Menu główne
Choinka

Miejski Program Zdrowo jesz, lepiej żyjesz

Głównym celem programu jest zmniejszenie liczby dzieci z nadmierną masą ciała poprzez edukację żywieniową dzieci oraz rodziców oraz poprzez interwencję dietetyka (ułożenie specjalnej diety, kontrola wagi).

 Spotkaliśmy się już po raz trzeci  podczas warsztatów kulinarnych organizowanych w ramach realizacji Programu Miejskiego "Zdrowo jesz - lepiej żyjesz". I etapem było ogłoszenie konkursu plastycznego, w którym uczestnicy mieli za zadanie wykonanie pracy formatu A4 dowolną techniką, która  zawierać ma  przepis (przepisy)  potraw oraz  fotografie lub rysunki potraw  uwzględniając prawidłowy podział zapotrzebowania żywieniowego , atrakcyjnych  dla dzieci, wykonanych  ze zdrowych produktów ( m.in. kasze , warzywa, mięso )  i zachęcające do zdrowego odżywiania. Natomiast II etapem były warsztaty. Celem warsztatów jest edukacja zdrowotna dzieci jak i dorosłych. Uświadomienie, że to co jemy wpływa bezpośrednio na samopoczucie i ważne czynności naszego organizmu. Nawyki żywieniowe nabyte w dzieciństwie kształtują późniejsze wybory. Nasza dieta powinna być zrównoważona odżywczo, odpowiednia dla każdego wieku, różnorodna, oparta o produkty jak najmniej przetworzone- naturalne i wysokiej jakości. W czasie warsztatów zapewniamy odpowiednią ilość zdrowych produktów, jak i sprzęt niezbędny do przygotowania dań. W warsztatach wzięło udział 16 koszalińskich przedszkoli. Osoby biorące udział w warsztatach podchodziły do swoich stanowisk pracy (stoły, na których ustawione są sprzęty oraz półmiski z produktami spożywczymi). Uczestnicy warsztatów zakładali czapki kucharskie i fartuch, które były przygotowane obok miejsca pracy. Zadaniem uczestników było przygotowanie zdrowego posiłku - kolorowego, zdrowego talerza. Do dyspozycji uczestników były wszystkie znajdujące się na stole składniki, na podstawie, których komponują posiłek. Pod czujnym okiem opiekunów i prowadzącej - Magdy Kos - nauczyciela Przedszkola nr 16, uczestnicy warsztatów przygotowywali potrawy. Podczas całej zabawy organizatorzy i opiekunowie pomagali w przygotowywaniu, organizatorzy podpowiadali jak łączyć składniki i techniki. Podczas warsztatów oprócz rozwinięcia swoich umiejętności kucharskich, uczestnicy mogli dowiedzieć się na jakie produkty i potrawy warto w kuchni „stawiać”!.

 Może nie każdy dorosły uważa, że gotowanie to przyjemność, ale z pewnością myśli tak każde dziecko. Mieszanie, poznawanie nowych smaków, a przy tym dzielenie się emocjami z innymi, sprawia dzieciom wiele radości. Dlatego te warsztaty mają być nie tylko nauką zasad zdrowego odżywiania, ale także dobrą zabawą, bo podczas zabawy dziecko jest kreatywne, a ta kreatywność będzie im dziś bardzo potrzebna do stworzenia czegoś niebanalnego pod względem wyglądu i smaku. 

 


 • Działania przeprowadzone w 2015 r. w ramach realizacji programu:

  1. Konkurs „Kalendarz kulinarny” – potrawy dla przedszkolaków – realizator Przedszkole nr 16

  2. Żyj zdrowo i kolorowo-turniej o zdrowym odżywianiu dla przedszkolaków – realizator Przedszkole Nr 12

  3. Międzyszkolny Konkurs o zdrowym odżywianiu – dla uczniów gimnazjum – realizator Gimnazjum nr 6

  4. Mini Master Szefie dla uczniów gimnazjum – realizator G Nr 7

  5. IV Igrzyska i Paraigrzyska Gimnazjalne Koszalin – Rio De Janeiro 2015- realizator ZS Nr 11

  6. Mini Master Szefik dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych – realizator SP Nr 7


  W ramach pilotażu przeprowadzenie zostały przez dietetyków po 3 lekcje w 6 szkołach w  14 klasach: 

  1. SP 7 dwie klasy III i dwie klasy VI – łącznie 4 klasy

  2. SP 18 dwie klasy III i dwie klasy VI – łącznie 4 klasy

  3. Gimnazjum Nr 11 dwie klasy III – łącznie 2 klasy

  4. Gimnazjum Nr 6 dwie klasy III – łącznie 2 klasy

  5. II LO jedna klasa 1 lub 2– łącznie 1 klasa

  6. V LO jedna klasa 1 lub 2– łącznie 1 klasa

  Została uruchomiona strona internetowa dotyczące realizacji programu:

  link: http://zdrowojeszlepiejzyjesz.szkola.pro/

  W dniu 09.03 2015 r. odbył się finał konkursu pn. "Kalendarz kulinarny" w Teatrze Variete Muza. W konkursie uczestniczyły dzieci z koszalińskich przedszkoli w wieku 3-6 lat ich rodzice oraz nauczyciele. Organizatorem konkursu bylo Przedszkole nr 16.

  Kalendarz kulinarny -

  Do pobrania:
  materiały i pomoce dydaktyczne programu "ZDROWO JESZ - LEPIEJ ŻYJESZ"
  Malowanka "KOLOROWE UŚMIECHY" (pobierz plik PDF - 3 MB)
   konspekty i scenariusze lekcji programu "ZDROWO JESZ - LEPIEJ ŻYJESZ"
  Szkoła Podstawowa  - klasy 1-3 (pobierz plik ZIP - 10 MB)
  Szkoła Podstawowa - klasy 4-6 (pobierz plik ZIP - 19 MB)
  Gimnazjum - klasy 1-3 (pobierz plik ZIP - 18 MB)

Zapraszamy do umieszczania informacji o koszalińskich wydarzeniach na ratuszowym telebimie. Kontakt: telebim@um.koszalin.pl

Zamknij pasek z informacjami Pauza infobar scrolling

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku