Menu główne

Koszalin 11 Listopada

30
11/2018
09:11
- 30
12/2018
09:11
Adres wydarzenia: 
Muzeum w Koszalinie, ul. Młyńska 37-39
Organizator: 

Muzeum w Koszalinie

Kategoria: 
Imprezy kulturalne

Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada – ustanowione zostało 23 kwietnia 1937 roku, a zlikwidowane 22 lipca 1945 roku. Przez okres PRL obchody tego święta odbywały się jedynie nielegalnie. W latach 80. XX wieku w uroczystościach 11 Listopada brały udział już nawet władze państwowe, a gazety przestały ignorować tę rocznicę na swoich łamach.

Oficjalnie przywrócono temu dniowi właściwy wymiar Święta Narodowego oraz dnia wolnego ustawowo od pracy dopiero po przemianach ustrojowych, ustawą z dnia 15 lutego 1989 roku.

Pierwszy numer Głosu Koszalińskiego wydano 1 września 1952 roku. Jego redakcję tworzyli dziennikarze innych miast polskich. Od samego początku stał się on organem prasowym Komitetu Wojewódzkiego PZPR. W roku 1975 w wyniku podziału administracyjnego w miejscu 17 dużych województw utworzono 49 nowych. Pojawiły się na Pomorzu Środkowym dwa odrębne województwa – koszalińskie oraz słupskie. W związku z tym zmieniła się również nazwa dziennika na Głos Pomorza. W roku 1991 gazeta została sprywatyzowana, a od połowy lat 90. XX wieku wchodziła w skład kilku koncernów prasowych. Od 2007 roku dziennik Głos Koszaliński ma siedzibę w Koszalinie, a Głos Pomorza w Słupsku.

Na wystawie prezentujemy Państwu wycinki prasowe z numerów Głosu Koszalińskiego/Głosu Pomorza wydawanych przez lata PRL-u dokładnie 11 listopada. Wspólnie prześledźmy czym interesowała się prasa regionalna. Zobaczmy wiadomości ze świata, Polski i samego Koszalina. Zobaczmy czym żyła ówczesna propaganda i informacja.

Partnerami wystawy są Koszalińska Biblioteka Publiczna w Koszalinie im. J. Lelewela oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Dąbrowskiej w Słupsku. Patronat prasowy objęły nad  wystawą dwa największe dzienniki naszego regionu „Głos Koszaliński” oraz „Głos Pomorza”.

Na wernisaż wstęp jest bezpłatny.

Zapraszamy do umieszczania informacji o koszalińskich wydarzeniach na ratuszowym telebimie. Kontakt: telebim@um.koszalin.pl

Zamknij pasek z informacjami Pauza infobar scrolling

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku