– Sebastian Tałaj – Zastępca Prezydenta ds. Społecznych,
– Krystyna Kościńska – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej,
– Dorota Chałat – Radna Rady Miejskiej,
– Dorota Pawłowska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych, Kultury, Sportu i Turystyki,
– Arkadiusz Wesołowski – Kierownik Działu Rozwoju i Promocji Muzeum w Koszalinie.
Program wizyty obejmował m.in. spotkania w Centrum Działań Społecznych Gminy Bourges (C.C.A.S.), gdzie zaprezentowano kompleksowe wsparcie dla osób w trudnej sytuacji życiowej – od pomocy prawnej po mikrokredyty społeczne. Delegacja odwiedziła również Dom Samodzielnego Życia dla seniorów oraz lokalne Centrum Informacji i Koordynacji Gerontologicznej (CLIC), poznając rozwiązania wspierające osoby starsze i ich rodziny.
Goście z Koszalina mieli okazję przyjrzeć się funkcjonowaniu francuskiego systemu edukacji i opieki nad dziećmi – odwiedzili przedszkole im. Maryse Bastié, a także uczestniczyli w spotkaniu z dyrektorem szkoły podstawowej, gdzie rozmawiano o przyszłej współpracy w ramach programu Erasmus dla dzieci w wieku 6–11 lat.
Delegacja odwiedziła Biuro Informacji Turystycznej, Mediatekę, Muzeum Historii Naturalnej oraz wzięła udział w immersyjnej wystawie o historii katedry. Szczególną uwagę poświęcono przygotowaniom Bourges do pełnienia roli Europejskiej Stolicy Kultury 2028. Goście spotkali się z merem Yannem Galutem oraz komisarzem generalnym wydarzenia, Pascalem Keiserem, rozmawiając o możliwościach współpracy w ramach obchodów.
W sali recepcyjnej ratusza Bourges odbyło się uroczyste spotkanie potwierdzające partnerstwo obu miast. Zastępca Prezydenta Koszalina Sebastian Tałaj oraz mer Yann Galut wpisali się do Złotej Księgi. Podczas wydarzenia podkreślono chęć kontynuowania współpracy – szczególnie w obszarach kultury, edukacji i sportu. Zapowiedziano również rewizytę delegacji z Bourges w Koszalinie w lipcu br.
Wśród ważnych punktów programu znalazło się zwiedzanie katedry św. Szczepana – wpisanej na listę UNESCO – oraz udział w prezentacji spektakularnego video mappingu, który już od maja rozświetla najważniejsze zabytki miasta.
Wizyta w Bourges była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i zacieśnienia więzi z francuskim partnerem. Pozwoliła zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami społecznymi, ofertą edukacyjną i bogatym życiem kulturalnym miasta. Ustalono kierunki dalszej współpracy, w tym wymianę młodzieży i wspólne projekty w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2028.