Menu główne

Umowa na pojemniki półpodziemne

09.06.2017
Umowa na pojemniki półpodziemne

9 czerwca podpisana została umowa na dofinansowanie budowy w Koszalinie półpodziemnych pojemników na odpady komunalne. Umowę podpisali Piotr Jedliński, prezydent Koszalina i Jacek Chrzanowski,  stojący na czele szczecińskiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Dzięki naszej współpracy w mieście powstanie 105 miejsc, w których koszalinianie będą mogli zostawić swoje odpady. Efektem będzie chociażby estetyzacja miasta, bo znikną niezbyt dobrze wyglądające wiaty śmietnikowe. Ponieważ zbiorniki na odpady znajdować się pod ziemią, gdzie jest chłodniej i w związku z tym mniej będzie nieprzyjemnych zapachów - mówi prezydent Jedliński.

- Współpraca z Koszalinem zawsze układała się bardzo dobrze, nie inaczej było i tym razem - podreśla Jacek Chrzanowski.

Szczegóły projektu:

„Wyposażenie nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej na terenie miasta Koszalina

w pojemniki półpodziemne na odpady komunalne
segregowane oraz zmieszane”

 

Koszt całkowity: 5 682 600,00 zł

Wysokość dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie: 2 841 300,00 zł

Koszty pozostałe: środki własne w wysokości 2 841 300,00 zł

Termin realizacji: czerwiec 2017 – grudzień 2019

 

W trakcie trwania projektu właściciele nieruchomości wielorodzinnych, których wnioski zostaną zaakceptowane przez komisję rozpatrującą wnioski na montaż pojemników półpodziemnych, zostaną wyposażeni w tzw. EKOpunkt.  EKOpunkt składał się będzie z pięciu pojemników na różne rodzaje odpadów: zmieszane, papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło oraz biodegradowalne.

W projekcie przewidziano budowę 35 EKOpunktów rocznie, co przez trzy lata trwania projektu da 105 EKOpunktów. Znajdzie się w nich 525 pojemników (420 szt. o pojemności 3 m3 na odpady selektywne i 105 szt. o pojemności 5 m3 na odpady komunalne zmieszane).

Zastosowanie pojemników półpodziemnych zmniejszy koszty utrzymania i obsługi (mają większą pojemność, więc odbiór odpadów może odbywać się rzadziej), są o wiele trwalsze od tradycyjnych kontenerów, generują oszczędność miejsca, zapewniają czystość i higienę, są łatwe w obsłudze dla osób niepełnosprawnych i starszych, ograniczają hałas wyrzucania śmieci. Odpady, które trafiają do pojemników, są ubijane, przez co zmniejsza się ich objętość, a dzięki niższej temperaturze pod ziemią, ograniczony jest nieprzyjemny zapach.

Projekt ma m.in. zmobilizować koszalinian do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów oraz ułatwi dbanie o czystość i porządek w swoim otoczeniu.

Umowa na pojemniki półpodziemne

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku