Serwis Urzędu Miejskiego w Koszalinie
Opublikowany w Serwis Urzędu Miejskiego w Koszalinie (https://www.koszalin.pl)

Strona główna > Nachrichtenliste > „Otwieranie. Plenery koszalińskie w Osiekach 1963-1981” - zapraszamy do zwiedzania wystawy

„Otwieranie. Plenery koszalińskie w Osiekach 1963-1981” - zapraszamy do zwiedzania wystawy

Na zdjęciu widać wisząca na ścianie plakaty będące częścią wystawy. [1]

Wszystkich miłośników sztuki i lokalnej historii zapraszamy na zwiedzanie wystawy pt. „Otwieranie. Plenery koszalińskie w Osiekach 1963-1981” eksponowanej w Muzeum w Koszalinie. Wystawę można zwiedzać do 3 marca 2024 r. 

Bezprecedensowa inicjatywa Mariana Bogusza, Jerzego Fedorowicza, Ludmiły Popiel z pomocą lokalnego środowiska artystycznego przerodziła się w kontynuowane co roku Spotkania Artystów, Naukowców i Teoretyków Sztuki, określane potocznie jako Plenery Osieckie, które gromadziły najwybitniejszych artystów, z nestorem polskiej awangardy Henrykiem Stażewskim na czele. Uczestniczyło w nich niemal czterystu artystów, teoretyków i krytyków sztuki. Oddalona o zaledwie kilkanaście kilometrów od Koszalina miejscowość Osieki, na osiemnaście lat stała się nie tylko centrum sztuki nowoczesnej, ale i źródłem szeroko pojętej wolności: artystycznej, intelektualnej i duchowej.

Wieloznaczny tytuł wystawy odnosi się zarówno do nowych dróg, jakie w sztuce i teorii sztuki otwierali zapraszani na plenery najwybitniejsi polscy twórcy i krytycy sztuki, jak również do fenomenu organizacyjnego plenerów, które jako pierwsza tego typu inicjatywa stanowiły wzorzec dla późniejszych podobnych przedsięwzięć w całej Polsce. To właśnie podkoszalińskie plenery zapoczątkowały „epokę plenerów i sympozjów” lat 60. i 70. Tytuł nawiązuje także do jednego z założeń wystawy, jakim jest uświadomienie odbiorcy, że poruszane na spotkaniach w Osiekach wątki artystyczne, filozoficzne i społeczne pozostają aktualne także dzisiaj.

„Otwieranie” dotyczy również zjawisk, idei i wydarzeń, które miały swój początek lub zostały zapowiedziane podczas Plenerów. Przede wszystkim wyznaczono na nich formułę nowoczesnego pleneru artystycznego. Tradycyjnej „plenerowej” pracy twórczej towarzyszyła bogata część teoretyczna: wykłady, prelekcje oraz toczące się wokół nich dyskusje. Umożliwiało to swobodną wymianę myśli i spostrzeżeń na temat aktualnych problemów artystycznych i naukowych. O wyjątkowości plenerów stanowi również jawność procesu tworzenia i tzw. „otwarte pracownie”. Poprzez spotkania z lokalną społecznością realizowano misję edukacyjną, dążąc do jak najszerszego rozpowszechniania wiedzy o najnowszych kierunkach poszukiwań sztuki współczesnej.

To największa wystawa, jaką Muzeum w Koszalinie dotąd zorganizowało, nie tylko ze względu na powierzchnię ekspozycyjną – zajmie aż cztery sale wystawowe – ale także na bogactwo eksponatów (dzieł sztuki, dokumentów, zapisów audio i wideo, fotografii), przede wszystkim zaś bogactwo tematyczne.

  • More news [2]
  • Archive [3]

Adres źródłowy: https://www.koszalin.pl/de/node/10306

Links
[1] https://www.koszalin.pl/sites/default/files/field/image/385557415_340976888578563_8546530726187245532_n_1.jpg
[2] https://www.koszalin.pl/de/aktualnosci
[3] https://www.koszalin.pl/de/archiwum