Serwis Urzędu Miejskiego w Koszalinie
Opublikowany w Serwis Urzędu Miejskiego w Koszalinie (https://www.koszalin.pl)

Strona główna > Honorowi Obywatele Miasta

Honorowi Obywatele Miasta

Jego Ekscelencja Ks.Kardynał nominat Ignacy Jeż
Jego Ekscelencja Ks.Kardynał nominat Ignacy JeżW dniu 5 czerwca 1960 roku otrzymał sakrę biskupią z rąk Jego Eminencji Ks.Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w dniu 28 czerwca 1972 roku bulą Papieża Pawła VI został mianowany pierwszym biskupem Diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej, a Miasto Koszalin stało się miastem biskupim.

Uchwałą Nr XLI / 673/94 Rady Miejskiej z dnia 6 maja 1994 roku Jego Ekscelencja Ks. Biskup Ignacy Jeż otrzymał akt nominacyjny HONOROWY OBYWATEL KOSZALINA.

Zmarł 16 października 2007 roku. Został pochowany w krypcie Bazyliki konkatedralnej Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu. 17 października 2007 roku -Papież Benedykt XVI poinformował, że Ksiądz Biskup Ignacy Jeż został nominowany  do godności kardynalskiej .

Marek Kamiński

Marek KamińskiWybitny przedsiębiorca i właściciel firmy GAMA-SAN specjalizującej się w armaturze oraz urządzeniach sanitarnych i grzewczych, za co wyróżniono Go medalem „ Za zasługi dla Koszalina „. Wybitny polarnik, zdobywca Bieguna Północnego i Południowego.

                                                         

/ Zdjęcie pochodzi z archiwum Fundacji Marka Kamińskiego/.

Święty Jan Paweł II -  Papież
Jan Paweł IINajwybitniejszy Polak przełomu II i III tysiąclecia. W czerwcu 1991 roku swoją czwartą pielgrzymkę do Ojczyzny rozpoczął w Koszalinie. Tu, na lotnisku w Zegrzu Pomorskim, odbyło się Jego pierwsze spotkanie z wojskiem polskim- żołnierzami i ich rodzinami. W czasie wizyty w Koszalinie Jan Paweł II poświęcił nowo wybudowane Wyższe Seminarium Duchowne i sanktuarium maryjne na Górze Chełmskiej.W parafii pw.Ducha Świętego i na otaczających kościół terenach spotkał się z mieszkańcami miasta, a także pielgrzymami z całej Polski. Nadanie Papieżowi Janowi Pawłowi II tytułu HONOROWEGO OBYWATELA KOSZALINA - Uchwałą nr XIV/203/2004 Rady Miejskiej w Koszalinie z dnia 12 marca 2004 roku- jest dowodem hołdu dla dokonań i wyrazem pamięci o wizycie, najważniejszej w dziejach miasta.Totus Tuus
Mirosław Mikietyński

Mirosław MikietyńskiZ zawodu jest chirurgiem dziecięcym (II stopień specjalizacji). Od października 2002 roku pełnił funkcję Prezydenta Miasta Koszalina. Znaczące osiągnięcia w rozwoju miasta w latach 2002-2009 są rezultatem Jego szerokiej wiedzy, wysokich kwalifikacji zawodowych, doświadczeń zdobytych podczas pracy w Szpitalu Wojewódzkim, samorządzie miasta Koszalina, ogólnopolskich organizacjach samorządowych i wyjątkowych umiejętności zarządzania. Prezydent w swoim działaniu był ukierunkowany na mieszkańca, na jego problemy i potrzeby. Partnerstwo, otwartość, solidaryzm, szlachetność – to cechy, które wyróżniają Mirosława Mikietyńskiego. Są to przy tym wyróżniki, które wpływają w sposób naturalny na postawę oraz są widoczne jako nieodłączne części osobowości i charakteru Mirosława Mikietyńskiego.

Jego Motto Życiowe "Musisz żyć dla innych, jeśli chcesz żyć z pożytkiem dla siebie".Uchwałą Nr XLII/474/2009 Rady Miejskiej w Koszalinie z dnia 29 października 2009 r. otrzymał akt nominacyjny HONOROWY OBYWATEL KOSZALINA.

Maria Hudyma

Maria Hudyma

Przed wojną nauczycielka na Kresach Wschodnich w województwie tarnopolskim. Organizatorka tajnego nauczenia. Od 1942 roku  w szeregach Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej. Komendant Wojskowej Służby Kobiet Obwodu Buczacz  z siedzibą w Monasterzyskach, w Koszalinie od 1947 roku .Twórca Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Koszalinie. Do najważniejszych osiągnięć w tych latach należy zaliczyć: współuczestniczenie w podnoszeniu kwalifikacji ogólnych i zawodowych pracowników bibliotek; organizację społecznych Kół Przyjaciół Bibliotek oraz budowę budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koszalinie. Związana z Ziemią Koszalińską prowadzi aktywną działalność na rzecz upowszechniania wiedzy o  mieście i regionie. Inicjuje pierwsze wydawnictwa regionalne. Członek redakcji Bibliotekarza Zachodniopomorskiego oraz Bibliografii Pomorza Zachodniego. Autorką czterotomowego wydawnictwa „Szkoły jakich nie było" oraz opracowania „Wschodnie losy Polaków". Współpracuje ze Stowarzyszeniem „Rodła". Inicjatorka powołania  Klubu Pioniera Miasta Koszalina. Postać Marii Hudymy jest trwale wpisana w historię Koszalina i Ziemi Koszalińskiej. Dzięki uporowi i konsekwencji w działaniu  miasto w sposób szczególny zawdzięcza jej  wybudowanie nowego obiektu biblioteki, wiele pożytecznych inicjatyw w obszarze oświaty i kultury, rozwoju i upowszechnianiu bibliotekarstwa, czytelnictwa oraz wizerunku bibliotekarza. Będąc na emeryturze, pozostawała nadal osobą aktywną, a utrzymując ścisły kontakt z Biblioteką, służyła radą i pomocą nowym pokoleniom bibliotekarzy, interesowałą się działalnością Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, którego była honorowym członkiem.

Uchwałą XII/141/2011 Rady Miejskiej z dnia 21 lipca 2011 Pani Maria Hudyma otrzymała akt nominacyjny HONOROWY OBYWATEL KOSZALINA. 

Zmarła 22 grudnia 2017 roku.


Adres źródłowy: https://www.koszalin.pl/pl/page/honorowi-obywatele-miasta?language=pl