Menu główne

Zapraszamy na wystawę „SPOTKANIE” z udziałem artystów pracujących przy produkcji filmu „Twój Vincent”: Anna Waluś, Dominika Hofman, Jerzy Lisak

26.11.2018

Szanowni Państwo,

26 listopada 2018 r., o godz. 17.30 w Galerii RATUSZ zostanie otwarta wystawa:

„SPOTKANIE” z udziałem artystów pracujących przy produkcji filmu „Twój Vincent”: Anna Waluś, Dominika Hofman, Jerzy Lisak


Na wernisaż zapraszają Prezydent Koszalina oraz Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Koszalin-Słupsk.

Twój Vincent” to pierwszy na świecie namalowany film. Polsko-brytyjska produkcja w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana została nominowana do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany. Cały film jest robiony ręcznie. Ponad 80-minutowy film najpierw został nagrany przez aktorów na tzw. greenboxie, a następnie klatka po klatce namalowany przez artystów.

Anna Waluś

Koszalinianka Anna Waluś jest jedną ze 125 osób, które malowały kadry filmu „Loving Vincent”/”Twój Vincent”, animacji malarskiej, która otrzymała nominację do Oscara. Ożywianie obrazów mistrza trwało kilka lat, cały projekt dekadę, a intensywna obecność malarza w życiu Anny – rok, nie licząc przygotowań. Ale jedna z 94 minut tego niezwykłego filmu należy do niej.

Malowała od zawsze. Jako dziecko – po lekcjach, w każdej wolnej chwili. Farby, płótno i pędzel były jej nieodłącznym rekwizytem. Edukację artystyczną rozpoczęła na etapie gimnazjum plastycznego. Liceum skończyła jednak ogólnokształcące. Potem wyjechała do Palermo we Włoszech i tam przez trzy lata studiowała zdobnictwo na Akademii Sztuk Pięknych. W ramach uczelnianego programu Erasmus wyjechała także do Hiszpanii i tam spędziła rok na Akademii Sztuk Pięknych w Murcji.

Po powrocie do Polski zdecydowała się zrobić specjalizację – projektowanie wnętrz w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Przez kilka lat z powodzeniem pracowała w zawodzie, ale niezmiennie tęskniła za działalnością stricte artystyczną. Wtedy pojawił się Vincent.

Prace Anny Waluś dobrze znają między innymi uczestnicy Koszalińskich Targów Sztuki i Dizajnu, w których trzykrotnie brała udział. Na swoim stoisku wystawiała grafiki i ilustracje. To jedna z dziedzin sztuki, której oddaje swój czas.

Ulubione motywy: smukłe kobiety z długimi, okazałymi włosami; surrealistyczne, baśniowe światy; zwierzęta, przyroda, natura. – Nigdy nie chciałam malować rzeczy negatywnych – wyjaśnia Anna Waluś. – Wolę pokazywać relację z naturą, którą uwielbiam.

Anna Waluś dzieli czas między Koszalin i Poznań. Tam z przyjaciółmi stworzyła grupę Wow Wall Studio i bierze udział w malowaniu murali, co jest teraz jej ulubionym zajęciem artystycznym. Także dlatego, że w przeciwieństwie do rysowania, pozwala przebywać z ludźmi, wspólnie tworzyć.                            

Autor tekstu ( fragmenty): Anna Makochonik, Prestiż 3/2018„ Rok z Vincentem van Goghiem

 

Dominika Hofman

  Urodzona w Stargardzie Szczecińskim. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale Malarstwa i Grafiki rozpoczęte w 2006 r. w Pracowni Podstaw Rysunku i Malarstwa prof. Marii Skowrońskiej. Dyplom w Pracowni prof. Macieja Świeszewskiego obroniony w2011 r. W 2011 roku zdobyła wyróżnienie honorowe w ogólnopolskim konkursie ”Studencka Grafika Roku”. Brała udział m. in. w Projekcie „Otwarta Pracownia” w ramach Europejskich Dni Kultury zorganizowanym przez NCK (Nadbałtyckie Centrum Kultury) w Gdańsku [2011r.] ; w  wystawie zbiorowej w Parku Naukowo – Technologicznym w Gdańsku [2011r.],w wystawie „Młode Malarstwo w Gdańsku” – Dyplomy 2011         w Muzeum Historycznym w Gdańsku,  w wystawie pokonkursowej Studencka Grafika Roku [2011r.], w Wystawie Młodej Sztuki w Wejherowie-" Spichlerz Sztuki" [ 2011r.],  w Wystawie indywidualnej  w "Plamie"-Gdański Archipelag Kultury - Gdańsk [kwiecień 2013], w Wystawie Pokonkursowej II Biennale Sztuki w Piotrkowie Trybunalskim - Piotrków Trybunalski [lipiec 2013r.] ,w wystawie Polskich Artystów Niezależnych -Spichlerz Sztuki Wejherowo- Wejherowo [lipiec 2013r.],w wystawie indywidualnej w Lyonie [2013] Francja. Ukończyła kurs z zakresu animacji malarskiej w stylu malarstwa Vincenta van Gogha w firmie BreakThru Films Productions - zdobywcy Oscara za film "Piotruś i Wilk" [2014] i pracowała przy filmie "Loving Vincent" od lipca 2015r. Udział w wystawie zbiorowej "Diversity- różnorodność " ZPAP (Galeria ZPAP - Związek Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku) 2016, w wystawie pokonkursowej Ogólnopolskiego Triennale Malarstwa "Animalis" 2017- Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie, wystawa zbiorowa obrazów z filmu " Twój Vincent" - Oliwski Ratusz Kultury 2017.,  Flagey, Bruksela 2018., kwiecień 2018  - Promocja filmu Loving Vincent na Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Hangzou w Chinach oraz wykonanie muralu i przekazanie go do zbiorów największego na świecie Muzeum Animacji (Hangzou - Chiny). Wystawa zbiorowa "Spichlerz Sztuki - Wejherowo Wszechświat 2018 "- Wejherowo (Granary of Art) 2018, Wystawa zbiorowa " Painting relations" w Galerii Mariackiej w Gdańsku 2018.,Interdyscyplinarna wystawa FALA " Migracje" 13 edycja -  Bałtycka Galeria Sztuki - Centrum Kultury 105 w Koszalinie.2018.

Udział w plenerach : Plener Malarski "Uroczysko - Zaborek" - Janów Podlaski, 2017, Plener Malarski w Jędrzychowicach w Pałacu "Czerwony Róg" zakończony wystawą zbiorową "Barwy Wschowy 2018"- 2018, Plener malarski w Zamku Tuczno, zakończony wystawą poplenerową "Tuczno stylem Van Gogha" 2018., Międzynarodowy Plener Malarski "Czas i miejsce dla sztuki" w Osiekach 2018, zakończony wystawą w Ratuszu w Koszalinie, Plener malarski w Folwarku "Hawaje" 2018.

 

Jerzy Lisak

Zapewne nikt nie wie tego, że najwięcej scen do filmu „ Twój Vincent”– ze 125-osobowego zespołu malarzy – namalował Jerzy Lisak, urodzony w Szczecinie, absolwent Liceum Plastycznego                      w Szczecinie. Ukończył studia na ASP w Gdańsku pod kierunkiem Mieczysława Olszewskiego. Interesuje go ogólnie pojęte malarstwo i jego artystyczne jak i rzemieślnicze oblicze, a zwłaszcza malarstwo dawne renesansowe i barokowe, do którego artysta lubi się w swoim malowaniu odwoływać. Artysta uczestniczy w plenerach i wystawach, najczęściej zbiorowych. Uprawia też malarstwo ścienne.

Jerzy Lisak namalował 39 obrazów, z których powstało około pięciu minut filmu. "Twój Vincent" to pierwsza pełnometrażowa animacja wyprodukowana techniką malarską. - Jestem dumny, że brałem udział w tak wielkim przedsięwzięciu - przyznaje Lisak. - Nie powstał do tej pory film animowany o takiej skali i wykonany taką techniką. To była wyjątkowo kreatywna praca. Były momenty wielkiej radości z tej pracy, bo była to przecież praca w moim wyuczonym zawodzie, czyli malarza.”

Kurator wystawy -  Ewa Miśkiewicz – Żebrowska, Anna Tkacz, ZPAP Okręg Koszalin - Słupsk

Zapraszamy do umieszczania informacji o koszalińskich wydarzeniach na ratuszowym telebimie. Kontakt: telebim@um.koszalin.pl

Zamknij pasek z informacjami Pauza infobar scrolling

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku