Menu główne

Programy profilaktyczne

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA - – obchodzimy corocznie 7 kwietnia już od 1948 roku, dla upamiętnienia powstania tego dnia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROPWIA - ulotkaOgólnopolska akcja „Mocne kości do starości” w Koszalinie w dniach 11-12 kwietnia w Koszalinie

Już w dniach 11-12 kwietnia w Koszalinie pojawi się osteobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia, w którym mieszkańcy będą mogli wykonać bezpłatne badania kości, czyli densytometrię. To jedno z działań profilaktycznych, realizowanych przez Fundację w miastach całej Polski, które zalecane jest na drodze profilaktyki osteoporozy – schorzenia odpowiadającego za pogarszający się stan struktury kostnej, często bezbolesnego.

 
 

  • 200 milionów ludzi na całym świecie choruje na osteoporozę, w Polsce to 3 miliony osób
  • Osteoporoza dotyka co trzeciej kobiety i co piątego mężczyzny na świecie
  • Ryzyko kolejnego złamania u osób z osteoporozą wzrasta pięciokrotnie
  • Co 7 zwolnienie lekarskie w Polsce jest wydawane z powodu dolegliwości kręgosłupa

 Choroby kręgosłupa stanowią główną przyczynę niepełnosprawności na świecie. Dlatego  Fundacja rozpoczyna akcję badań kości Polaków, aby umożliwić im wykrycie osteoporozy we wczesnej fazie rozwoju oraz określić stadium zaawansowania choroby. Statystki są niepokojące, dlatego wprowadzenie odpowiednich działań profilaktycznych m.in. zbilansowanego odżywiania czy aktywności fizycznej i uzupełnienie ich badaniem densytometrycznym wydaje się bardzo potrzebne – komentuje Agata Łabędzka z Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

 Badanie trwa około 10 minut i dedykowane jest szczególnie osobom po 40. roku życia. Przeciwskazaniem do jego wykonania jest ciąża, badanie RTG lub rezonans robiony w ciągu ostatniego roku, a także pierwsze dwa dni po podaniu środka kontrastowego. Akcja „Mocne kości do starości” prowadzona jest we współpracy z aptekami w ramach Programu PARTNER+, przy których zatrzymywać się będzie mobilny osteobus.

 Zapisów można dokonać osobiście w siedzibie partnera akcji, czyli pod tym samym adresem, gdzie odbędzie się badanie.

 Osteobus będzie stacjonował w Koszalinie 11 kwietnia przy ulicy Staszica 38 (między 10.00 a 16.00) oraz 12 kwietnia przy ulicy Łużyckiej 30 (również między 10.00 a 16.00). Kolejnym miastem na trasie osteobusa jest Wołów.

 
W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu:

Ewa Mościcka

InnerLook

e.moscicka@innerlook.pl

+48 535 562 945

 

 

Źródła:

International Osteoporosis Foundation https://bit.ly/2FNpkXe

Reumatologia News, Raciborski F., Gasik R., Kłak A. 2/2018 Chory kręgosłup – istotny problem społeczny.

 

 

Programy profilaktyczne realizowane przez Zachodniopomorski Oddział  Narodowego Funduszu Zdrowia 

Zapraszamy do umieszczania informacji o koszalińskich wydarzeniach na ratuszowym telebimie. Kontakt: telebim@um.koszalin.pl

Zamknij pasek z informacjami Pauza infobar scrolling

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku