Koszalina do grona sygnatariuszy Samorządowej Karty dla Kultury. W sobotę 8 grudnia w trakcie panelu o godz. 13.00 będziemy gościć przedstawicieli, inicjatorów i twórców tego dokumentu – samorządowców z Poznania. Podczas spotkania przybliżą nam genezę powstania Karty, opowiedzą o jej założeniach oraz dotychczasowym oddźwięku w skali kraju.

Samorządowa Karta Kultury

Drugiego dnia Kongresu obędzie się też  spotkanie pn.  "Dobre praktyki". Gośćmi Artura Celińskiego będą osoby, których działania edukacyjne budzą duże zainteresowanie, są autorami dobrze funkcjonujących podmiotów oraz nowych inicjatyw.

Przyjdźcie i posłuchajcie Katarzyny Stenzel z Centrum Kultury 105, która opowie o Dziecięcym Festiwalu Filmowym, Elżbiety Werner z Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, która zaprezentuje projekt Dyskusyjne Kluby Książki, Beaty Niestryjewskiej z księgarni "Między Kartkami", w której organizuje spotkania autorskie, o tematyce historycznej i inne integrujące lokalne środowisko oraz Wojciecha Bałdysa z Filharmonii Koszalińskiej, który przedstawi projekt Familijny Park Sztuki.

Wojciech Bałdys Elżbieta Werner Katarzyna Stenzel


Katarzyna Stenzel - koszalinianka od zawsze biorąca czynny udział w życiu kulturalnym naszego miasta. Wychowanka Eli Malczewskiej- Giemza, Marii Dąbrowskiej, Jupiego Podlaszewskiego oraz Dariusza Szczeblewskiego. Absolwentka wydziału aktorskiego Łódzkiej Filmówki, gdzie doskonaliła warsztat aktorski pod okiem m.in. Bronisława Wrocławskiego, Jacka Orłowskiego, Grzegorza Królikiewicza czy Aleksandra Bednarza. Przez lata związana z Teatrem Bałtyckim w Koszalinie. Od 2017 roku kierownik Działu Rozwoju i Upowszechniania Kultury w Centrum Kultury 105 w Koszalinie, z którym jest związana od 2015 roku . To właśnie tutaj współtworzy Studio 105 oraz stara się poszerzać ofertę amatorskiego ruchu artystycznego w CK105.

Wojciech Bałdys – absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, perkusista, pedagog, konferansjer i animator życia muzycznego.
- od 1980 r. - na stałe zamieszkały w Koszalinie,
- od 1980 r. - perkusista w Filharmonii Koszalińskiej im. St. Moniuszki,
- w latach 1980–2008 - pedagog Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie, gdzie w 1991-1995 pełnił funkcję wicedyrektora d/s muzycznych,
- Jest twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Dni Muzyki Perkusyjnej „Perkusja solo i w zespole” (19 edycji w latach 1986-2004).
- Założyciel Koszalińskiej Grupy Perkusyjnej, która przez 20 lat działalności artystycznej dała kilkaset koncertów w kraju oraz Niemczech, Holandii, Francji, Belgii i Danii, prezentując się na renomowanych estradach i festiwalach muzycznych.
- Przez ostatnie 33 lata (od 1985 r.) nieprzerwalnie pełni funkcję Przewodniczącego Samodzielnego Koła Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w Koszalinie
- Ostatnie 13 lat (od 2005) zasiada w Radzie Kultury przy Prezydencie Miasta Koszalina
- Od 2014 r. jest współautorem cyklu koncertów Filharmonii Koszalińskiej przeznaczonych dla całych rodzin pod nazwą Familijny Park Sztuki. Zrealizowano już 38 (!!!) takich koncertów.

Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną uhonorowany został m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Krzyżem Zasługi, medalami i odznaczeniami resortowymi oraz licznymi nagrodami, wyróżnieniami.

Elżbieta Werner - specjalista ds. wydawniczych i popularyzatorskich, ukończyła Filologię Polską z kulturoznawstwem na Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku, studia podyplomowe z Bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, studia podyplomowe z Przygotowania pedagogicznego na Politechnice Koszalińskiej. Do jej obowiązków należy m.in. obsługa wydawnictw KBP, organizacja imprez edukacyjno-kulturalnych, prowadzenie Dyskusyjnych Klubów Książki. Rodowita koszalinianka, w bibliotece pracuje od prawie 10 lat (od 2009 roku), od 1,5 roku pracuje w dziale Metodyki i Promocji. Jak przystało na bibliotekarkę, książek na półkach ma zawsze więcej, niż jest w stanie przeczytać. Szczególnie lubi książki młodzieżowe. Poza czytaniem kocha podróże, dobry film i włoską kuchnię.

 7 - 8 grudnia 2018 r. podczas II Koszalińskiego Kongresu Kultury spotkamy się w gronie twórców, animatorów kultury, odbiorców, administratorów i wszystkich zainteresowanych kulturą w naszym mieście!
To właśnie z Wami chcemy poruszyć temat edukacji kulturalnej - czym jest, czy jest w ogóle potrzebna oraz jak powinno się edukować?
Naszym zdaniem dotyczy ona zarówno tych, którzy się uczą, jak i tych którzy uczą. Specjalnie z myślą o tych drugich organizujemy w piątek 7 grudnia w godz. 11:00 - 16:45 oraz w sobotę 8 grudnia w godz. 13:00 - 16:30 zajęcia warsztatowe dla kadr kultury. Osobom odpowiedzialnym za zarządzanie kulturą, upowszechnianie kultury, organizację wydarzeń kulturalnych i przede wszystkim pracującym z młodymi wskazane zostaną narzędzia do świadomego odpowiadania na potrzeby istniejącej i potencjalnej widowni oraz rozwijania tych relacji, tak, aby aktywizować społeczność lokalną, pogłębiać relacje z publicznością, animować i rozwijać jej zainteresowania, tym samym budując tożsamość lokalną mieszkańców.

Plan zajęć warsztatowych

Warsztaty pt. "Audience development. Współpraca wspólnie zaprojektowana" przygotują i poprowadzą dwie osoby związane z Fundacją Impact z Warszawy. Fundacja od 2011 roku wspiera procesy rozwoju instytucji i organizacji kultury, przyczyniając się do budowania publiczności dla sztuki w Polsce i poza granicami kraju.

(Udział w warsztatach według wcześniejszych zgłoszeń)

Przedstawiamy Wam pierwsze twarze II Koszalińskiego Kongresu Kultury,  i Bartek Lis to prowadzący wspomnianych wyżej warsztatów .

Agata Etmanowicz Bartek Lis

Agata Etmanowicz - prezeska Fundacji Impact, od 10 lat inspiruje i pomaga organizacjom kultury odczarować codzienną pracę dzięki usytuowaniu publiczności w sercu wszystkich ich działań. Ponadto była przedstawicielką Polski w Komitecie ds. Kultury Rady Unii Europejskiej oraz Komitecie Zarządzającym programu UE w dziedzinie kultury - Kultura (2007 - 2013) i Programu Europa dla Obywateli. Współpracowała także z MKiDN jako ekspertka w grupie roboczej ds. maksymalnego wykorzystania potencjału przemysłów kultury i przedsiębiorstw kreatywnych.

Bartek Lis - współpracownik Fundacji Impact, doktor nauk społecznych, socjolog, badacz, animator kultury. Studiował specjalistyczne kierunki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie w Oslo. Od 2012 r. kurator projektów społecznych w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. Organizuje warsztaty i projekty adresowane do osób z niepełnosprawnością wzroku. Od 2012 r. "Latający Socjolog" w programie Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Od 2013 r. nauczyciel metod i technik animacji społeczno-kulturalnej w SKIBIE (wrocławska szkoła animatorów kultury).

Paweł Wiśniewski

Oto osoba, która jest z nami od pierwszego Kongresu, pomaga zawsze "dopiąć ostatni guzik" i czuwa nad sprawnym przebiegiem większości spotkań. Paweł Wiśniewski - ekonomista, prezenter telewizyjny i publicysta, menedżer kultury od 10 lat zarządzający instytucją kultury. Od 13 lat związany z TVP Szczecin, wcześniej dziennikarz i prezenter radiowy w Polskim Radiu Koszalin.vPotwierdzeniem wysokiej jakości jego pracy prezenterskiej jest przyznana w 2009 roku karta ekranowa TVP (certyfikat nadany przez Akademię Telewizyjną TVP). Budowany przez niego przekaz budzi zaufanie. Jest wiarygodny, elegancki, a przy tym naturalnie swobodny. Prowadził I Koszaliński Kongres Kultury.

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku